Nastavení soukromí a cookies

Souhlasem se sdílením dat nám poskytnete informace, které potřebujeme pro zlepšování, analýzu a marketing napříč těmito webovými stránkami. Dále souhlasíte s předáním údajů třetím stranám a mimo EU. Prohlašujeme, že Vámi poskytnuté informace jsou zabezpečeny proti zneužití.

Nastavení soukromí a cookies

Souhlasem se sdílením dat nám poskytnete informace, které potřebujeme pro zlepšování, analýzu a marketing napříč těmito webovými stránkami. Dále souhlasíte s předáním údajů třetím stranám a mimo EU. Prohlašujeme, že Vámi poskytnuté informace jsou zabezpečeny proti zneužití.

Dejte nám prosím vědět, která data nám a našim partnerům dovolíte zpracovat.


Technická data

Trvale zapnuto

Webové stránky potřebují technická data pro správné fungování. Bez těchto dat by nebylo možné například vyhledávat, přehrát video nebo dokončit objednávku v e-shopu.

Analytické a statistické údaje

Analytické a statistické údaje nám pomáhají pochopit, jaké funkce jsou vaše oblíbené, co nám na webu nefunguje, jaké zařízení pro prohlížení stránek používáte a mnoho dalších.

KNTB logo

KNTB zahájí edukační setkávání se stomiky

Stomie, nebo také vývod střeva či močových cest, je pro mnoho pacientů i jejich příbuzných často nepříjemným šokem. Vyrovnat se se stomií, zjistit, jaké jsou pomůcky, nebo co je nového v této oblasti, pomohou v Krajské nemocnici T. Bati ve Zlíně edukační odpoledne stomiků a jejich blízkých. První se uskuteční v březnu.

 Stomie je otvor, kterým je ze zdravotních důvodů vyvedeno nejčastěji tlusté nebo tenké střevo či močové cesty na povrch těla, většinou na úrovni břišní stěny. Stomie tak slouží jako alternativní způsob vylučování stolice nebo moči. „Stomická ambulance funguje v naší nemocnici v rámci chirurgického oddělení. Staráme se přibližně o 120 pacientů ve věkové kategorii 20 až 99 let,“ říká MUDr. Benjamín Tolmáči, lékař z Chirurgického oddělení Krajské nemocnice T. Bati a dodává: „Pacienti k nám do ambulance – někdy i s rodinou – přicházejí v pravidelných intervalech na kontroly, edukujeme je, jak o stomii pečovat, jak korektně aplikovat stomické materiály, kontrolujeme správnou funkci stomie a podobně. Je ale dobré, aby se také potkávali vzájemně a sdíleli své zkušenosti, a abychom my měli více času reagovat na jejich otázky. Proto jsme se rozhodli uspořádat několikrát za rok edukační setkání.“

Důvodů zavedení stomie je mnoho, záleží i na lokalizaci stomie v rámci trávícího nebo močového traktu. Podle lékařů nejčastěji souvisí s potřebami k výživě pacienta, s nemožností přirozeného odchodu stolice při různých onemocnění či při vyřazení nemocné části střeva z funkce.

Založení nové stomie je pro většinu pacientů náročnou životní situací. „Pro některé z nich je období mezi sdělením diagnózy a operací v těsném časovém sledu, kdy samotnou informaci o diagnóze ještě nemají dostatečně zpracovanou. V této fázi je významné působení zdravotníků, lékařů, sester, kteří pomáhají, jak se vyrovnat s tělesnou změnou. Důvěrnicí a významnou oporou, jež si získává cestu ke každému stomikovi, je stomická sestra. Je rádkyní a ochotná pomoci v každou denní dobu,“ upozorňuje Mgr. Gabriela Gajzlerová, vrchní sestra Chirurgického oddělení Krajské nemocnice T. Bati. Doplňuje také, že dříve byli pacienti s diagnózou vedoucí k umělému vyústění střeva přes stěnu břišní invalidizováni, a další část života prožili v separaci společnosti. „Do osmdesátých let 20. století u nás neměli pacienti se stomiemi ani dostatečnou a hodnotnou výbavu zdravotnickými pomůckami. Teď je samozřejmě situace úplně jiná, ale s rozvojem trhu také často nepřehledná. Pomáháme pacientům i v doporučení pomůcek a s praktickými radami. To bude také předmětem našeho plánovaného setkávání. Očekávám, že edukační odpoledne stomiků se  stane pěknou tradicí.“

Stejně to vidí i stomická sestra Martina Babicová: „Všem pacientům se život se stomií změní. Někomu k lepšímu, někdy naopak. Velmi důležité je přijmout fakt, že stomie není jejich problém, stomie je řešení jejich problémů, ať už se jedná o nádorové onemocnění střeva, zánětlivé onemocnění střeva, píštěle gynekologické nebo u konečníku, dekubity na sakru a podobně. Téměř všichni pacienti dokážou tento fakt přijmout velmi pozitivně, já se jim v tom snažím pomáhat. Hodně také pomůže rodinné zázemí.“

Příkladem za všechny může být dvacetiletá pacientka, která onemocněla Crohnovou chorobou. Jako zdravotní sestru ji nemoc začala velmi omezovat – například musela třicetkrát denně na WC. Nakonec jí bylo odebráno střevo a doživotně vyšita stomie na tenkém střevě. „Nyní je této dámě téměř 40 let, zvládla se stomií těhotenství, má zdravého šestnáctiletého syna, je to krásná a šikovná paní. Stomie ji vrátila do normálního života, v ničem ji neomezuje, sportuje, plave, věnuje se čemukoliv,“ uzavírá téma stomická sestra z Chirurgického oddělení Krajské nemocnice T. Bati ve Zlíně Martina Babicová.

Edukační setkávání se stomiky se poprvé uskuteční 30. března ve 13 hodin ve výukové místnosti Centra klinické gerontologie KNTB (48. budova). Bude se konat podle zájmu třikrát až čtyřikrát do roka.

Zdá se, že používáte
nepodporovaný prohlížeč

Aby Vám tato webová stránka fungovala, potřebujete moderní podporovaný prohlížeč. Pokud používáte Windows 10, máte již nainstalovaný moderní prohlížeč Microsoft Edge, který můžete použít k zobrazení tohto webu.

Microsoft Edge Logo
Microsoft Edge

Moderní prohlížeč od společnosti Microsoft

Součást Windows 10
Mozilla Firefox Logo
Mozilla Firefox

Svobodný prohlížeč se zaměřením na soukromí

Google Chrome Logo
Google Chrome

Nejpoužívanější prohlížeč na světe od Googlu

KNTB logo Budoucnost Baťovky