Oddělení klinické biochemie a farmakologie KNTB zavedlo nový typ zkumavky pro měření hladiny cukru v krvi. Změna přináší přesnější výsledky a umožňuje lepší diagnostiku pacientů. Včasné odhalení zvýšené hladiny cukru v krvi, tzv. prediabetu, může pacientům pomoci zabránit rozvoji nemoci změnou životního stylu.
„V běžných zkumavkách hladina cukru po odběru klesá, protože ji živé buňky v krvi spotřebovávají. Díky zkumavce nedochází po odběru krve k poklesu hladiny glukózy, speciální přísady zastavují její rozklad,“ vysvětluje primář oddělení MUDr. Tomáš Šálek, Ph.D., EuSpLM. Zaměstnanci oddělení zkumavky využívají od začátku letošního roku. V oboru je jejich používání zatím spíše výjimečné.
Laboratoř se věnuje také oblasti toxikologie, vyšetřuje například etanol (lidově řečeno alkohol), THC nebo léky jako benzodiazepiny. „Nejčastěji zjišťujeme alkohol v krvi, a to u více než tisícovky pacientů ročně. U drog jsou to stovky případů,“ popisuje primář Šálek. „V poslední době se čím dál více na žádost dětských lékařů zabýváme také látkou zvanou kratom. Začínají s ní totiž experimentovat dospívající děti,“ doplňuje primář. Zatím zachycují laboratorní pracovníci kratom ve výjimečných případech.
Práce na oddělení obnáší mnohem více než jen samotné měření. Zahrnuje přípravu pacienta na odběr, samotný odběr krve, její zpracování, a nakonec vyhodnocení výsledků a jejich interpretace, které lékařům pomáhají při rozhodování o léčbě. „Naše práce vyžaduje kontinuální vzdělávání – odborné znalosti a zkušenosti všech pracovníků jsou klíčové pro kvalitu zkoumaných výsledků, “ uzavírá primář Šálek.