JAKÉ PROTIPRÁVNÍ JEDNÁNÍ LZE OHLÁSIT V REŽIMU OCHRANY OZNAMOVATELŮ?
Ochrana Oznamovatelů vychází z evropské Směrnice, která vymezuje oblasti, jejichž porušení lze Oznamovat v chráněném režimu. Je přitom jedno, zda dané porušení naplňuje skutkovou podstatu přestupku (s horní hranicí pokuty alespoň 100 000 Kč), trestného činu, nebo zda se jedná o "pouhé" nesplnění zákonných povinností. Vymezené oblasti protiprávního jednání naleznete zde.
Oznamující osoba by vzhledem k okolnostem a informacím, které má k dispozici v době Oznámení, měla mít pádný důvod se domnívat, že oznamované skutečnosti jsou pravdivé. Nelze tedy oznamovat skutečnosti vědomě nepravdivé (za podání vědomě nepravdivého Oznámení hrozí Oznamovateli pokuta až 50 000 Kč).
OZNÁMENÍM se rozumí oznámení fyzické osoby, kdy obsahem jsou informace o možném protiprávním jednání. Oznámení musí obsahovat jméno, příjmení, datum narození, kontaktní údaj, popř. jiné údaje, z nichž je možné dovodit totožnost Oznamovatele. Za splnění určitých podmínek, lze podat i anonymní Oznámení.
OZNAMOVATEL (označován také jako Whistleblower) je osoba, která se dozvěděla o protiprávním jednání v souvislosti se svou prací a tuto skutečnost oznámila. Může se jednat o zaměstnance, dobrovolníka, stážistu, ale i dodavatele zajišťující plnění dodávek, služeb, stavebních prací nebo obdobného plnění a jejich zaměstnanci, případně i zájemci o veřejnou zakázku.
OCHRANA OZNAMOVATELE se vztahuje na fyzickou osobu, která oznámí protiprávní jednání za splnění podmínek dle zákona č. 171/2023 Sb., o ochraně oznamovatelů, kdy nesmí být v souvislosti s touto skutečností nijak znevýhodněn nebo poškozen.Tato ochrana Oznamovatele spočívá zejména ve vytvoření zabezpečených kanálů pro hlášení protiprávního jednání zjištěného na pracovišti, v zajištění ochrany totožnosti Oznamovatele a důvěrnosti oznamovaných informací a v ochraně Oznamovatele před odvetnými opatřeními za podání Oznámení.