Nastavení soukromí a cookies

Souhlasem se sdílením dat nám poskytnete informace, které potřebujeme pro zlepšování, analýzu a marketing napříč těmito webovými stránkami. Dále souhlasíte s předáním údajů třetím stranám a mimo EU. Prohlašujeme, že Vámi poskytnuté informace jsou zabezpečeny proti zneužití.

Nastavení soukromí a cookies

Souhlasem se sdílením dat nám poskytnete informace, které potřebujeme pro zlepšování, analýzu a marketing napříč těmito webovými stránkami. Dále souhlasíte s předáním údajů třetím stranám a mimo EU. Prohlašujeme, že Vámi poskytnuté informace jsou zabezpečeny proti zneužití.

Dejte nám prosím vědět, která data nám a našim partnerům dovolíte zpracovat.


Technická data

Trvale zapnuto

Webové stránky potřebují technická data pro správné fungování. Bez těchto dat by nebylo možné například vyhledávat, přehrát video nebo dokončit objednávku v e-shopu.

Analytické a statistické údaje

Analytické a statistické údaje nám pomáhají pochopit, jaké funkce jsou vaše oblíbené, co nám na webu nefunguje, jaké zařízení pro prohlížení stránek používáte a mnoho dalších.

KNTB logo

HOKEJISTÉ ZLÍNA DNES DAROVALI REKONVALESCENTNÍ PLAZMU, JEŠTĚ TENTO TÝDEN JI DOSTANOU PACIENTI S COVIDEM

Hokejisté PSG Berani Zlín Matyáš Hamrlík a Jiří Karafiát a ředitel Zimního stadionu Luďka Čajky David Navrátil se dnes stali dárci tzv. rekonvalescentní plazmy, která se používá při léčbě těžkých případů onemocnění COVID-19. Pacientům s koronavirem, kteří jsou hospitalizovaní v Krajské nemocnici Tomáše Bati ve Zlíně, by měla být podána už tento týden, hned po provedení všech potřebných rozborů a vyšetření.  

„Tři dárci jsou pro nás důležitou pomocí, za kterou moc děkujeme. A zároveň prosíme občany, kteří také onemocnění COVID-19 prodělali a jsou ochotní stát se dárci rekonvalescentní plazmy, aby nás kontaktovali, nejlépe na telefonních číslech 577 552 322, 734 510 687, kde jim sdělíme veškeré potřebné informace,“ vzkázala Jana Pelková, primářka hematologicko-transfuzního oddělení zlínské nemocnice.

Onemocnění COVID-19 zasáhlo celkem 16 členů zlínského hokejového klubu. Všichni vyslyšeli prosbu zdravotníků a přišli odevzdat kontrolní vzorky krve, ze kterých se při následném rozboru zjistilo, že Matyáš Hamrlík, Jiří Karafiát, David Navrátil a Richard Hrazdíra mají v plazmě potřebné protilátky vhodné k léčbě dalších pacientů. Posledně jmenovaný trenér brankařů ale může přijít k odběru až později, protože nedávno absolvoval pravidelné očkování.
Pro obránce Matyáše Hamrlíka byl výsledek odběrů kontrolního vzorku krve zvláštní v tom, že zatímco on v plazmě potřebné protilátky má, jeho otec a asistent trenéra Martin Hamrlík ne. „Takto to vyšlo. Jsme ale všichni rádi, že je nás v klubu hned několik, kteří mohou rekonvalescentní plazmu pacientům poskytnout. Uvědomujeme si složitost situace a chceme maximálně pomáhat,“ prohlásil. Útočníkovi Jiřímu Karafiátovi dnešní odběr zpestřila skutečnost, že během něj absolvoval živý vstup do vysílání České televize. „Nikdo z nás neváhal s pomocí. Víme, že Zlín patří mezi města s největším výskytem onemocnění COVID-19 a že na rekonvalescentní plazmu čekají pacienti. Věříme, že jim takto pomůžeme,“ svěřil se.

Na darování rekonvalescentní plazmy se vztahují stejná pravidla jako na dárcovství krve. Ideálními dárci jsou muži, kteří nikdy v minulosti nedostali transfuzi, nebo ženy, které v minulosti nedostaly transfuzi a nebyly těhotné. Protilátky obsažené v rekonvalescentní plazmě působí v těle pacienta tak, že jsou schopny obalit virus způsobující onemocnění a zničit ho. Důležitou podmínkou však je, aby jim byla podána v počáteční fázi nemoci, kdy viru není v organismu tolik. Aktuálně se ve zlínské nemocnici léčí s onemocněním COVID-19 celkem 226 pacientů.
Zdá se, že používáte
nepodporovaný prohlížeč

Aby Vám tato webová stránka fungovala, potřebujete moderní podporovaný prohlížeč. Pokud používáte Windows 10, máte již nainstalovaný moderní prohlížeč Microsoft Edge, který můžete použít k zobrazení tohto webu.

Microsoft Edge Logo
Microsoft Edge

Moderní prohlížeč od společnosti Microsoft

Součást Windows 10
Mozilla Firefox Logo
Mozilla Firefox

Svobodný prohlížeč se zaměřením na soukromí

Google Chrome Logo
Google Chrome

Nejpoužívanější prohlížeč na světe od Googlu

KNTB logo Budoucnost Baťovky