Nastavení soukromí a cookies

Souhlasem se sdílením dat nám poskytnete informace, které potřebujeme pro zlepšování, analýzu a marketing napříč těmito webovými stránkami. Dále souhlasíte s předáním údajů třetím stranám a mimo EU. Prohlašujeme, že Vámi poskytnuté informace jsou zabezpečeny proti zneužití.

Nastavení soukromí a cookies

Souhlasem se sdílením dat nám poskytnete informace, které potřebujeme pro zlepšování, analýzu a marketing napříč těmito webovými stránkami. Dále souhlasíte s předáním údajů třetím stranám a mimo EU. Prohlašujeme, že Vámi poskytnuté informace jsou zabezpečeny proti zneužití.

Dejte nám prosím vědět, která data nám a našim partnerům dovolíte zpracovat.


Technická data

Trvale zapnuto

Webové stránky potřebují technická data pro správné fungování. Bez těchto dat by nebylo možné například vyhledávat, přehrát video nebo dokončit objednávku v e-shopu.

Analytické a statistické údaje

Analytické a statistické údaje nám pomáhají pochopit, jaké funkce jsou vaše oblíbené, co nám na webu nefunguje, jaké zařízení pro prohlížení stránek používáte a mnoho dalších.

KNTB logo

Kardiologové KNTB poprvé operovali s oběhovou podporou Impella

Poprvé ve Zlínském kraji operovali lékaři Kardiologického oddělení Krajské nemocnice T. Bati ve Zlíně pacienta s pomocí zařízení Impella. Jedná se o velmi vyspělou technologii, de facto miniaturní turbínku, zavedenou do aorty, která dokáže přečerpat až pět litrů krve za minutu. Je připojená k mikropočítači a ten udržuje požadované otáčky turbínky, měří tlaky před a za pumpou, zkrátka hlídá její činnost.

Doposud kardiologové ve zlínské krajské nemocnici měli k dispozici tzv. balonkovou intraaortální kontrapulzaci, což je metoda sloužící k podpoře selhávající funkce levé srdeční komory. Do hrudní aorty se zavede balonek, který se střídavě nafukuje a vyfukuje podle srdeční pulzace. To zvyšuje tlak a průtok krve myokardem, je to však nedostatečné například při srdeční zástavě. „Pacienty, u kterých jsme potřebovali oběhovou podporu, jsme doposud posílali do některého komplexního kardiocentra, většinou do Brna nebo Olomouce. U akutních pacientů s infarktem myokardu v kardiogenním šoku to bylo kritické,“ popsal MUDr. Zdeněk Coufal, primář Kardiologického oddělení Krajské nemocnice T. Bati.

Nyní tedy mají lékaři něco jako pumpu, kterou dopraví cévami přímo do oblasti aortální chlopně. „Je-li srdce slabé a má malý výkon jako pumpa, vlastní intervence (zprůchodnění) na koronárních tepnách ho může přechodně oslabit a vést k selhání oběhu. Impella je zařízení v podobě miniaturní turbíny, zavedené cévní cestou do aortální chlopně. Dokáže „pumpovat" až pět litrů krve za minutu. Nasává ji z levé komory a pumpuje do aorty. Zavedení Impelly do těla pacienta je přechodné, většinou jen na dobu výkonu, může však zůstat i déle. Vlastní zavedení netrvá déle než 10 minut, délka procedury závisí na tom, co je na koronárních tepnách nutné "opravit",“ doplnil primář a kardiolog Zdeněk Coufal.

Použití Impelly je možné u plánovaných zákroků, konkrétně u pacientů se slabou levou srdeční komorou, nebo neplánovaně, když dojde k náhlému selhání levé komory, například v důsledku akutního infarktu myokardu či nepředvídatelné komplikace u zprůchodnění tepny. Jsou to většinou pacienti, kteří také z důvodu vysokého rizika nemohou podstoupit kardiochirurgickou operaci. A výhody tohoto zákroku? „Pacient s oběhovou podporou je během výkonu oběhově stabilní, lépe snáší i delší intervence a je ohrožen menším rizikem oběhového selhání či úmrtí v průběhu operace. Po ukončení výkonu turbínku z těla zase vytáhneme a místo vpichu uzavíráme speciálním uzavíračem s kolagenovou "zátkou".

Celkový odhadovaný počet kardiologických pacientů ročně, u kterých by bylo možné použití podpory Impella, je v Krajské nemocnici T. Bati ve Zlíně cca 20 až 30 ročně.

Zdá se, že používáte
nepodporovaný prohlížeč

Aby Vám tato webová stránka fungovala, potřebujete moderní podporovaný prohlížeč. Pokud používáte Windows 10, máte již nainstalovaný moderní prohlížeč Microsoft Edge, který můžete použít k zobrazení tohto webu.

Microsoft Edge Logo
Microsoft Edge

Moderní prohlížeč od společnosti Microsoft

Součást Windows 10
Mozilla Firefox Logo
Mozilla Firefox

Svobodný prohlížeč se zaměřením na soukromí

Google Chrome Logo
Google Chrome

Nejpoužívanější prohlížeč na světe od Googlu

KNTB logo Budoucnost Baťovky