Nastavení soukromí a cookies

Souhlasem se sdílením dat nám poskytnete informace, které potřebujeme pro zlepšování, analýzu a marketing napříč těmito webovými stránkami. Dále souhlasíte s předáním údajů třetím stranám a mimo EU. Prohlašujeme, že Vámi poskytnuté informace jsou zabezpečeny proti zneužití.

Nastavení soukromí a cookies

Souhlasem se sdílením dat nám poskytnete informace, které potřebujeme pro zlepšování, analýzu a marketing napříč těmito webovými stránkami. Dále souhlasíte s předáním údajů třetím stranám a mimo EU. Prohlašujeme, že Vámi poskytnuté informace jsou zabezpečeny proti zneužití.

Dejte nám prosím vědět, která data nám a našim partnerům dovolíte zpracovat.


Technická data

Trvale zapnuto

Webové stránky potřebují technická data pro správné fungování. Bez těchto dat by nebylo možné například vyhledávat, přehrát video nebo dokončit objednávku v e-shopu.

Analytické a statistické údaje

Analytické a statistické údaje nám pomáhají pochopit, jaké funkce jsou vaše oblíbené, co nám na webu nefunguje, jaké zařízení pro prohlížení stránek používáte a mnoho dalších.

KNTB logo

NEMOCNICE ZLÍNSKÉHO KRAJE POVOLUJÍ PŘÍTOMNOST OTCE U PORODU PODLE STANOVENÝCH PRAVIDEL

Maminky, které se chystají k porodu v některé z nemocnic Zlínského kraje, mají od dnešního dne znovu možnost sdílet tyto důležité chvíle se svým partnerem. Porodnice ve Zlíně, Uherském Hradišti, Vsetíně a Kroměříži tak reagují na mimořádné opatření Ministerstva zdravotnictví ČR, které přítomnost druhého rodiče u porodu povolilo. Vzhledem k probíhající pandemii koronaviru musí být ale zároveň dodrženy podmínky ochrany dalších rodiček, novorozenců a zdravotníků. Přítomnost otců u porodu zakázalo ministerstvo přibližně před měsícem.

„Chápeme, že pro nastávající rodiče je to velká úleva, protože okamžiky narození jejich dítěte chtějí prožívat společně. Ve všech čtyřech porodnicích jsme už dnes přítomnost otců u porodu povolili. Je ale stále důležité dodržovat přísná hygienická pravidla, na která upozorňuje i ministerstvo, protože pandemie koronaviru ještě stále probíhá. Prosíme tedy všechny maminky i jejich doprovod, kteří se u nás chystají k porodu, aby byli ohleduplní a důsledně se řídili pokyny našeho personálu. Je to v zájmu ochrany dalších rodiček a novorozenců a také našich zdravotníků,“ připomněl Radomír Maráček, předseda představenstev nemocnic Zlínského kraje.

Ministerstvo zdravotnictví s účinností od 16. dubna 2020 povolilo u porodu přítomnost druhého rodiče dítěte nebo jiné osoby žijící s rodičkou ve společné domácnosti, ovšem za přesně specifikovaných a vymezených podmínek. Porod musí probíhat v samostatném porodním pokoji nebo boxu s vlastním sociálním zařízením. Musí být zamezen kontakt doprovodu s ostatními rodičkami a doprovázející osobě je před vstupem do porodního pokoje nebo boxu změřena teplota, kterou musí mít nižší než 37°C a nesmí mít příznaky onemocnění COVID-19. Doprovod také musí po celou dobu používat chirurgickou roušku jako minimální ochranu dýchacích cest.

Na nové nařízení, které začalo platit po středeční půlnoci, reagovaly budoucí maminky takřka okamžitě. „Už ráno jsme přijímali na porodní sály osm maminek, které byly o zmírnění opatření informovány a chtěly mít partnera u porodu. Umožnili jsme jim to samozřejmě při splnění všech nutných podmínek. Tlak na nás byl v posledních týdnech enormní, museli jsme důvody zákazu přítomnosti otců u porodu trpělivě vysvětlovat, ale chápeme, že je to pro rodičky citlivá otázka,“ podotkl Martin Trhlík, primář Gynekologicko-porodnického oddělení Krajské nemocnice Tomáše Bati ve Zlíně, kde přijde ročně na svět okolo 2300 dětí.

Podobné zkušenosti mají v druhé největší porodnici v kraji, každý rok se v Uherskohradišťské nemocnici narodí okolo 1500 dětí. „Maminky veškeré zprávy velmi pečlivě sledují a už během noční služby jsme měli několik telefonátů, kde se nás na zmírnění zákazu dotazovaly. Chápeme to, období těhotenství a porodu je pro rodiny velmi citlivé. Přítomnost tatínků tak znovu umožňujeme, zajistit bariérová opatření ve shodě s podmínkami ministerstva není v naší porodnici problém,“ uvedla Soňa Pánková, primářka Porodnicko gynekologického oddělení Uherskohradišťské nemocnice.

Ve Vsetínské nemocnici přijde každý rok na svět okolo 800 dětí, v Kroměřížské nemocnici pak okolo 600 novorozenců. I tam porodnice už od dnešního rána zavedly do praxe nové mimořádné opatření Ministerstva zdravotnictví ČR a přítomnost otců a dalších doprovázejících osob v souladu se stanovenými podmínkami povolují.
Zdá se, že používáte
nepodporovaný prohlížeč

Aby Vám tato webová stránka fungovala, potřebujete moderní podporovaný prohlížeč. Pokud používáte Windows 10, máte již nainstalovaný moderní prohlížeč Microsoft Edge, který můžete použít k zobrazení tohto webu.

Microsoft Edge Logo
Microsoft Edge

Moderní prohlížeč od společnosti Microsoft

Součást Windows 10
Mozilla Firefox Logo
Mozilla Firefox

Svobodný prohlížeč se zaměřením na soukromí

Google Chrome Logo
Google Chrome

Nejpoužívanější prohlížeč na světe od Googlu

KNTB logo Budoucnost Baťovky