KNTB logo

KNTB obhájila statut centra vysoce specializované onkogynekologické péče

Krajská nemocnice T. Bati ve Zlíně získala znovu po pěti letech statut onkogynekologického centra. Po vyhodnocení Ministerstva zdravotnictví ČR se stala jednou ze 13 nemocnic, která statut získala, pět dalších bylo vyřazeno kvůli nesplnění kritérií. Pro zlínskou krajskou nemocnici to znamená především potvrzení vysokých kvalit operativy a péče o onkologicky nemocné pacientky.

Lékaři v centru vysoce specializované onkogynekologické péče pod Gynekologicko-porodnickým oddělením Krajské nemocnice T. Bati ve Zlíně řeší především čtyři typy nádorů – nádory zevního genitálu, děložní sliznice, vaječníků a děložního čípku. „Jedním z hlavních kritérií pro udělení statutu centra je počet odborníků, my máme dva onkogynekology na plný úvazek, a také počet odléčených pacientek. Musí jich být minimálně sto, my se pohybujeme na číslech 150-170 žen ročně. Je to důležité, protože tento údaj svědčí mimo jiné o erudici operatérů. Laicky řečeno – čím více operací, tím více zkušeností. Dalšími kritérii jsou také přístrojové a další personální vybavení v rámci našeho krajského komplexního onkologického centra,“ řekl MUDr. Vladimír Kalist, primář Gynekologicko-porodnického oddělení KNTB a doplnil, že jedním z hlavních parametrů kvality péče v onkogynekologii je i tzv. přežívání pacientek po ukončené léčbě. „V těchto číslech jsme na tom v celorepublikovém srovnání dle dat ÚZIS výborně, naše pacientky mají jednu z nejdelších dob přežití.“

„Opětovné získání statutu vysoce specializovaného centra v onkogynekologii je pro nás a naše zdravotníky skvělá vizitka. Některé z operací navíc nedělají všechna centra, máme opravdu velmi dobré specialisty,“ dodal předseda představenstva a ředitel Krajské nemocnice T. Bati Ing. Jan Hrdý.

Většina výše uvedených nádorových onemocnění se týká spíše starších žen nad 60 a 70 let. Jiné je to u rakoviny děložního čípku, kde se jedná nejčastěji o ženy ve věku 35 až 45 let. Díky očkování a screeningu však jejich počet u tohoto onemocnění každoročně klesá.

V loňském roce se v onkogynekologickém centru KNTB léčilo 165 nových pacientek se záchytem gynekologických nádorů. Lékaři provedli celkem 92 radikálních operací.

Zdá se, že používáte
nepodporovaný prohlížeč

Aby Vám tato webová stránka fungovala, potřebujete moderní podporovaný prohlížeč. Pokud používáte Windows 10, máte již nainstalovaný moderní prohlížeč Microsoft Edge, který můžete použít k zobrazení tohto webu.

Microsoft Edge Logo
Microsoft Edge

Moderní prohlížeč od společnosti Microsoft

Součást Windows 10
Mozilla Firefox Logo
Mozilla Firefox

Svobodný prohlížeč se zaměřením na soukromí

Google Chrome Logo
Google Chrome

Nejpoužívanější prohlížeč na světe od Googlu

KNTB logo Budoucnost Baťovky

Nastavení soukromí a cookies

Souhlasem se sdílením dat nám poskytnete informace, které potřebujeme pro zlepšování, analýzu a marketing napříč těmito webovými stránkami. Dále souhlasíte s předáním údajů třetím stranám a mimo EU. Prohlašujeme, že Vámi poskytnuté informace jsou zabezpečeny proti zneužití.

Nastavení soukromí a cookies

Souhlasem se sdílením dat nám poskytnete informace, které potřebujeme pro zlepšování, analýzu a marketing napříč těmito webovými stránkami. Dále souhlasíte s předáním údajů třetím stranám a mimo EU. Prohlašujeme, že Vámi poskytnuté informace jsou zabezpečeny proti zneužití.

Dejte nám prosím vědět, která data nám a našim partnerům dovolíte zpracovat.


Technická data

Trvale zapnuto

Webové stránky potřebují technická data pro správné fungování. Bez těchto dat by nebylo možné například vyhledávat, přehrát video nebo dokončit objednávku v e-shopu.

Analytické a statistické údaje

Analytické a statistické údaje nám pomáhají pochopit, jaké funkce jsou vaše oblíbené, co nám na webu nefunguje, jaké zařízení pro prohlížení stránek používáte a mnoho dalších.