Nastavení soukromí a cookies

Souhlasem se sdílením dat nám poskytnete informace, které potřebujeme pro zlepšování, analýzu a marketing napříč těmito webovými stránkami. Dále souhlasíte s předáním údajů třetím stranám a mimo EU. Prohlašujeme, že Vámi poskytnuté informace jsou zabezpečeny proti zneužití.

Nastavení soukromí a cookies

Souhlasem se sdílením dat nám poskytnete informace, které potřebujeme pro zlepšování, analýzu a marketing napříč těmito webovými stránkami. Dále souhlasíte s předáním údajů třetím stranám a mimo EU. Prohlašujeme, že Vámi poskytnuté informace jsou zabezpečeny proti zneužití.

Dejte nám prosím vědět, která data nám a našim partnerům dovolíte zpracovat.


Technická data

Trvale zapnuto

Webové stránky potřebují technická data pro správné fungování. Bez těchto dat by nebylo možné například vyhledávat, přehrát video nebo dokončit objednávku v e-shopu.

Analytické a statistické údaje

Analytické a statistické údaje nám pomáhají pochopit, jaké funkce jsou vaše oblíbené, co nám na webu nefunguje, jaké zařízení pro prohlížení stránek používáte a mnoho dalších.

KNTB logo

Modernizovaná kardiologická JIP zlepší podmínky pacientů i zdravotníků

Jednotka intenzivní péče Kardiologického oddělení Krajské nemocnice T. Bati se opět blýská novotou. Prošla totiž kompletní rekonstrukcí, a to po stránce stavební, dispozičního uspořádání i zázemí pro personál. Modernizace stála 8,2 milionů korun, první pacienti se do prostor nastěhují během příštího týdne.

Na jednotce intenzivní péče došlo k výměně veškerých rozvodů, oken i klimatizace. Pacientské prostory jsou nově oddělené materiály, které výrazně tlumí hluk, což přinese mnohem větší snížení hlukové zátěže na této koronární jednotce. „Nové uspořádání a vybavení JIP přináší pacientům větší prostor, moderní uspořádání přístrojů kolem lůžka, nové hygienické zázemí pro ty pacienty, kteří nemusí být striktně upoutaní na lůžko a mnoho dalšího. Pracovní prostory personálu jsou logičtěji ergonomicky uspořádány, lékaři mají větší pracovní plochu díky lepšímu využití stávajícího prostoru,“ popsal modernizaci ředitel a předseda představenstva Krajské nemocnice T. Bati Ing. Jan Hrdý.

„Na kardiologické JIP jsou pacienti z celého Zlínského kraje, vyžadující vysoce specializovanou kardiologickou péči. Aby si nemocnice udržela tento statut, musí splňovat řadu přísných podmínek a vysoký medicínský standard, proto chceme, aby tomu odpovídalo také prostředí a pacienti i zdravotníci se tu cítili komfortně,“ uvedl hejtman Zlínského kraje Ing. Radim Holiš.

V rámci rekonstruované JIP budou využita moderní resuscitační lůžka, která nemocnice pořídila krátce před zahájením prací. „Monitorovací systém zůstává původní, infuzní technika je ale nově napojena na centrální řízení a bude mít možnost komunikovat přímo s nemocničním informačním systémem. Nově zavedený rozvod stlačeného vzduchu vedle rozvodu kyslíku umožní rozšířené použití ventilačních režimů u nových dýchacích přístrojů,“ uvedl MUDr. Zdeněk Coufal, primář Kardiologického oddělení KNTB.

Nově má kardiologie k dispozici implantabilní oběhovou pumpu IMPELLA, umožňující přechodnou náhradu či podporu pro selhávající levou srdeční komoru. Do konce letošního roku začnou kardiologové v KNTB rovněž používat novou oběhovou krevní pumpu s možností okysličování krve  (V-A ECMO). Ta umožní přechodně nahradit funkci srdce a plic.

Většinu „klientely“ kardiologické JIP tvoří pacienti s ohrožením nebo selháním srdečních funkcí. „Jsou to nejčastěji nemocní s akutním infarktem myokardu, těžkým srdečním selháním, život ohrožujícími poruchami rytmu, masívní plicní embolií. V nově zrekonstruovaných prostorách a s novým přístrojovým vybavením bychom měli zvládnout také resuscitační péči pacientů po oběhové zástavě z kardiologických příčin, kteří většinou dosud byli v péči oddělení anesteziologicko-resuscitační medicíny. Samozřejmě v případě potřeby poskytne naše koronární jednotka péči i dalším nemocným s život ohrožujícími stavy, kde kardiologická problematika může být až sekundárním projevem základního onemocnění – například u nemocí ledvin, mozku či periferních cév,“ dodal primář kardiologie MUDr. Zdeněk Coufal.

Ukončení modernizace kardiologické JIP v Krajské nemocnici T. Bati se „potkává“ s dnešním Světovým dnem srdce. Ten každoročně upozorňuje na následky nezdravého životního stylu. I přes varování lékařů totiž zůstává počet nemocných s akutním infarktem vysoký, přestože právě díky cílené osvětě je patrný mírný trend k poklesu. Nejčastějším onemocněním srdce je infarkt myokardu. Příčinou infarktu je většinou ucpání koronární tepny sraženinou z krevních destiček. Roli hraje také cholesterol uložený ve stěně tepny, který způsobuje její zúžení. V rámci KNTB i v celostátním měřítku lze naštěstí pozorovat příznivý trend vývoje v mírně klesajícím počtu akutních infarktů. Na Kardiologickém oddělení Krajské nemocnice T. Bati ve Zlíně bylo v roce 2022 hospitalizováno 250 akutních pacientů s infarktem, v roce 2021 to bylo celkem 255 pacientů. Letos do konce srpna měli kardiologové v péči 144 lidí s akutním infarktem myokardu.

Zdá se, že používáte
nepodporovaný prohlížeč

Aby Vám tato webová stránka fungovala, potřebujete moderní podporovaný prohlížeč. Pokud používáte Windows 10, máte již nainstalovaný moderní prohlížeč Microsoft Edge, který můžete použít k zobrazení tohto webu.

Microsoft Edge Logo
Microsoft Edge

Moderní prohlížeč od společnosti Microsoft

Součást Windows 10
Mozilla Firefox Logo
Mozilla Firefox

Svobodný prohlížeč se zaměřením na soukromí

Google Chrome Logo
Google Chrome

Nejpoužívanější prohlížeč na světe od Googlu

KNTB logo Budoucnost Baťovky