Tento web používá soubory cookie. Dalším procházením tohoto webu vyjadřujete souhlas s naším používáním souborů cookie. Více informací
Souhlasím

ARCHIV TISKOVÝCH ZPRÁV

Kurz paliativní a hospicové péče absolvovalo ve zlínské nemocnici 26 zdravotních sester

14.5.2021

Pozice sestry v týmu bylo hlavním tématem třídenního Základního kurzu paliativní a hospicové péče ELNEC, který se uskutečnil v Krajské nemocnici Tomáše Bati ve Zlíně. Řešila se nejen léčba bolesti a závažných symptomů souvisejících s těžkou nemocí, ale také etický a duchovní aspekt péče, komunikace s pacientem a rodinou i v rámci týmu. Kurz absolvovalo 26 zdravotních sester z různých oddělení tohoto zdravotnického zařízení. 

„Kurz byl koncipovaný ve stylu „sestry sestrám“. O účast byl velký zájem, což nás velmi potěšilo. Paliativní péče se v nemocnicích České republiky začíná pomalu stávat součástí zdravotní péče. Také tyto kurzy přispívají k jejímu rozvoji a implementaci do našich nemocnic.“ konstatovala Alena Kočendová, lékařka Podpůrného a paliativního týmu (PaP tým), který od ledna roku 2019 díky podpoře vedení nemocnice, oddělení ARIM a Nadačního fondu Abakus působí ve zlínské nemocnici.
 
Právě skončený kurz byl čtvrtým, který se v největším zdravotnickém zařízení v regionu uskutečnil. Podařilo se tak během dvou let vzdělat v problematice paliativní medicíny přes 100 sester. „A připravujeme další kurz, který je tentokrát určen pro lékaře. Ti jej budou moci absolvovat počátkem června.“ upřesnila Radomíra Pečeňová, která v PaP týmu působí v pozici všeobecné sestry.

Paliativní péče je přístup zaměřený na zvyšování kvality života pacientů a jejich rodin v situaci, kdy čelí závažnému onemocnění. Tuto péči v nemocnicích poskytují paliativní týmy, jejichž členové jsou lékaři, sestry, sociální pracovníci, psychologové a kaplani. Cílem těchto týmů je poskytovat komplexní léčbu bolesti a dalších příznaků, včetně psychických, sociálních a spirituálních obtíží, se kterými se mohou pacienti a jejich blízcí potýkat. Výzkumy dokazují, že čím dříve je paliativní péče zahrnuta do celkové péče o pacienta se závažným onemocněním, tím více prospěchu z ní pacient i jeho blízcí získají. Jejím cílem je udržovat kvalitu života pacienta na nejvyšší možné úrovni. Je kladen velký důraz na autonomii pacienta. Výsledkem včasného zapojení této péče je ve většině případů prodloužení života a jeho kvality. Více k tématu na www.kntb.cz/paliativni-pece.Youtube Facebook Twitter Instagram LinkedIn