Nastavení soukromí a cookies

Souhlasem se sdílením dat nám poskytnete informace, které potřebujeme pro zlepšování, analýzu a marketing napříč těmito webovými stránkami. Dále souhlasíte s předáním údajů třetím stranám a mimo EU. Prohlašujeme, že Vámi poskytnuté informace jsou zabezpečeny proti zneužití.

Nastavení soukromí a cookies

Souhlasem se sdílením dat nám poskytnete informace, které potřebujeme pro zlepšování, analýzu a marketing napříč těmito webovými stránkami. Dále souhlasíte s předáním údajů třetím stranám a mimo EU. Prohlašujeme, že Vámi poskytnuté informace jsou zabezpečeny proti zneužití.

Dejte nám prosím vědět, která data nám a našim partnerům dovolíte zpracovat.


Technická data

Trvale zapnuto

Webové stránky potřebují technická data pro správné fungování. Bez těchto dat by nebylo možné například vyhledávat, přehrát video nebo dokončit objednávku v e-shopu.

Analytické a statistické údaje

Analytické a statistické údaje nám pomáhají pochopit, jaké funkce jsou vaše oblíbené, co nám na webu nefunguje, jaké zařízení pro prohlížení stránek používáte a mnoho dalších.

KNTB logo

Nový ultrazvuk v KNTB zkvalitní léčbu rakoviny prostaty

Lékaři na Urologickém oddělení Krajské nemocnice T. Bati ve Zlíně začali používat nový ultrazvukový přístroj poslední generace, díky kterému mohou provádět nejmodernější metodou zachycení zhoubných nádorů prostaty. Tzv. fúzní biopsie prostaty znamená pro pacienty především vyšší pravděpodobnost záchytu nádoru prostaty.

Ve Zlínském kraji je nejvyšší záchyt rakoviny prostaty v České republice. Zatím poslední data ÚZIS z roku 2018 říkají, že tzv. incidence (poměr nově vzniklých onemocnění v daném časovém období k celkovému počtu osob ve sledované populaci) dosáhla 172,6 pacientů na 100 tisíc obyvatel (v ČR je průměr 151,8/100 tisíc). Obecně se jedná o jedno z nejčastějších nádorových onemocnění u mužů.

„Zobrazení rakovinného bujení v prostatě je velmi složité. O diagnóze karcinomu prostaty rozhodne vždy až histologické vyšetření. Fúzní biopsie umožňuje propojení obrazů ze dvou různých zdrojů, magnetické rezonance a ultrazvuku, a je tak přesnější pro zacílení biopsie. Nyní můžeme u indikovaných pacientů odebírat méně vzorků s daleko vyšší přesností,“ řekl primář Urologického oddělení Krajské nemocnice T. Bati MUDr. Martin Kučera s tím, že se vždy jedná o multioborovou odbornou spolupráci oddělení zobrazovacích metod, patologie a urologie.

V nedávné minulosti se tato vyšetření dělala pouze pod kontrolou hmatu a po příchodu ultrazvuku do praxe už i za pomocí tohoto zobrazení. I tak se však vzorky odebíraly necíleně, podle určitého schématu. V posledních letech se lékařská věda i zobrazovací metody posunuly značně dopředu, díky tomu mohou lékaři přijít včas s přesnější diagnózou a dříve zahájit léčbu. „Už samotné podezření na rakovinu prostaty je velkou psychickou zátěží pacientů. Fúzní biopsie jim přinese – především těm, u kterých by hrozilo nepříjemné opakované vyšetření – daleko větší komfort. Na podzim navíc začneme jako první nemocnice ve Zlínském kraji díky novému robotickému operačnímu systému s roboticky asistovanou radikální prostatektomií, což je minimálně invazivní, spolehlivá a bezpečná metoda léčby pacientů s karcinomem prostaty,“ dodal primář Martin Kučera.

Zdá se, že používáte
nepodporovaný prohlížeč

Aby Vám tato webová stránka fungovala, potřebujete moderní podporovaný prohlížeč. Pokud používáte Windows 10, máte již nainstalovaný moderní prohlížeč Microsoft Edge, který můžete použít k zobrazení tohto webu.

Microsoft Edge Logo
Microsoft Edge

Moderní prohlížeč od společnosti Microsoft

Součást Windows 10
Mozilla Firefox Logo
Mozilla Firefox

Svobodný prohlížeč se zaměřením na soukromí

Google Chrome Logo
Google Chrome

Nejpoužívanější prohlížeč na světe od Googlu

KNTB logo Budoucnost Baťovky