Nastavení soukromí a cookies

Souhlasem se sdílením dat nám poskytnete informace, které potřebujeme pro zlepšování, analýzu a marketing napříč těmito webovými stránkami. Dále souhlasíte s předáním údajů třetím stranám a mimo EU. Prohlašujeme, že Vámi poskytnuté informace jsou zabezpečeny proti zneužití.

Nastavení soukromí a cookies

Souhlasem se sdílením dat nám poskytnete informace, které potřebujeme pro zlepšování, analýzu a marketing napříč těmito webovými stránkami. Dále souhlasíte s předáním údajů třetím stranám a mimo EU. Prohlašujeme, že Vámi poskytnuté informace jsou zabezpečeny proti zneužití.

Dejte nám prosím vědět, která data nám a našim partnerům dovolíte zpracovat.


Technická data

Trvale zapnuto

Webové stránky potřebují technická data pro správné fungování. Bez těchto dat by nebylo možné například vyhledávat, přehrát video nebo dokončit objednávku v e-shopu.

Analytické a statistické údaje

Analytické a statistické údaje nám pomáhají pochopit, jaké funkce jsou vaše oblíbené, co nám na webu nefunguje, jaké zařízení pro prohlížení stránek používáte a mnoho dalších.

KNTB logo

KNTB již ošetřila šest pacientů z mobilní iktové jednotky

V rámci projektu mobilní iktové jednotky na Valašsku Zdravotnické záchranné služby Zlínského kraje, který je součástí krátkodobé klinické studie, bylo do Krajské nemocnice T. Bati ve Zlíně od spuštění projektu 16. listopadu přivezeno celkem šest pacientů léčených trombolýzou. Některé z nich si již po zlepšení stavu převzaly spádové nemocnice.

Na projektu Zdravotnické záchranné služby Zlínského kraje se podílejí také neurologové a radiologové Krajské nemocnice T. Bati ve Zlíně. „Jsem z toho projektu opravdu nadšený. Musím se přiznat, že ze začátku jsem měl trochu obavy, zda bude dostatek pacientů. Ale číslo šest pacientů léčených trombolýzou za sedm dní je neuvěřitelné! V průměru mají iktová centra v České republice řádově 100 trombolýz ročně,“ uvedl prof. MUDr. Robert Mikulík, Ph.D., primář Neurologického oddělení Krajské nemocnice T. Bati.

Jednou ze zachráněných pacientek je dvaasedmdesátiletá žena z Valašského Meziříčí, která je nyní hospitalizovaná na neurologické JIP Krajské nemocnice T. Bati. „Stalo se mi to z plného zdraví. Jsem člověk, který nekouří, nepije, chodí cvičit, plavat, na procházky se psem. V úterý ráno jsem se probudila, začala se mi točit hlava, ztrácela jsem rovnováhu, zvracela. Pak se to uklidnilo, ale odpoledne znovu totéž. A to už jsem volala záchranku,“ popisuje žena, která shodou okolností o speciálně vybavené sanitce slyšela a nikdy by ji nenapadlo, že právě ona bude jednou z prvních pacientek. „Uvnitř sanitky mi udělali CT, do několika minut veškerá laboratorní vyšetření, ultrazvuk, EKG a další vyšetření. Teď už vím, že jsem prodělala cévní mozkovou příhodu, kterou mohli lékaři hned na místě řešit. Dnes už se cítím dobře, nemám žádné problémy, jsem opravdu vděčná.“

„U cévní mozkové příhody je zlomovým bodem, jak rychle je odstraněna její příčina. Pacientka dostala intravenózní trombolýzu (zprůchodnění cév) přímo na místě, což v jejím případě znamenalo, že ji dostala o zhruba 60 minut dříve, než kdyby dojela do iktového centra. Pro pacienta s cévní mozkovou příhodou znamená statisticky každá minuta včasnější léčby několik týdnů života navíc, na jeho zdraví to má tedy obrovský dopad,“ upřesnil prof. MUDr. Robert Mikulík.

Na záchraně pacientů se podílejí nemalou měrou také radiologové z Oddělení zobrazovacích metod Krajské nemocnice T. Bati. Jakmile v sanitce udělají radiologičtí asistenti pacientovi CT, radiologům v KNTB se zobrazí na iPadu a mohou ho rychle vyhodnotit. Podle výsledku pak na místě lékař určí léčbu.

Mobilní iktová jednotka bude na Valašsku jezdit do 3. prosince. Veškerá data pak budou vyhodnocena a zpracována do klinické studie, která popisuje využití mobilní iktové jednotky ve zdravotnictví v České republice.

Zdá se, že používáte
nepodporovaný prohlížeč

Aby Vám tato webová stránka fungovala, potřebujete moderní podporovaný prohlížeč. Pokud používáte Windows 10, máte již nainstalovaný moderní prohlížeč Microsoft Edge, který můžete použít k zobrazení tohto webu.

Microsoft Edge Logo
Microsoft Edge

Moderní prohlížeč od společnosti Microsoft

Součást Windows 10
Mozilla Firefox Logo
Mozilla Firefox

Svobodný prohlížeč se zaměřením na soukromí

Google Chrome Logo
Google Chrome

Nejpoužívanější prohlížeč na světe od Googlu

KNTB logo Budoucnost Baťovky