Nastavení soukromí a cookies

Souhlasem se sdílením dat nám poskytnete informace, které potřebujeme pro zlepšování, analýzu a marketing napříč těmito webovými stránkami. Dále souhlasíte s předáním údajů třetím stranám a mimo EU. Prohlašujeme, že Vámi poskytnuté informace jsou zabezpečeny proti zneužití.

Nastavení soukromí a cookies

Souhlasem se sdílením dat nám poskytnete informace, které potřebujeme pro zlepšování, analýzu a marketing napříč těmito webovými stránkami. Dále souhlasíte s předáním údajů třetím stranám a mimo EU. Prohlašujeme, že Vámi poskytnuté informace jsou zabezpečeny proti zneužití.

Dejte nám prosím vědět, která data nám a našim partnerům dovolíte zpracovat.


Technická data

Trvale zapnuto

Webové stránky potřebují technická data pro správné fungování. Bez těchto dat by nebylo možné například vyhledávat, přehrát video nebo dokončit objednávku v e-shopu.

Analytické a statistické údaje

Analytické a statistické údaje nám pomáhají pochopit, jaké funkce jsou vaše oblíbené, co nám na webu nefunguje, jaké zařízení pro prohlížení stránek používáte a mnoho dalších.

KNTB logo

Dětská gynekologie má v KNTB padesátiletou tradici

Dětská gynekologie má v KNTB padesátiletou tradici

Gynekologicko-porodnické oddělení Krajské nemocnice T. Bati ve Zlíně již na začátku srpna obhájilo akreditaci v oboru dětské gynekologie. Ta má v KNTB padesátiletou tradici, na kterou navazuje dalším vzděláváním a moderními postupy. Díky akreditaci se ve Zlíně mohou vzdělávat lékaři před atestací z dětské gynekologie.

Ambulance dětské gynekologie funguje v Krajské nemocnici T. Bati ve Zlíně dvakrát týdně, za rok 2021 tady lékaři vyšetřili 320 malých pacientek do 10 let a více než 500 dětí nad 10 let. Jen ultrazvukových vyšetření bylo v rámci dětské gynekologie v loňském roce celkem více než 800, což je nejvíce ve Zlínském kraji. Lékaři na Gynekologicko-porodnickém oddělení také provádějí u dětských pacientek některé chirurgické výkony, naposledy to byla laparoskopie u šestileté holčičky s přetočeným vaječníkem.

„Onemocnění a problémy v dětském věku mají svoje specifika a vyžadují lidský a citlivý přístup s odborným nadhledem. Ten je podpořený právě atestací v oboru dětská gynekologie. Určitě neplatí, že dítě je jenom malý dospělý. Dětský a adolescentní věk má svá specifika, která je třeba respektovat a takto k nim také přistupovat,“ uvedla vedoucí ambulance dětské gynekologie Gynekologicko-porodnického oddělení Krajské nemocnice T. Bati ve Zlíně MUDr. Jolana Konečná.

„Důležitá je diagnostika vývojových vad rodidel s dopadem na sexuální a reprodukční funkce v dospělosti. U děvčat do 10 let se často řeší výtoky a svědění zevních rodidel, předčasná puberta, krvácení z rodidel nebo jejich srůsty. Mezi nejčastější problémy u starších a adolescentů patří bolestivá a nepravidelná menstruace, výtoky a bolesti v podbřišku. Řešíme ale také úrazy našich malých pacientek, mezi nejrizikovější patří jízda na kole, koloběžce, pády na hrany bazénu nebo trampolíny. Letos o prázdninách jsme ošetřili zhruba 10 případů, od lehčích až po těžší,“ popsala MUDr. Adéla Maňáková z ambulance dětské gynekologie v Krajské nemocnici T. Bati ve Zlíně. „Dále konzultujeme například problematiku vakcinace proti rakovině děložního hrdla. Zvláště u adolescentů je velmi důležitá osvěta ohledně zahájení pohlavního života, výběru vhodné antikoncepce a prevencí sexuálně přenosných onemocnění. V tomto smyslu spolupracujeme se sexuologickou ambulancí, která funguje v rámci gynekologie KNTB. K náplni dětské ambulance patří však také třeba sledování po apendektomii nebo indikace k lázeňské léčbě. Malé pacientky s rodiči k nám kvůli tomu jezdí z celého Zlínského kraje,“ dodala gynekoložka Adéla Maňáková.

Zdá se, že používáte
nepodporovaný prohlížeč

Aby Vám tato webová stránka fungovala, potřebujete moderní podporovaný prohlížeč. Pokud používáte Windows 10, máte již nainstalovaný moderní prohlížeč Microsoft Edge, který můžete použít k zobrazení tohto webu.

Microsoft Edge Logo
Microsoft Edge

Moderní prohlížeč od společnosti Microsoft

Součást Windows 10
Mozilla Firefox Logo
Mozilla Firefox

Svobodný prohlížeč se zaměřením na soukromí

Google Chrome Logo
Google Chrome

Nejpoužívanější prohlížeč na světe od Googlu

KNTB logo Budoucnost Baťovky