Nastavení soukromí a cookies

Souhlasem se sdílením dat nám poskytnete informace, které potřebujeme pro zlepšování, analýzu a marketing napříč těmito webovými stránkami. Dále souhlasíte s předáním údajů třetím stranám a mimo EU. Prohlašujeme, že Vámi poskytnuté informace jsou zabezpečeny proti zneužití.

Nastavení soukromí a cookies

Souhlasem se sdílením dat nám poskytnete informace, které potřebujeme pro zlepšování, analýzu a marketing napříč těmito webovými stránkami. Dále souhlasíte s předáním údajů třetím stranám a mimo EU. Prohlašujeme, že Vámi poskytnuté informace jsou zabezpečeny proti zneužití.

Dejte nám prosím vědět, která data nám a našim partnerům dovolíte zpracovat.


Technická data

Trvale zapnuto

Webové stránky potřebují technická data pro správné fungování. Bez těchto dat by nebylo možné například vyhledávat, přehrát video nebo dokončit objednávku v e-shopu.

Analytické a statistické údaje

Analytické a statistické údaje nám pomáhají pochopit, jaké funkce jsou vaše oblíbené, co nám na webu nefunguje, jaké zařízení pro prohlížení stránek používáte a mnoho dalších.

KNTB logo

NOVÝ HLUBOKOMRAZICÍ BOX PRO SKLADOVÁNÍ VAKCÍNY PROTI COVIDU UŽ SLOUŽÍ V LÉKÁRNĚ ZLÍNSKÉ NEMOCNICE

Od poloviny tohoto týdne jsou vakcíny proti covidu, které přicházejí do Zlínského kraje, uchovávány v novém hlubokomrazicím boxu přímo v hlavní lékárně Krajské nemocnice Tomáše Bati ve Zlíně. Ta zařízení objednala už v závěru minulého roku, jakmile se objevily první informace o tom, že by mohlo být očkování zahájeno. Mrazicí box o objemu až 500 litrů zvládne udržovat ultrachladné prostředí a právě to je důležité pro bezpečné uchovávání vakcíny, teplota v něm může být dokonce až mínus 90 stupňů Celsia. Nemocnice do jeho pořízení investovala bezmála 340 tisíc korun, v budoucnu najde své využití na hematologicko-transfuzním oddělení nebo v některém z laboratorních provozů.

„Dosud jsme pro skladování vakcíny využívali mrazící box na hematologicko-transfuzním oddělení, ten je ale umístěný v jiné budově. Teď můžeme vakcínu bezpečně skladovat přímo v našem provozu, odtud ji potom vydáváme dalším nemocnicím ve Zlínském kraji, což je rozhodně praktičtější,“ řekl Pavel Kurfürst, vedoucí lékárník Krajské nemocnice Tomáše Bati ve Zlíně. Lékárna zlínské nemocnice je klíčovým distribučním místem pro očkovací centra ve všech pěti nemocnicích v kraji. „Současná očkovací látka přichází ve speciálních termoboxech, v každém z nich je uložena krabička s ampulkami vakcíny, která je obložena suchým ledem. Ten v boxu po celou dobu přepravy udržuje teplotu mínus osmdesát stupňů Celsia,“ popsal Pavel Kurfürst.

Krabičky s ampulemi vakcíny pak v nemocniční lékárně z přepravního boxu vyjmou a uloží je právě do nově nainstalovaného hlubokomrazicího boxu. Vystaveny okolní teplotě při tom nesmí být déle než tři minuty. Nové mrazicí zařízení má nastavitelný teplotní rozsah od -40 až do -90 °C. „Je navíc vybaveno dvěma zcela nezávislými chladicími okruhy a každý z těchto okruhů má svůj kompresor, je tak zajištěna nejvyšší možná ochrana uloženého materiálu. V případě závady na jednom chladicím okruhu ten druhý drží dlouhodobě stálou teplotu v celém prostoru mrazícího boxu,“ vysvětlil Vlastimil Kalman, vedoucí oddělení zdravotnické techniky Krajské nemocnice Tomáše Bati ve Zlíně.

První várku vakcíny proti covidu přebírali zaměstnanci nemocniční lékárny 30. prosince, druhou už dvojnásobnou pak v úterý 5. ledna a zásobování by mělo pokračovat i v dalších týdnech. V každém balení je 195 ampulek s vakcínou. „Ze tří zatím dodaných balení do Zlínského kraje lze tedy naočkovat tři a půl tisíce lidí, pokud se z každé ampulky podaří vytáhnout šest dávek. Ministerstvo zdravotnictví tento postup schválilo a doporučilo. Ne vždy je to ale možné, z některých ampulek se podaří získat pouze pět dávek, jak garantuje výrobce,“ doplnil Michal Pisár, primář Oddělení urgentního příjmu a také koordinátor očkování v Krajské nemocnici Tomáše Bati ve Zlíně.

Očkování vakcínou Comirnaty, kterou vyvinuly firmy BioNTech a Pfizer, začalo ve Zlínském kraji v pondělí 4. ledna 2021. Do dnešního dne bylo v očkovacích centrech nemocnic ve Zlíně, Uherském Hradišti, Vsetíně a Kroměříži naočkováno už více než 1600 zájemců. V první fázi jsou očkováni zdravotníci podílející se na péči o covid pozitivní pacienty.

Zdá se, že používáte
nepodporovaný prohlížeč

Aby Vám tato webová stránka fungovala, potřebujete moderní podporovaný prohlížeč. Pokud používáte Windows 10, máte již nainstalovaný moderní prohlížeč Microsoft Edge, který můžete použít k zobrazení tohto webu.

Microsoft Edge Logo
Microsoft Edge

Moderní prohlížeč od společnosti Microsoft

Součást Windows 10
Mozilla Firefox Logo
Mozilla Firefox

Svobodný prohlížeč se zaměřením na soukromí

Google Chrome Logo
Google Chrome

Nejpoužívanější prohlížeč na světe od Googlu

KNTB logo Budoucnost Baťovky