KNTB logo

KNTB má nové operační nástroje a kontejnery za 20 milionů

Krajská nemocnice T. Bati ve Zlíně nakoupila kompletní sadu nejmodernějších chirurgických nástrojů a sterilizačních kontejnerů. Investice ve výši zhruba 20 milionů byla možná díky dotačnímu programu REACT-EU, nástroje i kontejnery dodala firma B.Braun.

Na operačních sálech Krajské nemocnice T. Bati se začnou používat nové kontejnery s 99 kompletními síty, které obsahují téměř pět tisíc chirurgických nástrojů. Obměna tzv. instrumentária se týká 80 procent všech operačních nástrojů zlínské krajské nemocnice. „Je to obměna nástrojů po zhruba třiceti letech, týkající se chirurgických, ortopedických, traumatologických, urologických a částečně neurochirurgických oborů. Nové nástroje jsou typově stejné jako ty starší, jsou však ergonomičtější, lehčí a z kvalitnějšího materiálu. Navíc každý jednotlivý nástroj má laserem vytvořený datamatrix kód. Je tedy jedinečný, identický,“ popisuje vrchní sestra Oddělení centrálních operačních sálů KNTB Irena Kader Agová.

Doplňuje ji vrchní sestra Oddělení centrální sterilizace Krajské nemocnice T. Bati Bc. Eva Sedláčková: „Nástroje označené kódem jsou pro nás velkým přínosem v rámci jejich evidence. Na centrální sterilizaci máme čtečky datamatrix kódů, pomocí nichž snímáme kódy z nástrojů, a vše je přeneseno do počítače, konkrétně do programu Doctis-Sophis, který je eviduje. Víme tedy, o jaký nástroj se jedná, do kterého kontejneru patří a podobně. Jsme první nemocnicí v kraji, která tento evidenční systém začala používat.“

A jak tedy konkrétně vypadá samotný „koloběh“ operačních nástrojů? Jsou uloženy v kontejnerech a nachystané na jednotlivé operace v tzv. sítech. Perioperační sestra si na operační sál přiveze konkrétní kontejner, ve kterém má veškeré nástroje k dané operaci. Po ukončení operace převeze nástroje do speciální místnosti vedle operačního sálu, kde je uloží do dekontaminačního roztoku. „Jedná se o předsterilizační přípravu. Lázeň trvá pět minut, pak se síto vytáhne, dá do prázdného přepravního dekontaminačního kontejneru a jede do centrální sterilizace,“ upřesňuje vrchní sestra centrálních operačních sálů Irena Kader Agová.

„Na centrální sterilizaci dokončíme předsterilizační přípravu. Pokud je třeba, použité nástroje ručně předmyjeme, všechny opláchneme vodou, rozložíme na mycí síta a vložíme do mycích a dezinfekčních automatů, kde jsou umyty a vysušeny. Poté nástroje zkontrolujeme, ošetříme antikorozivními přípravky, načteme pomocí kódů a „zasetujeme“ na síta do kontejnerů. Pak proběhne sterilizace, výstupní kontrola a předání sterilního materiálu na operační sály k dalším operacím.  To vše samozřejmě za dodržování přísných pravidel a stanovených postupů,“ dodává vrchní sestra centrální sterilizace Eva Sedláčková.

 

PROHLÉDNĚTE SI NAŠI GALERII

Zdá se, že používáte
nepodporovaný prohlížeč

Aby Vám tato webová stránka fungovala, potřebujete moderní podporovaný prohlížeč. Pokud používáte Windows 10, máte již nainstalovaný moderní prohlížeč Microsoft Edge, který můžete použít k zobrazení tohto webu.

Microsoft Edge Logo
Microsoft Edge

Moderní prohlížeč od společnosti Microsoft

Součást Windows 10
Mozilla Firefox Logo
Mozilla Firefox

Svobodný prohlížeč se zaměřením na soukromí

Google Chrome Logo
Google Chrome

Nejpoužívanější prohlížeč na světe od Googlu

KNTB logo Budoucnost Baťovky

Nastavení soukromí a cookies

Souhlasem se sdílením dat nám poskytnete informace, které potřebujeme pro zlepšování, analýzu a marketing napříč těmito webovými stránkami. Dále souhlasíte s předáním údajů třetím stranám a mimo EU. Prohlašujeme, že Vámi poskytnuté informace jsou zabezpečeny proti zneužití.

Nastavení soukromí a cookies

Souhlasem se sdílením dat nám poskytnete informace, které potřebujeme pro zlepšování, analýzu a marketing napříč těmito webovými stránkami. Dále souhlasíte s předáním údajů třetím stranám a mimo EU. Prohlašujeme, že Vámi poskytnuté informace jsou zabezpečeny proti zneužití.

Dejte nám prosím vědět, která data nám a našim partnerům dovolíte zpracovat.


Technická data

Trvale zapnuto

Webové stránky potřebují technická data pro správné fungování. Bez těchto dat by nebylo možné například vyhledávat, přehrát video nebo dokončit objednávku v e-shopu.

Analytické a statistické údaje

Analytické a statistické údaje nám pomáhají pochopit, jaké funkce jsou vaše oblíbené, co nám na webu nefunguje, jaké zařízení pro prohlížení stránek používáte a mnoho dalších.