Nastavení soukromí a cookies

Souhlasem se sdílením dat nám poskytnete informace, které potřebujeme pro zlepšování, analýzu a marketing napříč těmito webovými stránkami. Dále souhlasíte s předáním údajů třetím stranám a mimo EU. Prohlašujeme, že Vámi poskytnuté informace jsou zabezpečeny proti zneužití.

Nastavení soukromí a cookies

Souhlasem se sdílením dat nám poskytnete informace, které potřebujeme pro zlepšování, analýzu a marketing napříč těmito webovými stránkami. Dále souhlasíte s předáním údajů třetím stranám a mimo EU. Prohlašujeme, že Vámi poskytnuté informace jsou zabezpečeny proti zneužití.

Dejte nám prosím vědět, která data nám a našim partnerům dovolíte zpracovat.


Technická data

Trvale zapnuto

Webové stránky potřebují technická data pro správné fungování. Bez těchto dat by nebylo možné například vyhledávat, přehrát video nebo dokončit objednávku v e-shopu.

Analytické a statistické údaje

Analytické a statistické údaje nám pomáhají pochopit, jaké funkce jsou vaše oblíbené, co nám na webu nefunguje, jaké zařízení pro prohlížení stránek používáte a mnoho dalších.

KNTB logo

LÉKAŘI VE ZLÍNĚ A UHERSKÉM HRADIŠTI ZKOUŠEJÍ RYCHLOTESTY, VADÍ JIM JEJICH NÍZKÁ SPOLEHLIVOST

Dva tisíce rychlotestů na nový typ koronaviru dorazily do nemocnic Zlínského kraje. V praxi je právě v těchto dnech začala zkoušet Uherskohradišťská nemocnice a také Krajská nemocnice Tomáše Bati ve Zlíně. Využívají se u pacientů, kteří aktuálně směřují do zdravotnických zařízení za akutním lékařským ošetřením a mají už příznaky, jimiž je doprovázeno onemocnění koronavirem. Rychlý test se dělá z odebrané krve pacienta a jeho výsledek je známý do 15 minut. Podle prvních zkušeností ale pomůže jen ve výjimečných případech, výsledky pak stejně musí potvrdit ještě laboratorní test.

„Rychlé testy bude možné využít jen ve vybraných případech u pacientů, kteří mají déle trvající potíže minimálně sedm dnů. Můžeme je nasadit třeba na nočních službách, kdy mohou personálu pomoci se u těchto pacientů rychleji zorientovat. Ale je opravdu třeba počítat s tím, že rychlotest spolehlivě nedopoví na otázku, zda u pacienta už probíhá onemocnění COVID-19 nebo je naopak negativní. Musí se potvrdit testem v laboratoři s pomocí vzorku odebraného stěrem z nosohltanu,“ shrnul první zkušenosti Gustáv Ondrejka, primář Plicního oddělení Krajské nemocnice Tomáše Bati ve Zlíně. 

Ještě přísnější je v hodnocení možností využití takzvaných rapid testů Lubor Hruška, primář Anesteziologicko resuscitačního oddělení a následné intenzivní péče Uherskohradišťské nemocnice. „Ze vzorku krve je možné testovat hladinu protilátek, které se u koronaviru zvyšují. Nejde o přímý průkaz přítomnosti viru. Vzhledem k několikadennímu intervalu od prvních příznaků do nástupu protilátkové odpovědi mají rychlotesty pouze podpůrnou roli a mohou sloužit spíše jako doplněk klasického testování v laboratoři. U těžkých případů se zatím nejvíce osvědčuje kombinace laboratorní PCR metody a vyšetření plic pomocí CT přístroje,“ doplnil primář Hruška.

Laboratorně se onemocnění koronavirem testuje metodou PCR (polymerázová řetězová reakce), kdy se prokazuje přítomnost nukleové kyseliny viru ve vzorku odebraném pacientovi výtěrem z nosohltanu. Tato metoda je ovšem náročnější na čas, výsledek je znám v řádu několik hodin nebo až během dvou dnů, tato doba závisí na kapacitě laboratoře. V minulém týdnu začala testy provádět i laboratoř oddělení lékařské mikrobiologie zlínské nemocnice, ale část vzorků odebraných ve Zlínském kraji putuje s ohledem na kapacitní možnosti nemocničního pracoviště i do jiných laboratoří.
Zdá se, že používáte
nepodporovaný prohlížeč

Aby Vám tato webová stránka fungovala, potřebujete moderní podporovaný prohlížeč. Pokud používáte Windows 10, máte již nainstalovaný moderní prohlížeč Microsoft Edge, který můžete použít k zobrazení tohto webu.

Microsoft Edge Logo
Microsoft Edge

Moderní prohlížeč od společnosti Microsoft

Součást Windows 10
Mozilla Firefox Logo
Mozilla Firefox

Svobodný prohlížeč se zaměřením na soukromí

Google Chrome Logo
Google Chrome

Nejpoužívanější prohlížeč na světe od Googlu

KNTB logo Budoucnost Baťovky