Nastavení soukromí a cookies

Souhlasem se sdílením dat nám poskytnete informace, které potřebujeme pro zlepšování, analýzu a marketing napříč těmito webovými stránkami. Dále souhlasíte s předáním údajů třetím stranám a mimo EU. Prohlašujeme, že Vámi poskytnuté informace jsou zabezpečeny proti zneužití.

Nastavení soukromí a cookies

Souhlasem se sdílením dat nám poskytnete informace, které potřebujeme pro zlepšování, analýzu a marketing napříč těmito webovými stránkami. Dále souhlasíte s předáním údajů třetím stranám a mimo EU. Prohlašujeme, že Vámi poskytnuté informace jsou zabezpečeny proti zneužití.

Dejte nám prosím vědět, která data nám a našim partnerům dovolíte zpracovat.


Technická data

Trvale zapnuto

Webové stránky potřebují technická data pro správné fungování. Bez těchto dat by nebylo možné například vyhledávat, přehrát video nebo dokončit objednávku v e-shopu.

Analytické a statistické údaje

Analytické a statistické údaje nám pomáhají pochopit, jaké funkce jsou vaše oblíbené, co nám na webu nefunguje, jaké zařízení pro prohlížení stránek používáte a mnoho dalších.

KNTB logo

Hybridní pumpy pomáhají dětským diabetikům

Dětské oddělení Krajské nemocnice T. Bati ve Zlíně má v ambulantní péči stovku malých pacientů s diabetem prvního typu. Lidově řečeno cukrovka se bohužel nevyhýbá ani několikaměsíčním dětem. Naštěstí jde i v této oblasti vývoj poměrně rychle dopředu. V léčbě a péči o malé diabetiky již v současné době pomáhají senzory a hybridní inzulínové pumpy.

Krajská nemocnice T. Bati ve Zlíně má jako jediná v kraji specializované centrum pro péči o dětský diabetes. Lékaři, sestry, psychologové i nutriční terapeuti se starají o děti od narození do 18 let. „Diabetu prvního typu se nedá nijak předejít, příčiny mohou být různé a většinou je jich několik – od genetiky přes infekce až po různé zevní faktory. Stejně jako u ostatních autoimunitních onemocnění, i tady nám malých pacientů přibývá,“ konstatuje dětská diabetoložka a endokrinoložka MUDr. Pavla Gogelová z Dětského oddělení Krajské nemocnice T. Bati.

Neléčená cukrovka může být pro děti velmi nebezpečná. Pokud totiž v těle chybí inzulín, nemůže zpracovávat sacharidy v potravě, využívá pouze bílkoviny a tuky, a tím vznikají v těle kyselé látky, které škodí slinivce natolik, že může dojít i ke smrti. „Bez inzulínu to nejde.  Když začne klesat funkce slinivky, dítě může vydržet dva, tři měsíce, ale pak už bude mít velké zdravotní problémy. Rodiče by proto měli děti sledovat, a pokud začnou mít neustále žízeň, nadměrně pít a čurat nebo se znovu počurávat, mít i přes velké množství jídla pořád hlad a přitom hubnout, může se jednat o příznaky začínající cukrovky,“ varuje MUDr. Pavla Gogelová.

Rodiče malých diabetiků to mají v běžném životě velmi složité. Děti sice mohou dělat úplně vše včetně vrcholového sportu, pro rodiče však nemoc znamená 24 hodinovou péči. „Musí každý den kontrolovat glykémii, podle toho nastavit množství jídla a na to nastavit a aplikovat inzulin. Hodně malé děti si samy nic nevyhodnotí. Pak má tříleté dítě nastoupit do školky a je to problém. Maminky často nemohou jít do práce, protože chodí několikrát denně aplikovat inzulín. Jídlo musí být přesně zvážené, což je další komplikace pro školní zařízení. Někde pomáhají asistenti pedagoga, většinou však fungují rodiče,“ říká diabetoložka zlínské krajské nemocnice Pavla Gogelová.

Dětem teď mnohem více pomáhá hybridní inzulínová pumpa, která spolupracuje se senzorem v podkoží dítěte. Ten měří hladinu krevního cukru, je napojený na mobilní telefon, který pak může reagovat zvukovými alarmy na výkyvy. Pumpa dává do těla inzulín pravidelně podle nastaveného programu. Zatímco dříve muselo dítě absolvovat až osm vpichu inzulínovým perem denně, v současné době se kanyla u pumpy mění jednou za tři dny.

Zdá se, že používáte
nepodporovaný prohlížeč

Aby Vám tato webová stránka fungovala, potřebujete moderní podporovaný prohlížeč. Pokud používáte Windows 10, máte již nainstalovaný moderní prohlížeč Microsoft Edge, který můžete použít k zobrazení tohto webu.

Microsoft Edge Logo
Microsoft Edge

Moderní prohlížeč od společnosti Microsoft

Součást Windows 10
Mozilla Firefox Logo
Mozilla Firefox

Svobodný prohlížeč se zaměřením na soukromí

Google Chrome Logo
Google Chrome

Nejpoužívanější prohlížeč na světe od Googlu

KNTB logo Budoucnost Baťovky