KNTB logo

Nové přehozy na inkubátory získalo zlínské novorozenecké oddělení díky krajské policii

Předčasně narozené děti, které tráví první týdny nebo i měsíce života na jednotce intenzivní péče Novorozeneckého oddělení Krajské nemocnice Tomáše Bati ve Zlíně, dostaly tento týden dárek od krajských policistů. Ti mezi sebou uspořádali sbírku, díky níž se podařilo získat prostředky na nákup pěti přehozů, které pomáhají chránit novorozence v inkubátorech. Zástupci Krajského ředitelství policie Zlínského kraje je přímo na oddělení předali ve spolupráci s organizací Nedoklubko, která v České republice podporuje rodiny předčasně narozených a nezralých dětí.

„Nápad organizace Nedoklubko, že by nás mohli požádat o spolupráci v duchu našeho hesla Pomáhat a chránit, jsme přivítali. Oslovili jsme kolegy v celém kraji a během dvou měsíců se podařilo získat potřebnou částku, za což všem, kteří přispěli, moc děkujeme. Byli mezi nimi i mladí policisté, kteří si možná uvědomili, že i oni se mohou do podobné situace dostat. Jsme především rádi, že jsme mohli tímto způsobem pomoci,“ shrnula krajská policejní mluvčí Lenka Javorková, která přišla na oddělení dar osobně předat spolu s kolegyní Jitkou Lysáčkovou.

Novorozenecké oddělení zlínské nemocnice je vybaveno čtrnácti inkubátory, polovina z nich je součástí jediné novorozenecké jednotky intenzivní péče ve Zlínském kraji. „Dětem se v inkubátoru snažíme vytvořit prostředí připomínající dělohu jejich maminky. Přehozy jsou speciálně ušité přímo na inkubátory a chrání novorozence od vnějšího prostředí plného světel a zvuků. Pomáhají dětem s poporodní adaptací, vytvářejí příjemné přítmí, tvoří i protihlukovou ochranu a izolují teplo. Jejich pořízení není lacinou záležitostí a protože je denně pereme, potřebujeme jich mít k dispozici více. Jsme poroto vděční za takovou podporu,“ poděkovala krajským policistům Simona Vyoralová, vrchní sestra Novorozeneckého oddělení Krajské nemocnice Tomáše Bati ve Zlíně.

Za organizací dárcovské výzvy, v rámci které se podařilo na nákup speciálních přehozů získat bezmála 40 tisíc korun, stojí Nedoklubko, s nímž zlínské novorozenecké oddělení spolupracuje už řadu let. Organizace, která vznikla z inciativy rodičů nedonošených dětí, podporuje i další neonatologická centra po celé České republice. „Každé miminko do dlaně je obrovský bojovník, ale je zároveň také zranitelné a potřebuje chránit. Jsme strašně rádi, že se policisté ze Zlínského kraje do výzvy zapojili, že tato spolupráce vznikla a výsledkem je dar pro zdejší novorozenecké oddělení,“ doplnila Radka Divoká, která je společně s kolegyní Karlou Uherkovou regionální koordinátorkou aktivit Nedoklubka.

Všechna riziková těhotenství jsou v ČR soustředěna do dvanácti perinatologických center, v nichž je k dispozici specializovaná péče včetně intenzivní péče o novorozence. Pro Zlínský kraj je takovým centrem Krajská nemocnice Tomáše Bati ve Zlíně, kde se každoročně narodí okolo 60 až 70 dětí s porodní hmotností do 1,5 kilogramu. Jednotka intenzivní a intermediární péče novorozeneckého oddělení ročně pečuje o více než tři sta dětí narozených při rizikových porodech. Jsou to nejen nezralé děti narozené od čtyřiadvacátého týdne těhotenství, ale také děti se ztíženou poporodní adaptací, děti nemocné, s vrozenými vývojovými vadami.
 

PROHLÉDNĚTE SI NAŠI GALERII

Zdá se, že používáte
nepodporovaný prohlížeč

Aby Vám tato webová stránka fungovala, potřebujete moderní podporovaný prohlížeč. Pokud používáte Windows 10, máte již nainstalovaný moderní prohlížeč Microsoft Edge, který můžete použít k zobrazení tohto webu.

Microsoft Edge Logo
Microsoft Edge

Moderní prohlížeč od společnosti Microsoft

Součást Windows 10
Mozilla Firefox Logo
Mozilla Firefox

Svobodný prohlížeč se zaměřením na soukromí

Google Chrome Logo
Google Chrome

Nejpoužívanější prohlížeč na světe od Googlu

KNTB logo Budoucnost Baťovky

Nastavení soukromí a cookies

Souhlasem se sdílením dat nám poskytnete informace, které potřebujeme pro zlepšování, analýzu a marketing napříč těmito webovými stránkami. Dále souhlasíte s předáním údajů třetím stranám a mimo EU. Prohlašujeme, že Vámi poskytnuté informace jsou zabezpečeny proti zneužití.

Nastavení soukromí a cookies

Souhlasem se sdílením dat nám poskytnete informace, které potřebujeme pro zlepšování, analýzu a marketing napříč těmito webovými stránkami. Dále souhlasíte s předáním údajů třetím stranám a mimo EU. Prohlašujeme, že Vámi poskytnuté informace jsou zabezpečeny proti zneužití.

Dejte nám prosím vědět, která data nám a našim partnerům dovolíte zpracovat.


Technická data

Trvale zapnuto

Webové stránky potřebují technická data pro správné fungování. Bez těchto dat by nebylo možné například vyhledávat, přehrát video nebo dokončit objednávku v e-shopu.

Analytické a statistické údaje

Analytické a statistické údaje nám pomáhají pochopit, jaké funkce jsou vaše oblíbené, co nám na webu nefunguje, jaké zařízení pro prohlížení stránek používáte a mnoho dalších.