Nastavení soukromí a cookies

Souhlasem se sdílením dat nám poskytnete informace, které potřebujeme pro zlepšování, analýzu a marketing napříč těmito webovými stránkami. Dále souhlasíte s předáním údajů třetím stranám a mimo EU. Prohlašujeme, že Vámi poskytnuté informace jsou zabezpečeny proti zneužití.

Nastavení soukromí a cookies

Souhlasem se sdílením dat nám poskytnete informace, které potřebujeme pro zlepšování, analýzu a marketing napříč těmito webovými stránkami. Dále souhlasíte s předáním údajů třetím stranám a mimo EU. Prohlašujeme, že Vámi poskytnuté informace jsou zabezpečeny proti zneužití.

Dejte nám prosím vědět, která data nám a našim partnerům dovolíte zpracovat.


Technická data

Trvale zapnuto

Webové stránky potřebují technická data pro správné fungování. Bez těchto dat by nebylo možné například vyhledávat, přehrát video nebo dokončit objednávku v e-shopu.

Analytické a statistické údaje

Analytické a statistické údaje nám pomáhají pochopit, jaké funkce jsou vaše oblíbené, co nám na webu nefunguje, jaké zařízení pro prohlížení stránek používáte a mnoho dalších.

KNTB logo

KNTB koupila robotický systém k vybraným operacím

Krajská nemocnice T. Bati ve Zlíně rozšiřuje své „portfolio“ nejmodernějších zdravotnických přístrojů. Vůbec poprvé koupila nejnovější verzi robotického operačního systému Da Vinci. Robotický systém využijí v budoucnu odborníci z oborů urologie, chirurgie a gynekologie, bude první ve Zlínském kraji.

Robotický systém si již mohli vyzkoušet zdravotníci z Krajské nemocnice T. Bati přímo na pracovišti, jednalo se zatím o demo verzi. „Ostrá“ verze přístroje bude v provozu od října. „V tuto chvíli provádíme rekonstrukci centrálních operačních sálů tak, aby jeden z nich sloužil právě pro robotické operace. Bude to velký posun zejména pro pacienty, operace robotem je šetrnější pro pacienta a optimalizuje práci operujícího lékaře – umožní mu zachovat plnou přesnost při menší fyzické námaze,“ uvedl ředitel a předseda představenstva Krajské nemocnice T. Bati Ing. Jan Hrdý.

„Nejčastěji budeme robotické operace provádět u nás na urologii. Robotický systém využijeme například při radikálních prostatektomiích, u resekcí tumoru ledvin nebo při plastické operaci ledvinné pánvičky,“ doplnil primář Urologického oddělení KNTB MUDr. Martin Kučera.

A jak vlastně funguje robot Da Vinci Xi? Chirurgická základna má čtyři pohyblivá ramena, která drží chirurgické nástroje a kameru. Konce ramen s nástroji se zavedou do těla pacienta a chirurg operuje tak, že tato ramena ovládá na dálku. Ramena se pohybují všemi směry a umožňují 360stupňový pohyb nástroje. Druhou částí robota je ovládací konzole. Chirurg u ní sedí, dívá se do průzoru, kde vidí 3D obraz snímaný kamerou uvnitř těla pacienta, a joystickem ovládá robotická ramena. Robotický systém naprosto eliminuje třes a vylepšuje pohyb chirurga. Třetí a čtvrtou část robotického systému tvoří přístrojová věž a operační stůl. Věž obsahuje nezbytné přístroje a počítačový systém. Stůl je s celým systémem plně synchronizovaný, takže i při zavedení chirurgického nástroje do těla pacienta jím lze pohybovat.

Robotický operační systém pořídila nemocnice díky dotacím REACT-EU za více než 65 milionů korun.

Demo verzi přístroje si bude moci vyzkoušet také zlínská veřejnost. A to v termínu 2.-5. října 2023 v prostorách Obchodního domu Zlín.

Zdá se, že používáte
nepodporovaný prohlížeč

Aby Vám tato webová stránka fungovala, potřebujete moderní podporovaný prohlížeč. Pokud používáte Windows 10, máte již nainstalovaný moderní prohlížeč Microsoft Edge, který můžete použít k zobrazení tohto webu.

Microsoft Edge Logo
Microsoft Edge

Moderní prohlížeč od společnosti Microsoft

Součást Windows 10
Mozilla Firefox Logo
Mozilla Firefox

Svobodný prohlížeč se zaměřením na soukromí

Google Chrome Logo
Google Chrome

Nejpoužívanější prohlížeč na světe od Googlu

KNTB logo Budoucnost Baťovky