Nastavení soukromí a cookies

Souhlasem se sdílením dat nám poskytnete informace, které potřebujeme pro zlepšování, analýzu a marketing napříč těmito webovými stránkami. Dále souhlasíte s předáním údajů třetím stranám a mimo EU. Prohlašujeme, že Vámi poskytnuté informace jsou zabezpečeny proti zneužití.

Nastavení soukromí a cookies

Souhlasem se sdílením dat nám poskytnete informace, které potřebujeme pro zlepšování, analýzu a marketing napříč těmito webovými stránkami. Dále souhlasíte s předáním údajů třetím stranám a mimo EU. Prohlašujeme, že Vámi poskytnuté informace jsou zabezpečeny proti zneužití.

Dejte nám prosím vědět, která data nám a našim partnerům dovolíte zpracovat.


Technická data

Trvale zapnuto

Webové stránky potřebují technická data pro správné fungování. Bez těchto dat by nebylo možné například vyhledávat, přehrát video nebo dokončit objednávku v e-shopu.

Analytické a statistické údaje

Analytické a statistické údaje nám pomáhají pochopit, jaké funkce jsou vaše oblíbené, co nám na webu nefunguje, jaké zařízení pro prohlížení stránek používáte a mnoho dalších.

KNTB logo

DOSTALA KARDIOSTIMULÁTOR, ABY MOHLA PORODIT

Těhotné ženě byl pár hodin před porodem zaveden kardiostimulátor. Bez něj by její srdce plánovaný císařský řez patrně nevydrželo. Pro unikátní postup se rozhodl tým lékařů z vysoce specializovaných center Krajské nemocnice Tomáše Bati, Centra vysoce specializované intenzivní péče v perinatologii a Centra vysoce specializované kardiovaskulární péče. Na svět tak přišel zdravý kluk, maminka je v pořádku.
„Pacientka byla u nás poprvé vyšetřena v 36. týdnu těhotenství. Miminko ale neprospívalo, a nastávající miminka tak byla přijata k nám na lůžkové oddělení,“ popisovala zákrok Marcela Henčlová, primářka Gynekologicko-porodnického oddělení KNTB. Lékaři se rozhodli pro císařský řez. „Zákrok byl plánovaný pro růstovou restrikci plodu a patologické průtoky v pupečníku a placentě,“ doplnila Marcela Henčlová.
Během předoperačního vyšetření byl ale u pacientky zjištěn závažný kardiologický nález a následně bylo provedeno interní, anesteziologické a kardiologické vyšetření. Tým lékařů se rozhodl pro okamžité zavedení kardiostimulátoru k podpoře srdeční funkce, a to ještě před samotným císařským řezem. „Indikace k implantaci trvalého kardiostimulátoru byla jednoznačná,“ uvedl Zdeněk Coufal, vedoucí lékař Kardiovaskulárního centra a primář kardiologického oddělení KNTB.
Rodička tak byla přeložena k předoperační přípravě na Oddělení anesteziologie, resuscitace a intenzivní medicíny. Následující den jí byl v ranních hodinách implantován kardiostimulátor a po stabilizaci a kontrole kardiologem v poledne proveden císařský řez. „Výrazně se tak zvýšila šance na jeho úspěšný průběh,“ přidala Marcela Henčlová.
Pacientka porodila zdravého chlapce s porodní váhou 1 840 gramů. Ten byl předán do péče zdravotníků Neonatologického oddělení KNTB a maminka byla dva dny nadále monitorována na Oddělení ARIM. Poté pak byla přeložena zpět na Gynekologicko-porodnické oddělení Baťovy nemocnice.
„Poruchu srdečního rytmu mám vrozenou. Kardiostimulátor má můj otec, bratrovi byl implantován ve 23 letech a mně bylo nemocnění zjištěno v 18 letech,“ uvedla pacientka Anežka Školová, třicetičtyřletá lékařka. Přiznala, že ani s jednou operací nepočítala. „V podstatě jsem to obrečela. Přišla jsem jen na běžnou kontrolu a chtěla odjet autobusem zpět domů,“ uvedla.
Doma na maminku čekají další dvě děti a těší se na malého brášku. „Nyní již čekám, až bude moci být malý propuštěný, abychom mohli odejít domů,“ doplnila.

Zdá se, že používáte
nepodporovaný prohlížeč

Aby Vám tato webová stránka fungovala, potřebujete moderní podporovaný prohlížeč. Pokud používáte Windows 10, máte již nainstalovaný moderní prohlížeč Microsoft Edge, který můžete použít k zobrazení tohto webu.

Microsoft Edge Logo
Microsoft Edge

Moderní prohlížeč od společnosti Microsoft

Součást Windows 10
Mozilla Firefox Logo
Mozilla Firefox

Svobodný prohlížeč se zaměřením na soukromí

Google Chrome Logo
Google Chrome

Nejpoužívanější prohlížeč na světe od Googlu

KNTB logo Budoucnost Baťovky