Nastavení soukromí a cookies

Souhlasem se sdílením dat nám poskytnete informace, které potřebujeme pro zlepšování, analýzu a marketing napříč těmito webovými stránkami. Dále souhlasíte s předáním údajů třetím stranám a mimo EU. Prohlašujeme, že Vámi poskytnuté informace jsou zabezpečeny proti zneužití.

Nastavení soukromí a cookies

Souhlasem se sdílením dat nám poskytnete informace, které potřebujeme pro zlepšování, analýzu a marketing napříč těmito webovými stránkami. Dále souhlasíte s předáním údajů třetím stranám a mimo EU. Prohlašujeme, že Vámi poskytnuté informace jsou zabezpečeny proti zneužití.

Dejte nám prosím vědět, která data nám a našim partnerům dovolíte zpracovat.


Technická data

Trvale zapnuto

Webové stránky potřebují technická data pro správné fungování. Bez těchto dat by nebylo možné například vyhledávat, přehrát video nebo dokončit objednávku v e-shopu.

Analytické a statistické údaje

Analytické a statistické údaje nám pomáhají pochopit, jaké funkce jsou vaše oblíbené, co nám na webu nefunguje, jaké zařízení pro prohlížení stránek používáte a mnoho dalších.

KNTB logo

NEMOCNICE VE ZLÍNĚ A HRADIŠTI ZÍSKALY AKREDITACE PRO PRAKTICKOU VÝUKU, SESTRÁM UŠETŘÍ DOJÍŽDĚNÍ

Zdravotní sestry, které si chtějí rozšířit svou specializaci, mohou nyní praktickou část studia absolvovat přímo v Krajské nemocnici Tomáše Bati ve Zlíně nebo v Uherskohradišťské nemocnici. Obě nemocnice nově získaly od Ministerstva zdravotnictví České republiky akreditace, které je opravňují k uskutečňování praktické části výuky. V Uherském Hradišti nabízejí vzdělávací program pro intenzivní péči, ve Zlíně také a k němu ještě dva další pro péči v chirurgických a interních oborech. Využít možnost absolvovat praktickou část specializačního vzdělávání mohou nejen kmenové sestry obou těchto nemocnic, ale i jejich kolegyně z okolních zařízení lůžkové péče. Dosud sestry musely část praktické výuky absolvovat například v Brně, Olomouci nebo Praze.

„Umožnit našim sestrám vzdělávání a rozšiřování jejich odborných kompetencí je pro nás jednou z priorit. Jsem poroto moc ráda, že se nám podařilo splnit všechny podmínky pro udělení akreditace, kdy je nutné mít nejen odpovídající skladbu oborů, nezbytné vybavení, ale také odborné garanty s patřičnou erudicí, kteří na praktickou část specializačního vzdělávání dohlížejí,“ zdůraznila Helena Šmakalová, náměstkyně ošetřovatelské péče Krajské nemocnice Tomáše Bati ve Zlíně.

Akreditaci pro obory specializačního vzdělávání Sestra pro péči v chirurgických oborech, Sestra pro péči v interních oborech a Sestra pro intenzivní péči získala zlínská nemocnice na pět let. Uherskohradišťská nemocnice má akreditaci pro obor Sestra v intenzivní péči rovněž na pětileté období. Akreditace je udělována ministerstvem zdravotnictví podle zákona o podmínkách získávání a uznávání způsobilosti k výkonu nelékařských zdravotnických povolání a k výkonu činností souvisejících s poskytováním zdravotní péče. Teoretickou část specializační přípravy absolvují sestry v akreditovaných vzdělávacích zařízeních, jako je například Národním centru ošetřovatelství a nelékařských zdravotnických oborů v Brně, praxi potom v nemocnicích, které mají příslušnou akreditaci. „Část praktické výuky absolvují sestry ve svých nemocnicích, ale každý obor má zároveň předepsaný počet hodin, které musí strávit v provozu akreditované nemocnice pod dohledem odborných garantů. Mnohdy tak musely dojíždět do Brna, Olomouce nebo dokonce do Prahy, což teď alespoň u našich sester, které se rozhodnou vzdělávat v oboru intenzivní péče, odpadne,“ uvedla Jitka Bílková, náměstkyně pro nelékařské zdravotnictví a kvalitu Uherskohradišťské nemocnice. 

Výhody pro sestry i nemocnici samotnou vnímá i Helena Šmakalová. „Sestry musí v závislosti na konkrétním vzdělávacím programu absolvovat čtyřicet, osmdesát, ale i více hodin praktické výuky. Ve třech oborech, které máme nově akreditovány, teď mohou praktickou částí vzdělávání projít na příslušných odděleních naší nemocnice, přičemž do Zlína to mají blíž i sestry z Uherského Hradiště, Kroměříže i ze Vsetína. Šetříme tak nejen jejich čas, ale také finanční náklady jak pro sestry samotné, tak i pro nemocnici,“ dodala Helena Šmakalová. Zlínská nemocnice podle jejích slov předpokládá, že v jejích prostorách praktickou výuku ročně absolvuje zhruba 30 až 50 zdravotních sester z krajské nemocnice i dalších nemocnic v regionu. Navíc chce zdravotnické zařízení možnosti specializačního vzdělávání nelékařů rozšířit a ještě letos žádat o akreditace v dalších třech vzdělávacích programech, a to pro dětské sestry, sestry pro porodnictví a gynekologii a sestry pro operační sály.
Zdá se, že používáte
nepodporovaný prohlížeč

Aby Vám tato webová stránka fungovala, potřebujete moderní podporovaný prohlížeč. Pokud používáte Windows 10, máte již nainstalovaný moderní prohlížeč Microsoft Edge, který můžete použít k zobrazení tohto webu.

Microsoft Edge Logo
Microsoft Edge

Moderní prohlížeč od společnosti Microsoft

Součást Windows 10
Mozilla Firefox Logo
Mozilla Firefox

Svobodný prohlížeč se zaměřením na soukromí

Google Chrome Logo
Google Chrome

Nejpoužívanější prohlížeč na světe od Googlu

KNTB logo Budoucnost Baťovky