Nastavení soukromí a cookies

Souhlasem se sdílením dat nám poskytnete informace, které potřebujeme pro zlepšování, analýzu a marketing napříč těmito webovými stránkami. Dále souhlasíte s předáním údajů třetím stranám a mimo EU. Prohlašujeme, že Vámi poskytnuté informace jsou zabezpečeny proti zneužití.

Nastavení soukromí a cookies

Souhlasem se sdílením dat nám poskytnete informace, které potřebujeme pro zlepšování, analýzu a marketing napříč těmito webovými stránkami. Dále souhlasíte s předáním údajů třetím stranám a mimo EU. Prohlašujeme, že Vámi poskytnuté informace jsou zabezpečeny proti zneužití.

Dejte nám prosím vědět, která data nám a našim partnerům dovolíte zpracovat.


Technická data

Trvale zapnuto

Webové stránky potřebují technická data pro správné fungování. Bez těchto dat by nebylo možné například vyhledávat, přehrát video nebo dokončit objednávku v e-shopu.

Analytické a statistické údaje

Analytické a statistické údaje nám pomáhají pochopit, jaké funkce jsou vaše oblíbené, co nám na webu nefunguje, jaké zařízení pro prohlížení stránek používáte a mnoho dalších.

KNTB logo

NEMOCNICE ZLÍNSKÉHO KRAJE ZNOVU ODKLÁDAJÍ OPERACE A OBNOVUJÍ COVIDOVÁ LŮŽKA

Necelý měsíc měly nemocnice Zlínského kraje možnost nabízet svým pacientům nové termíny pro plánované operace, které byly odloženy v souvislosti s pandemií koronaviru. V posledních dvou týdnech ale počty hospitalizovaných covid pozitivních pacientů opět rostou, nemocnice se musí připravit na další nápor a uvolnit lůžkovou kapacitu. Znovu je nutné pozastavit veškeré plánované výkony, nejpozději od začátku příštího týdne se zdravotníci budou znovu soustředit pouze na zajištění akutní péče a péče o pacienty s koronavirem.

V nemocnicích ve Zlíně, Uherském Hradišti, Vsetíně a Kroměříži je k dnešnímu dni hospitalizováno celkem 298 covid pozitivních pacientů, přičemž 42 z nich je na lůžkách intenzivní péče. „Ve srovnání se situací před dvěma týdny vzrostl počet covid pozitivních pacientů na našich lůžkových stanicích téměř o čtyřicet procent. Snažíme se maximálně uvolňovat naše kapacity přesunem necovidových pacientů do zařízení následné péče v kraji. Znovu musíme pozastavit veškeré plánované operace a otevřít další covidové stanice. Pokud se naplní predikce, budeme jich potřebovat ještě mnohem více, než během podzimní vlny pandemie,“ zhodnotil situaci Radomír Maráček, předseda představenstev nemocnic Zlínského kraje a ředitel Krajské nemocnice Tomáše Bati ve Zlíně.

O nejvyšší počet pacientů s onemocněním covid-19 pečuje momentálně zlínská nemocnice, která měla dnes ráno volných jen šest standardních lůžek s kyslíkem, pod tlakem je v posledních dnech také Kroměřížská nemocnice, kde bylo k dispozici dokonce jen jedno volné lůžko. „Dnes jsme ve Zlíně otevřeli další covidovou stanici na geriatrii, vraceli jsme ji do běžného režimu před třemi týdny, ale teď ji znovu potřebujeme pro covidovou péči. A otevírat budeme postupně i další covidová lůžka ve všech nemocnicích. Aktuálně máme pro covidovou péči vyčleněny necelé čtyři stovky standardních lůžek s kyslíkem a asi stovku lůžek intenzivní péče. Podle modelů vývoje epidemie jich ale už na konci letošního roku budeme potřebovat dvojnásobek,“ zdůraznil Radomír Maráček.

Největším úskalím je opět dostatek zdravotnického personálu. Ve čtyřech nemocnicích Zlínského kraje chybí aktuálně v provozu více než 450 zdravotníků, kteří jsou v izolaci s covidem a v pracovní neschopnosti s jinými diagnózami, popřípadě pečují o člena rodiny. „Věřili jsme, že si naši lidé budou moci přes svátky trochu odpočinout, ale bohužel nám tato situace nenahrává. Už jsme vedení našich oddělení seznámili s možností, že bude nutné zrušit plánované dovolené. Je nám to líto, ale personál je klíčový a i tak budeme mít problémy otevřít dostatečný počet covidových stanic. Znovu se také obracíme na lidi zvenčí, ideálně na osoby se zdravotnickým vzděláním, kteří by nám byli ochotní přijít pomoci a zapojit se do provozu. Nejlepší by byla dlouhodobá spolupráce, protože pandemie zřejmě hned tak neskončí,“ doplnil Radomír Maráček.

Lékařka Olga Sehnalová, která je členkou Rady Zlínského kraje zodpovědnou za oblast zdravotnictví, vypomáhala během podzimní vlny pandemie na jedné z covidových stanic Kroměřížské nemocnice. „Po zkušenostech z první linie prosím všechny naše obyvatele, aby především dodržovali základní pravidla a opatření. Vánoce jsou svátky klidu, ale v nemocnicích to tak bohužel nebude. Koronavirus ve Zlínském kraji opět nabírá na síle, berme to prosím opravdu velmi vážně,“ uvedla k aktuální situaci Olga Sehnalová.
Zdá se, že používáte
nepodporovaný prohlížeč

Aby Vám tato webová stránka fungovala, potřebujete moderní podporovaný prohlížeč. Pokud používáte Windows 10, máte již nainstalovaný moderní prohlížeč Microsoft Edge, který můžete použít k zobrazení tohto webu.

Microsoft Edge Logo
Microsoft Edge

Moderní prohlížeč od společnosti Microsoft

Součást Windows 10
Mozilla Firefox Logo
Mozilla Firefox

Svobodný prohlížeč se zaměřením na soukromí

Google Chrome Logo
Google Chrome

Nejpoužívanější prohlížeč na světe od Googlu

KNTB logo Budoucnost Baťovky