Nastavení soukromí a cookies

Souhlasem se sdílením dat nám poskytnete informace, které potřebujeme pro zlepšování, analýzu a marketing napříč těmito webovými stránkami. Dále souhlasíte s předáním údajů třetím stranám a mimo EU. Prohlašujeme, že Vámi poskytnuté informace jsou zabezpečeny proti zneužití.

Nastavení soukromí a cookies

Souhlasem se sdílením dat nám poskytnete informace, které potřebujeme pro zlepšování, analýzu a marketing napříč těmito webovými stránkami. Dále souhlasíte s předáním údajů třetím stranám a mimo EU. Prohlašujeme, že Vámi poskytnuté informace jsou zabezpečeny proti zneužití.

Dejte nám prosím vědět, která data nám a našim partnerům dovolíte zpracovat.


Technická data

Trvale zapnuto

Webové stránky potřebují technická data pro správné fungování. Bez těchto dat by nebylo možné například vyhledávat, přehrát video nebo dokončit objednávku v e-shopu.

Analytické a statistické údaje

Analytické a statistické údaje nám pomáhají pochopit, jaké funkce jsou vaše oblíbené, co nám na webu nefunguje, jaké zařízení pro prohlížení stránek používáte a mnoho dalších.

KNTB logo

Kůži si musíme chránit po celý rok

Kůži si musíme chránit po celý rok

Dnešní horké slunné dny s sebou opět přinášejí i mnoho rizik. Ohrožena je například kůže, která by měla být dostatečně chráněna a ošetřena. Důležitá je také prevence, tedy vyšetření znamének a pigmentových skvrn odborníkem.

Primářka Kožního oddělení Krajské nemocnice T. Bati ve Zlíně MUDr. Hana Tomková, Ph.D. doporučuje vyhýbat se slunci především v době od 10 do 14 hodin, kdy dosahuje ultrafialové záření UVB svého vrcholu. Pomáhá sice vyhledávání stínu, je však odhadováno, že ve stínu člověk získá polovinu své expozice UVA záření. Je vhodné chránit se před sluníčkem oděvem, slunečními brýlemi či kloboukem se širokým okrajem. „Krémy a roztoky s obsahem ochranného faktoru proti ultrafialovému záření jsou jen jedním aspektem fotoprotekce. Měli bychom dávat přednost těm širokospektrým, které zahrnují ochranu před UVB i UVA zářením. Častým problémem je, že lidé aplikují na kůži nedostatečnou vrstvu ochranného prostředku a během dne jeho aplikaci neopakují každé dvě hodiny či po koupání. Navíc tím, že se při jeho použití tak snadno na slunci nespálí, získávají určitý falešný pocit bezpečí a zůstávají na slunci podstatně déle,“ upozornila primářka Hana Tomková a přidala praktickou radu: 1 lžička opalovacího krému odpovídá množství určenému k pokrytí obličeje a krku, 2 čajové lžičky odpovídají množství potřebnému na trup, 1 lžička na každou horní končetinu a 2 lžičky na každou dolní končetinu. Pro běžné denní použití je doporučován ochranný faktor SPF 15, který absorbuje 93 % UVB záření, pro rekreační a sportovní aktivity či práci venku pak širokospektrý ochranný krém o SPF 30 a více.

Melanom je nejčastějším a nejnebezpečnějším druhem rakoviny kůže. K rizikovým faktorům pro vznik melanomu patří světlý fototyp kůže s tendencí ke spálení, nadměrné a opakované slunění, navštěvování solárií – především do 35 let věku, velký počet znamének a pih, atypická znaménka nebo například výskyt melanomu v rodině. „Pro prognózu melanomu je nejdůležitější včasné odstranění chirurgicky vyříznutím. Za velmi důležité považujeme pravidelné samovyšetřování kůže, při kterém by nám mělo být podezřelé každé znaménko, které je asymetrické, má nepravidelné okraje nebo barvu, velikost nad 6 mm, a které se mění co do velikosti, tvaru či barevnosti, svědí nebo na povrchu krvácí,“ vysvětlila primářka Kožního oddělení KNTB MUDr. Hana Tomková, Ph.D.

Ve specializované ambulanci pro mateřská znaménka vyšetřili lékaři na Kožním oddělení Krajské nemocnice T. Bati ve Zlíně v roce 2021 téměř 2000 osob. 168 pacientů odcházelo s diagnózou maligního melanomu.

Zájemci o preventivní vyšetření mateřských znamének a pigmentových projevů kůže se mohou kdykoliv během roku objednat do specializované ambulance na kožním oddělení, a to na telefonním čísle 577 552 217.

Zdá se, že používáte
nepodporovaný prohlížeč

Aby Vám tato webová stránka fungovala, potřebujete moderní podporovaný prohlížeč. Pokud používáte Windows 10, máte již nainstalovaný moderní prohlížeč Microsoft Edge, který můžete použít k zobrazení tohto webu.

Microsoft Edge Logo
Microsoft Edge

Moderní prohlížeč od společnosti Microsoft

Součást Windows 10
Mozilla Firefox Logo
Mozilla Firefox

Svobodný prohlížeč se zaměřením na soukromí

Google Chrome Logo
Google Chrome

Nejpoužívanější prohlížeč na světe od Googlu

KNTB logo Budoucnost Baťovky