KNTB logo

Nemocnice otevřela nový pavilon, na jednom místě koncentruje paliativní péči a léčbu bolesti

V tuzemsku unikátní koncept, který dnes představila Krajská nemocnice Tomáše Bati ve Zlíně, spojuje na jednom místě léčbu bolesti, paliativní péči o vážně nemocné a umírající, ale také duchovní službu a sociální i psychologickou pomoc pro pacienty a jejich blízké. Ve zlínské nemocnici je nyní tato péče pod jednou střechou, lidé ji najdou v prostorách nově zrekonstruovaného pavilonu 10. Slavnostního otevření budovy se dnes účastnil i hejtman Zlínského kraje Jiří Čunek a řada dalších hostů. Krajská nemocnice T. Bati investovala do stavebních úprav a dovybavení ambulantního provozu 9 milionů korun z vlastního rozpočtu.

„Péče, kterou mají pacienti v novém pavilonu k dispozici, je velmi důležitá. Často se jedná o vážně nemocné lidi, u nichž musí zdravotníci tišit nejen fyzickou ale i duševní bolest, proto je dobré, že mohou tuto těžkou medicínu poskytovat v modernizovaných prostorách,“ řekl při slavnostním otevření hejtman Jiří Čunek. 

Paliativní péči a léčbě bolesti se ve zlínské nemocnici věnuje řada odborníků z různých oborů. „Jde o typ péče, kterou poskytujeme opravdu na velmi vysoké úrovni. Mohu s potěšením konstatovat, že se v této oblasti řadíme mezi nejlepší pracoviště v České republice. Podařilo se nám nyní jít ještě dál a koncentrovat péči o tyto pacienty do jednoho místa. Vytvořili jsme unikátní koncept, který zatím v českých podmínkách není běžný a může se stát pro další zdravotnická zařízení inspirací,“ vysvětlil Radomír Maráček, předseda představenstev nemocnic Zlínského kraje.

V nově zrekonstruovaných prostorách pavilonu 10 jsou umístěny dvě ambulance pro léčbu bolesti, zákrokový sálek a stacionář pro infuzní terapii podávanou při této léčbě. Dále je pacientům a jejich blízkým k dispozici podpůrný a paliativní tým zlínské nemocnice. Léčebnou a ošetřovatelskou část péče zajišťuje především personál oddělení anesteziologie, resuscitace a intenzivní medicíny. „Péče v nově otevřeném pavilonu je určena pacientům s chronickou bolestí způsobenou nezhoubnými onemocněními nebo onkologickými chorobami, ale také v podobě paliativní péče pacientům v terminálním stadiu jakékoli choroby, ať už se jedná o nádory nebo například kardiovaskulární onemocnění,“ popsal docent Tomáš Gabrhelík, primář Oddělení anesteziologie, resuscitace a intenzivní medicíny Krajské nemocnice T. Bati. 

Poptávka po tomto typu péče podle jeho slov jednoznačně roste. „V souvislosti s lepší zdravotnickou péčí se prodlužuje délka života, mnohdy však na úkor kvality života. Lidé totiž častěji trpí chronickými bolestmi, které provázejí civilizační choroby související nejen s vyšším věkem, ale i životním stylem. Přibývá i pacientů v paliativní péči, s rostoucí délkou života souvisí totiž i vyšší výskyt závažných a chronických chorob, v jejichž terminálním stadiu o ně pečuje společně s ošetřujícím lékařem podpůrný paliativní tým,“ připomněl primář a dodal, že otevření centra paliativní péče a léčby bolesti posouvá úroveň této péče na špičku v oboru v rámci. „Podobný koncept zatím není jinde u nás běžný a v ostatních krajích je to spíše vysněný cíl. Nejde samozřejmě jen o koncentraci této péče pod jednu střechu, ale především o personální zastoupení odborníků a jejich erudici, složení týmu je u nás prakticky ideální,“ prohlásil docent Tomáš Gabrhelík.

