Nastavení soukromí a cookies

Souhlasem se sdílením dat nám poskytnete informace, které potřebujeme pro zlepšování, analýzu a marketing napříč těmito webovými stránkami. Dále souhlasíte s předáním údajů třetím stranám a mimo EU. Prohlašujeme, že Vámi poskytnuté informace jsou zabezpečeny proti zneužití.

Nastavení soukromí a cookies

Souhlasem se sdílením dat nám poskytnete informace, které potřebujeme pro zlepšování, analýzu a marketing napříč těmito webovými stránkami. Dále souhlasíte s předáním údajů třetím stranám a mimo EU. Prohlašujeme, že Vámi poskytnuté informace jsou zabezpečeny proti zneužití.

Dejte nám prosím vědět, která data nám a našim partnerům dovolíte zpracovat.


Technická data

Trvale zapnuto

Webové stránky potřebují technická data pro správné fungování. Bez těchto dat by nebylo možné například vyhledávat, přehrát video nebo dokončit objednávku v e-shopu.

Analytické a statistické údaje

Analytické a statistické údaje nám pomáhají pochopit, jaké funkce jsou vaše oblíbené, co nám na webu nefunguje, jaké zařízení pro prohlížení stránek používáte a mnoho dalších.

KNTB logo

Nenechávejte číst děti zblízka, apeluje primář a oční lékař

Nenechávejte číst děti zblízka, apeluje primář a oční lékař

Tento týden si připomínáme Světový den zraku. Oči a péče o ně je důležitá už v dětství, v dospělosti již často čelíme důsledkům zanedbávání. Očím navíc škodí i moderní technologie, respektive vzdálenost, ze které je sledujeme.

Do kontaktu s dotykovými telefony, tablety nebo počítači dnes přicházejí do kontaktu i velmi malé děti. Pro jejich oči to samo o sobě nemusí být tolik škodlivé, pokud ovšem rodiče dohlédnou na to, aby se dívali správně. „Vzdálenost, ze které sledujeme mobil, ovlivňuje vznik i zhoršování dioptrické vady, je to nejdůležitější faktor. Světelné spektrum navíc ovlivňuje cirkadiální rytmy a dítěti může narušit spánkový režim. Doporučuji rodičům zejména menších dětí, aby telefon, tablet a podobně nebyl přes noc v místnosti, kde spí dítě.  Aby se také nabíjel jinde, protože celá řada dětí se dívá na telefon nebo tablet pod peřinou. Rodiče o tom často vůbec neví a tato aktivita není pro vývoj zraku vhodná. Velmi častý zlozvyk je také čtení nebo sledování telefonu v posteli v leže na břiše, kdy je čtecí vzdálenost velmi malá. Takže i dlouhé čtení knih ve špatné pozici a za špatného osvětlení může vést ke zhoršení zraku,“ vysvětlil MUDr. Tomáš Novotný, FEBO, primář Očního oddělení Krajské nemocnice T. Bati ve Zlíně.

Zdravotníci z Očního oddělení Krajské nemocnice T. Bati zajišťují oční péči pro dva okresy Zlínského kraje – Zlín a Vsetín. „V obou okresních městech se denně staráme o pacienty s onemocněním sítnice, zeleným zákalem, s vrozeným nebo získaným onemocněním rohovky a dalšími vadami oka. Jako jedno z mála pracovišť v České republice se specializujeme také na péči o předčasně narozené novorozence s onemocněním sítnice. Chorobu dokážeme nejen diagnostikovat, ale také pomocí speciálních metod léčit. Dětem i dospělým také úspěšně operujeme šilhání,“ dodal primář Tomáš Novotný. Za rok 2021 ošetřili lékaři v očních ambulancích Krajské nemocnice T. Bati celkem 22.581 lidí, ve Vsetíně pak 5.503. Provedli necelých 7 tisíc očních operací a zákroků.

Oční oddělení KNTB se věnuje také operativě akutních úrazů oka pro celý Zlínský kraj, a to 24 hodin denně. Kromě ambulancí pacienti s akutními obtížemi očí mohou využít pohotovostní službu, která funguje i přes noc, o víkendech nebo o státních svátcích – jako jediná ve Zlínském kraji. Pro konkrétní představu – za rok 2021 bylo na oční pohotovosti v KNTB ošetřeno 3.507 lidí

Zdá se, že používáte
nepodporovaný prohlížeč

Aby Vám tato webová stránka fungovala, potřebujete moderní podporovaný prohlížeč. Pokud používáte Windows 10, máte již nainstalovaný moderní prohlížeč Microsoft Edge, který můžete použít k zobrazení tohto webu.

Microsoft Edge Logo
Microsoft Edge

Moderní prohlížeč od společnosti Microsoft

Součást Windows 10
Mozilla Firefox Logo
Mozilla Firefox

Svobodný prohlížeč se zaměřením na soukromí

Google Chrome Logo
Google Chrome

Nejpoužívanější prohlížeč na světe od Googlu

KNTB logo Budoucnost Baťovky