Nastavení soukromí a cookies

Souhlasem se sdílením dat nám poskytnete informace, které potřebujeme pro zlepšování, analýzu a marketing napříč těmito webovými stránkami. Dále souhlasíte s předáním údajů třetím stranám a mimo EU. Prohlašujeme, že Vámi poskytnuté informace jsou zabezpečeny proti zneužití.

Nastavení soukromí a cookies

Souhlasem se sdílením dat nám poskytnete informace, které potřebujeme pro zlepšování, analýzu a marketing napříč těmito webovými stránkami. Dále souhlasíte s předáním údajů třetím stranám a mimo EU. Prohlašujeme, že Vámi poskytnuté informace jsou zabezpečeny proti zneužití.

Dejte nám prosím vědět, která data nám a našim partnerům dovolíte zpracovat.


Technická data

Trvale zapnuto

Webové stránky potřebují technická data pro správné fungování. Bez těchto dat by nebylo možné například vyhledávat, přehrát video nebo dokončit objednávku v e-shopu.

Analytické a statistické údaje

Analytické a statistické údaje nám pomáhají pochopit, jaké funkce jsou vaše oblíbené, co nám na webu nefunguje, jaké zařízení pro prohlížení stránek používáte a mnoho dalších.

KNTB logo

KOJENÍ JE PREVENCÍ I PROTI OBEZITĚ, SLOŽENÍ MATEŘSKÉHO MLÉKA UMÍ ODHALIT ANALYZÁTOR

Kojení je nejen velmi důležitá forma výživy dětí, ale chrání je také do jejich dalšího života před celou řadou nemocí. I na tento fakt upozorní Národní týden kojení, který se letos v České republice uskuteční od 20. do 26. září. 
Krajská nemocnice T. Bati ve Zlíně patří mezi velké propagátory kojení jako nejpřirozenější výživy nejmenších dětí. „Při kojení získává organismus dítěte obrovské množství potřebných látek, které následně slouží jako prevence vzniku mnoha chorob. Chrání je před infekcemi dýchacích cest, záněty, alergiemi. Máme ověřeno, že pomáhá tlumit bolest. Když například potřebujeme provést u novorozeného miminka nějaký zákrok, snáší ho mnohem lépe, když je nakojené,“ prozradil Jozef Macko, primář Novorozeneckého oddělení Krajské nemocnice Tomáše Bati ve Zlíně (KNTB).
Kojení je mimo jiné také účinnou prevencí vzniku obezity, která je nyní jednou z nejrozšířenějších civilizačních chorob na světě. „Mnohé studie i dennodenní praxe ukazují, že kojené dítě netloustne. Je to dané unikátním složením mateřského mléka. A nejde jen o obezitu, mateřské mléko je skvělou prevencí i proti cukrovce, hypertenzi a dalším závažným civilizačním nemocem,“ upozornil Jozef Macko.
Při Novorozeneckém oddělení KNTB funguje takzvaná mléčná kuchyně, která umožňuje získávat a uchovávat mateřské mléko od maminek, které ho mají přebytek, a poté jej poskytovat ženám, které jen naopak nemají pro své potomky v potřebné míře. Součástí vybavení mléčné kuchyně je i analyzátor, který dokáže detailně zjistit vlastnosti a složení konkrétního mateřského mléka, takže lékaři následně mohou nastavit nejlepší nutriční požadavky pro novorozence, který jej má přijmout. K tomu, aby přístroj zjistil obsah živin, je potřeba pouze jeden až tři mililitry mateřského mléka, výsledek je znám za pouhých šedesát vteřin.
O výhodách kojení přesvědčují zlínští zdravotníci maminky už během jejich pobytu v porodnici. S úspěchem, protože statistky KNTB ukazují, že 95 procent maminek při propuštění domů své děti kojí. „Aktivně s nimi v tomto směru pracujeme. Vysvětlujeme jim výhody pro jejich dítě i pro ně samotné, zbavujeme je strachu, pokud jej mají, pomáháme je takzvaně rozkojit, tedy spustit tento výživový proces. Za vysoké procento maminek, které své potomky začnou u nás kojit, jsme samozřejmě moc rádi,“ konstatoval Jozef Macko.

Další informace ke kojení lze nalézt například na webových stránkách http://www.kojeni.cz/liga.php. 

Zdá se, že používáte
nepodporovaný prohlížeč

Aby Vám tato webová stránka fungovala, potřebujete moderní podporovaný prohlížeč. Pokud používáte Windows 10, máte již nainstalovaný moderní prohlížeč Microsoft Edge, který můžete použít k zobrazení tohto webu.

Microsoft Edge Logo
Microsoft Edge

Moderní prohlížeč od společnosti Microsoft

Součást Windows 10
Mozilla Firefox Logo
Mozilla Firefox

Svobodný prohlížeč se zaměřením na soukromí

Google Chrome Logo
Google Chrome

Nejpoužívanější prohlížeč na světe od Googlu

KNTB logo Budoucnost Baťovky