Nastavení soukromí a cookies

Souhlasem se sdílením dat nám poskytnete informace, které potřebujeme pro zlepšování, analýzu a marketing napříč těmito webovými stránkami. Dále souhlasíte s předáním údajů třetím stranám a mimo EU. Prohlašujeme, že Vámi poskytnuté informace jsou zabezpečeny proti zneužití.

Nastavení soukromí a cookies

Souhlasem se sdílením dat nám poskytnete informace, které potřebujeme pro zlepšování, analýzu a marketing napříč těmito webovými stránkami. Dále souhlasíte s předáním údajů třetím stranám a mimo EU. Prohlašujeme, že Vámi poskytnuté informace jsou zabezpečeny proti zneužití.

Dejte nám prosím vědět, která data nám a našim partnerům dovolíte zpracovat.


Technická data

Trvale zapnuto

Webové stránky potřebují technická data pro správné fungování. Bez těchto dat by nebylo možné například vyhledávat, přehrát video nebo dokončit objednávku v e-shopu.

Analytické a statistické údaje

Analytické a statistické údaje nám pomáhají pochopit, jaké funkce jsou vaše oblíbené, co nám na webu nefunguje, jaké zařízení pro prohlížení stránek používáte a mnoho dalších.

KNTB logo

Den lékáren popularizuje práci farmaceutů

Den lékáren popularizuje práci farmaceutů

Na čtvrtek 16. června letos připadá Den lékáren, který každoročně vyhlašuje Česká lékárnická komora. Jako i ostatní tematické dny v roce Den lékáren má za úkol představit veřejnosti lékárny nejen jako výdejny léků.

 Nemocniční lékárna Krajské nemocnice T. Bati má k dispozici v areálu nemocnice běžně dvě provozovny. Centrální lékárnu, jejíž součástí je také lékárenská pohotovost, a pobočku v budově ředitelství nemocnice, která je nyní dočasně kvůli rekonstrukci uzavřena a začne fungovat letos v září.

„Lékárna v nemocnici se nejvíce liší od těch ostatních tím, že připravuje individuální léčivé přípravky pro pacienty na lůžkových odděleních. Máme také akreditované pracoviště klinické farmacie, které poskytuje klinickofarmaceutické služby zejména pro nemocnici,“ zmínil PharmDr. Pavel Kurfürst, vedoucí Ústavní lékárny Krajské nemocnice T. Bati ve Zlíně.

Z činností, které zdravotníci v lékárnách vykonávají, zná většina lidí pouze výdej léků. Za tzv. oficínou se ale skrývá mnohem více činností a pečlivé práce farmaceutických pracovníků. „Práce je to opravdu různorodá a především zodpovědná. Při příjmu léků od dodavatelů musíme ověřovat jedinečné FMD kódy, aby se mezi nimi nevyskytly padělky, důležitá je také kontrola nakupovaných surovin pro přípravu léků a samozřejmě výdej a příprava léčivých přípravků. Nejčastěji připravujeme masti a roztoky pro vnější použití a tobolky pro vnitřní užití. Často také připravujeme oční kapky,“ uvedl šéf lékárny KNTB PharmDr. Pavel Kurfürst.

Počet individuálně připravovaných léků ve zlínské krajské nemocnici neustále narůstá. Od roku 2017 do letošního roku je to o 26 procent. Roste také výdej receptů a poukazů. Za rok 2021 bylo v Ústavní lékárně KNTB vydáno celkem 130 960 receptů a 14 354 poukazů (v roce 2020 bylo vydáno celkem 130 138 receptů a 12 833 poukazů). Ve volném prodeji nakoupilo v lékárně loni 80 516 pacientů oproti 69 059 v roce 2020.

Ústavní lékárna Krajské nemocnice T. Bati ve Zlíně připravuje také cytostatika. Jedná se o sterilní léčivý přípravek určený k aplikaci onkologicky nemocnému pacientovi formou injekce nebo infuze. Obsahuje potenciálně nebezpečnou cytotoxickou látku, proto musí příprava probíhat v izolovaném boxu, aby byla zajištěna bezpečnost připravujícího personálu. Zároveň musí příprava probíhat ve sterilním prostředí kvůli zajištění kvality a sterility léku. „Dávku určuje lékař vždy individuálně pro každého pacienta, připravující farmaceutický asistent dávku přesně odměří, tedy natáhne do stříkačky, a vpraví do infuze nebo ponechá ve stříkačce. Hotový produkt je poté řádně popsán tak, aby bylo jasné, jaké má složení, kterému pacientovi je určen a za jakých podmínek může být uchován. Posledním krokem je uzavření léků do neprodyšného obalu,“ doplnil Pavel Kurfürst. Za poslední rok (červen 2021–červen 2022) vydala lékárna 18.841 dávek cytostatik pro 1.260 pacientů. V současné době připravují farmaceuti cytostatika nejen pro pacienty ve zlínské nemocnici, ale také pro dvě detašovaná pracoviště Komplexního onkologické centra v Kroměřížské a Vsetínské nemocnici.

Zdá se, že používáte
nepodporovaný prohlížeč

Aby Vám tato webová stránka fungovala, potřebujete moderní podporovaný prohlížeč. Pokud používáte Windows 10, máte již nainstalovaný moderní prohlížeč Microsoft Edge, který můžete použít k zobrazení tohto webu.

Microsoft Edge Logo
Microsoft Edge

Moderní prohlížeč od společnosti Microsoft

Součást Windows 10
Mozilla Firefox Logo
Mozilla Firefox

Svobodný prohlížeč se zaměřením na soukromí

Google Chrome Logo
Google Chrome

Nejpoužívanější prohlížeč na světe od Googlu

KNTB logo Budoucnost Baťovky