Nastavení soukromí a cookies

Souhlasem se sdílením dat nám poskytnete informace, které potřebujeme pro zlepšování, analýzu a marketing napříč těmito webovými stránkami. Dále souhlasíte s předáním údajů třetím stranám a mimo EU. Prohlašujeme, že Vámi poskytnuté informace jsou zabezpečeny proti zneužití.

Nastavení soukromí a cookies

Souhlasem se sdílením dat nám poskytnete informace, které potřebujeme pro zlepšování, analýzu a marketing napříč těmito webovými stránkami. Dále souhlasíte s předáním údajů třetím stranám a mimo EU. Prohlašujeme, že Vámi poskytnuté informace jsou zabezpečeny proti zneužití.

Dejte nám prosím vědět, která data nám a našim partnerům dovolíte zpracovat.


Technická data

Trvale zapnuto

Webové stránky potřebují technická data pro správné fungování. Bez těchto dat by nebylo možné například vyhledávat, přehrát video nebo dokončit objednávku v e-shopu.

Analytické a statistické údaje

Analytické a statistické údaje nám pomáhají pochopit, jaké funkce jsou vaše oblíbené, co nám na webu nefunguje, jaké zařízení pro prohlížení stránek používáte a mnoho dalších.

KNTB logo

Narůstá počet mladých lidí s nespavostí

Spánková laboratoř Krajské nemocnice T. Bati ve Zlíně doslova praská ve švech, a to nejen kvůli covidové pauze, kdy bylo dva roky možné pouze ambulantní vyšetření. Přibývá také mladých pacientů, kteří trpí nespavostí kvůli nadměrnému stresu.

Momentálně je kapacita spánkové laboratoře, která funguje v Krajské nemocnici T. Bati ve Zlíně pod plicním oddělení, pět lůžek. Zájem veřejnosti o vyšetření je velký, čekací doba se posunula na 10 měsíců. V současné době zde mají lékaři v péči zhruba 1800 pacientů.

„Vyšetřujeme pacienty s celým spektrem spánkových poruch. Od spánkové apnoe, přes respirační selhávání, syndrom neklidných končetin až po parasomnie (noční můry, náměsíčnost), insomnie (nespavost) a podobně. V období covidové pandemie i po ní došlo k nárůstu především pacientů s nespavostí, poměrně často se jedná o mladé lidi, kteří nemohou spát kvůli stresu. Na to samozřejmě existují nejrůznější terapie, ale to už je spíše úloha pro psychology a tam zpravidla tyto pacienty také posílám,“ říká vedoucí spánkové laboratoře KNTB MUDr. Marta Vránová a dodává: „Složitější pacienty, například s respiračním selháváním, nastavujeme při hospitalizaci na domácí neinvazivní ventilaci. Spánkovou apnoi, která je mimochodem u nás v laboratoři nejčastější poruchou, léčíme přetlakovou terapií. Díky tomu u pacientů dochází k výraznému prodloužení i zlepšení kvality života.“

Přetlaková terapie spočívá v přístroji, který pacientovi přes masku vhání do dýchacích cest pod tlakem vzduch a udržuje dýchací cesty otevřené. Ve spánkové laboratoři KNTB je k dispozici řada masek různých typů a velikostí. Pacienty tady naučí s maskou zacházet a půjčí mu ji domů.

Co vlastně způsobuje poruchy spánku? „Je to různé. Může to být genetika, nadváha, nadměrný stres ale i nedodržování zásad spánkové hygieny. Po naší diagnostice pokračují někteří pacienti v léčbě se specialisty z neurologie, psychiatrie, psychologie, ORL, stomatochirurgie a dalšími. Někdy ale při nespavosti stačí dodržovat zásady spánkové hygieny,“ doplňuje lékařka Marta Vránová.

A zásady kvalitní spánkové hygieny?

Od pozdního odpoledne (4–6 hodin před usnutím) nepijte kávu, černý či zelený čaj, kolu nebo různé energetické nápoje a omezte jejich požívání během dne. Působí povzbudivě a ruší spánek. Vynechejte večer těžká jídla a poslední pokrm zařaďte 3–4 hodiny před ulehnutím. Lehká procházka po večeři může zlepšit spánek. Naopak cvičení 3–4 hodiny před ulehnutím již může spánek narušit. Po večeři již neřešte témata, která vás mohou rozrušit. Naopak se snažte příjemnou činností zbavit stresu a připravit se na spánek. Nepijte večer alkohol, abyste lépe usnuli – alkohol kvalitu spánku zhoršuje. Nekuřte, zvláště ne před usnutím a v době nočního probuzení. Nikotin také organismus povzbuzuje. Postel i ložnici užívejte pouze ke spánku a pohlavnímu životu (odstraňte z ložnice televizi, v posteli nejezte, nečtěte náročné knihy a přes den ani neodpočívejte). V místnosti na spaní minimalizujte hluk a světlo a zajistěte vhodnou teplotu (nejlépe 18–20 stupňů Celsia). Uléhejte a vstávejte každý den (i o víkendu) ve stejnou dobu ± 15 minut. Omezte pobyt v posteli na nezbytně nutnou dobu. V posteli se zbytečně nepřevalujte, postel neslouží k přemýšlení.

Zdá se, že používáte
nepodporovaný prohlížeč

Aby Vám tato webová stránka fungovala, potřebujete moderní podporovaný prohlížeč. Pokud používáte Windows 10, máte již nainstalovaný moderní prohlížeč Microsoft Edge, který můžete použít k zobrazení tohto webu.

Microsoft Edge Logo
Microsoft Edge

Moderní prohlížeč od společnosti Microsoft

Součást Windows 10
Mozilla Firefox Logo
Mozilla Firefox

Svobodný prohlížeč se zaměřením na soukromí

Google Chrome Logo
Google Chrome

Nejpoužívanější prohlížeč na světe od Googlu

KNTB logo Budoucnost Baťovky