Nastavení soukromí a cookies

Souhlasem se sdílením dat nám poskytnete informace, které potřebujeme pro zlepšování, analýzu a marketing napříč těmito webovými stránkami. Dále souhlasíte s předáním údajů třetím stranám a mimo EU. Prohlašujeme, že Vámi poskytnuté informace jsou zabezpečeny proti zneužití.

Nastavení soukromí a cookies

Souhlasem se sdílením dat nám poskytnete informace, které potřebujeme pro zlepšování, analýzu a marketing napříč těmito webovými stránkami. Dále souhlasíte s předáním údajů třetím stranám a mimo EU. Prohlašujeme, že Vámi poskytnuté informace jsou zabezpečeny proti zneužití.

Dejte nám prosím vědět, která data nám a našim partnerům dovolíte zpracovat.


Technická data

Trvale zapnuto

Webové stránky potřebují technická data pro správné fungování. Bez těchto dat by nebylo možné například vyhledávat, přehrát video nebo dokončit objednávku v e-shopu.

Analytické a statistické údaje

Analytické a statistické údaje nám pomáhají pochopit, jaké funkce jsou vaše oblíbené, co nám na webu nefunguje, jaké zařízení pro prohlížení stránek používáte a mnoho dalších.

KNTB logo

Nová ambulance klinické farmacie v KNTB

V Krajské nemocnici T. Bati ve Zlíně začala fungovat ambulance klinické farmacie. Ambulance poskytuje odborné poradenství v oblasti lékové péče pacientům i lékařům.

V loňském roce vzniklo v KNTB samostatné oddělení klinické farmacie. Vznik ambulance v roce letošním je dalším návazným krokem. „Zabýváme se hodnocením lékové anamnézy pacienta, snižováním rizika lékových interakcí, optimalizací dávkování a řešením dalších lékových problémů, například nežádoucími účinky léčiv. Nejdůležitější je, aby vše „hrálo“ jako celek, aby každé léčivo mělo svou roli. Představte si to jako orchestr, kdy každý lék má – stejně jako hudební nástroj v orchestru – v terapii svůj význam a musí se sladit s těmi ostatními,“ popsal Mgr. Martin Vodička, vedoucí Oddělení klinické farmacie Krajské nemocnice T. Bati.

Konzultační činnost farmaceutů v ambulanci je poskytována nad rámec běžných poradenských služeb v lékárně. Klinický farmaceut řeší s pacienty i lékaři optimální sestavu léčiv – jejich vhodnost vzhledem k potížím pacienta, při velkém množství léků také to, aby navzájem fungovaly a nepůsobily, laicky řečeno, proti sobě. Nebo nevytvářely tzv. preskripční kaskády. „Jedná se o situaci, kdy pacient dostane lék, který vyřeší zdravotní problém, ale nežádoucí účinek léčiva mu přinese nový problém, který řeší dalším léčivem a tak dále. Postupně se nabalují další léčiva, až se stane situace nepřehledná. Nejhorší stav nastává, když další léčivo zhorší ten původní problém, začne se navyšovat dávka léku, který to způsobil, a tak pořád dokola. Pacient se dostane do bludného kruhu. Naším úkolem je takové kaskády objevovat a navrhovat řešení. Je to práce někdy až detektivní,“ uvedl Martin Vodička a dodal, že výhodou klinických farmaceutů právě ve zlínské krajské nemocnici je široká škála pacientů, léčiv a onemocnění, se kterými se setkávají.

„Naším hlavním úkolem je podpora pacientů v rozumném užívání léčiv a podpora záměru ošetřujících lékařů ve shodně s pacientem. Je to také hodně o důvěře. Na ní je potřeba ve zdravotnictví stále pracovat. Aby pacient důvěřoval lékaři, že pro něj chce to nejlepší. Aby lékař mohl důvěřovat farmaceutickým firmám, že s veškerou péčí připravují léčiva na trh a poskytují otevřené a pravdivé informace. V prostředí důvěry jsou pacienti ochotní velice pečlivě užívat léky a starat se o své zdraví. A v prostředí vzájemné důvěry se samozřejmě pracuje dobře i klinickým farmaceutům.“

Ambulance klinické farmacie je otevřena každou středu v čase 12:00-15:00 hodin pouze pro objednané pacienty. Objednat se lze telefonicky na 731 549 205 a 577 552 241 nebo mailem na klinicka.farmacie@bnzlin.cz. Na stejných telefonních číslech mohou lékové problémy konzultovat i lékaři, a to v době 9:00-14:30 hodin v pracovní dny.

Pacient musí mít žádanku od svého praktického lékaře či specialisty, pak je služba plně hrazena ze zdravotního pojištění. S sebou by si měl přinést kromě žádanky také kartu pojištěnce, občanský průkaz a zdravotní dokumentaci včetně výsledků laboratorních vyšetření. Vhodné je mít s sebou také seznam užívaných léčiv včetně doplňků stravy a bylinných přípravků. V ambulanci nejsou předepisována žádná léčiva.

Ambulance klinické farmacie se nachází v budově č. 6 areálu Krajské nemocnice T. Bati (v místě ambulance plastické chirurgie).

vedoucí Oddělení klinické farmacie Krajské nemocnice T. Bati Mgr. Martin Vodička

 

Zdá se, že používáte
nepodporovaný prohlížeč

Aby Vám tato webová stránka fungovala, potřebujete moderní podporovaný prohlížeč. Pokud používáte Windows 10, máte již nainstalovaný moderní prohlížeč Microsoft Edge, který můžete použít k zobrazení tohto webu.

Microsoft Edge Logo
Microsoft Edge

Moderní prohlížeč od společnosti Microsoft

Součást Windows 10
Mozilla Firefox Logo
Mozilla Firefox

Svobodný prohlížeč se zaměřením na soukromí

Google Chrome Logo
Google Chrome

Nejpoužívanější prohlížeč na světe od Googlu

KNTB logo Budoucnost Baťovky