Podpůrný a paliativní tým působí ve zlínské nemocnici více než rok, tvoří jej lékaři, zdravotní sestry, zdravotně - sociální pracovnice, psychologové a nemocniční kaplani. „Spolupracujeme se zdravotníky, pacienty a jejich rodinami napříč odděleními v naší nemocnici. Cílem paliativní péče je tišení bolesti a dalších příznaků nemoci, včetně psychických, sociálních a spirituálních obtíží, a tak zachovat dobrou kvalitu života až do konce. Může jít ruku v ruce s běžnou léčbou, přičemž poměr těchto dvou medicínských přístupů závisí na vývoji onemocnění,“ uvedla vedoucí lékařka týmu Alena Kočendová, která se rozvoji paliativní medicíny ve zlínské nemocnici věnuje už řadu let a svým úsilím dokázala, že se specializovanou péči podařilo rozvinout do dnešní podoby. Koncentrace péče o pacienty a jejich blízké do jednoho místa podle jejích slov znamená velký posun k lepšímu. „V diskrétním prostředí tak mohou své problémy konzultovat nejen se zdravotníky, ale i s psychologem, sociální pracovnicí a nemocničním kaplanem. Nemusí tak už přecházet z budovy do budovy po celém areálu, ale můžeme je ihned předat do péče kolegům ve vedlejší pracovně,“ dodala lékařka.

Rekonstrukce budovy je stavebně dokončena a pacienti už ji dva týdny využívají. V minulém týdnu její prostory u příležitosti Světového dne nemocných vysvětil Mons. Bohumír Vitásek, biskupský delegát pro pastoraci nemocných. Péče a služby nabízené v desátém pavilonu se budou i nadále rozvíjet, a to například v oblasti intervenční léčby bolesti, správné výživy pacientů při léčbě bolesti či v paliativní péči, ale také například plánovaným otevřením poradny pro pozůstalé. „Nabídneme tuto službu od jara letošního roku, chceme rodinám pacientů poskytnout pastorační poradenství a doprovázet je v prožívání obtížných situací souvisejících s nemocí nebo ztrátou blízkého člověka,“ doplnil Vít Kadlčík, vedoucí týmu nemocničních kaplanů. Ti v nových prostorách rovněž sídlí, podílejí se na fungování paliativního týmu a zároveň poskytují klinickou pastorační péči pacientům u lůžka přímo na odděleních Krajské nemocnici Tomáše Bati ve Zlíně. Činnost podpůrného a paliativního týmu ve zlínské nemocnici dlouhodobě podporuje také Nadační fond AVAST, kterému patří díky rovněž za pomoc při dovybavení prostor nově zrekonstruovaného pavilonu.

PROHLÉDNĚTE SI NAŠI GALERII

Zdá se, že používáte
nepodporovaný prohlížeč

Aby Vám tato webová stránka fungovala, potřebujete moderní podporovaný prohlížeč. Pokud používáte Windows 10, máte již nainstalovaný moderní prohlížeč Microsoft Edge, který můžete použít k zobrazení tohto webu.

Microsoft Edge Logo
Microsoft Edge

Moderní prohlížeč od společnosti Microsoft

Součást Windows 10
Mozilla Firefox Logo
Mozilla Firefox

Svobodný prohlížeč se zaměřením na soukromí

Google Chrome Logo
Google Chrome

Nejpoužívanější prohlížeč na světe od Googlu

KNTB logo Budoucnost Baťovky

Nastavení soukromí a cookies

Souhlasem se sdílením dat nám poskytnete informace, které potřebujeme pro zlepšování, analýzu a marketing napříč těmito webovými stránkami. Dále souhlasíte s předáním údajů třetím stranám a mimo EU. Prohlašujeme, že Vámi poskytnuté informace jsou zabezpečeny proti zneužití.

Nastavení soukromí a cookies

Souhlasem se sdílením dat nám poskytnete informace, které potřebujeme pro zlepšování, analýzu a marketing napříč těmito webovými stránkami. Dále souhlasíte s předáním údajů třetím stranám a mimo EU. Prohlašujeme, že Vámi poskytnuté informace jsou zabezpečeny proti zneužití.

Dejte nám prosím vědět, která data nám a našim partnerům dovolíte zpracovat.


Technická data

Trvale zapnuto

Webové stránky potřebují technická data pro správné fungování. Bez těchto dat by nebylo možné například vyhledávat, přehrát video nebo dokončit objednávku v e-shopu.

Analytické a statistické údaje

Analytické a statistické údaje nám pomáhají pochopit, jaké funkce jsou vaše oblíbené, co nám na webu nefunguje, jaké zařízení pro prohlížení stránek používáte a mnoho dalších.