Nastavení soukromí a cookies

Souhlasem se sdílením dat nám poskytnete informace, které potřebujeme pro zlepšování, analýzu a marketing napříč těmito webovými stránkami. Dále souhlasíte s předáním údajů třetím stranám a mimo EU. Prohlašujeme, že Vámi poskytnuté informace jsou zabezpečeny proti zneužití.

Nastavení soukromí a cookies

Souhlasem se sdílením dat nám poskytnete informace, které potřebujeme pro zlepšování, analýzu a marketing napříč těmito webovými stránkami. Dále souhlasíte s předáním údajů třetím stranám a mimo EU. Prohlašujeme, že Vámi poskytnuté informace jsou zabezpečeny proti zneužití.

Dejte nám prosím vědět, která data nám a našim partnerům dovolíte zpracovat.


Technická data

Trvale zapnuto

Webové stránky potřebují technická data pro správné fungování. Bez těchto dat by nebylo možné například vyhledávat, přehrát video nebo dokončit objednávku v e-shopu.

Analytické a statistické údaje

Analytické a statistické údaje nám pomáhají pochopit, jaké funkce jsou vaše oblíbené, co nám na webu nefunguje, jaké zařízení pro prohlížení stránek používáte a mnoho dalších.

KNTB logo

DOBRÁ ZPRÁVA ZE ZLÍNSKÉ PORODNICE: NA SVĚT TAM TENTO TÝDEN PŘIŠLA TROJČATA KRISTÝNA, SÁRA A ADAM

Krásná zpráva přišla ze zlínské porodnice, kde se v polovině tohoto týdne narodila trojčata Kristýna, Sára a Adam. Je to velká událost nejen pro maminku Kateřinu Brimusovou a tatínka Marka Bršlicu, ale také pro lékaře, porodní asistentky a novorozenecké sestry Krajské nemocnice Tomáše Bati ve Zlíně. Trojčata tam naposledy přišla na svět loni v létě a za posledních deset let jen osmkrát. Všichni tři sourozenci jsou stejně jako jejich maminka v pořádku, zatím ještě zůstávají v péči novorozenecké jednotky intenzivní péče.

Sourozeneckou trojici si do kroniky zapíše obec Nivnice na Uherskobrodsku, kam se svou maminkou po propuštění ze zlínské porodnice zamíří. „Přítel i celá rodina měli o mě a o děti velký strach. Jsem moc ráda, že porod proběhl dobře, i když byl asi o týden dříve, než bylo původně v plánu,“ říká mladá maminka, která zanedlouho oslaví dvacáté narozeniny. Rodila císařským řezem v celkové anestezii, ze samotného porodu si tak nic nepamatuje. „Hned po probuzení jsem se sestřiček ptala, jestli jsou děti v pořádku. Jsem šťastná, že jsou zdravé. Doma už máme všechno připravené trojmo. I na procházku s kočárkem budeme muset vyrážet ve dvou, máme jeden obyčejný a druhý pro dvojčátka,“ plánuje Kateřina Brimusová.

Každé vícečetné těhotenství je podle slov ošetřující lékařky Marcely Henčlové z hlediska porodníků považováno za rizikové. „V tomto případě ale maminka prošla celým těhotenstvím bez komplikací. Na naše gynekologicko-porodnické oddělení docházela už od šestnáctého týdne těhotenství a rodila po ukončení třicátého třetího týdne, přičemž k hospitalizaci přišla až pár dnů před porodem. Takový bezproblémový průběh u trojčat můžeme považovat za malý zázrak a je to v této složité době velmi pozitivní zpráva,“ podotýká lékařka, která porod císařským řezem prováděla.

Při samotném porodu a po něm byla kole trojčat s nadsázkou řečeno tlačenice. „Císařský řez probíhal na porodním sále v sestavě dva lékaři-porodníci, anesteziolog, instrumentářka, porodní asistentka a anesteziologická sestra. Každé z dětí pak měl na starost zvlášť jeden lékař-neonatolog a jedna novorozenecká sestra. Celkově tedy dvanáct zdravotníků,“ vypočítává Karel Huml, vedoucí lékař perinatologického centra zlínské nemocnice. „Průměrná porodní váha novorozenců byla okolo sedmnácti set gramů, tedy vývoj všech tří je naprosto v pořádku, a celkově byl průběh těhotenství a porodu příznivý,“ hodnotí lékař, který byl rovněž u porodu.

Sourozenci Kristýnka, Sárinka a Adámek aktuálně obsadili polovinu z šesti inkubátorů na zlínské novorozenecké jednotce intenzivní péče. „Trojčátka skutečně nejsou běžnými pacienty našeho oddělení, nicméně jsme pracovištěm, kde se maminky s vícečetnými těhotenstvími koncentrují. Všechny tři děti zatím zůstávají v péči novorozenecké jednotky intenzivní péče, ale jejich stav je stabilizovaný, naší snahou bude je co nejdříve umístit do pokoje s maminkou. Samozřejmě jsme si vědomi, že péče o trojčátka je náročná, po celou dobu bude mamince k dispozici personál a pomůže jí s veškerou péčí o děti,“ doplňuje Jozef Macko, primář novorozeneckého oddělení zlínské nemocnice.

V Krajské nemocnici Tomáše Bati ve Zlíně se trojčata narodila za posledních deset let osmkrát, z toho troje přišla na svět v roce 2014, dvoje v roce 2017 a jedna trojčata se zapsala do statistik vedených zlínskými porodníky v letech 2013, 2019 a zatím také letos.
Zdá se, že používáte
nepodporovaný prohlížeč

Aby Vám tato webová stránka fungovala, potřebujete moderní podporovaný prohlížeč. Pokud používáte Windows 10, máte již nainstalovaný moderní prohlížeč Microsoft Edge, který můžete použít k zobrazení tohto webu.

Microsoft Edge Logo
Microsoft Edge

Moderní prohlížeč od společnosti Microsoft

Součást Windows 10
Mozilla Firefox Logo
Mozilla Firefox

Svobodný prohlížeč se zaměřením na soukromí

Google Chrome Logo
Google Chrome

Nejpoužívanější prohlížeč na světe od Googlu

KNTB logo Budoucnost Baťovky