KNTB logo

Den dárců krve připomíná důležitost dobrovolného darování

Světový den dárců krve připadá na 14. června, kdy se v roce 1868 narodil objevitel Rh faktoru Karl Landsteiner. Od roku 2005 si tak každý rok připomínáme, jak důležité je darovat krev. Cílem je rovněž poděkovat dobrovolným dárcům. Ti právě 14. června získají v Krajské nemocnici T. Bati za darování krve dárek.

„Krev je stále nenahraditelná tekutina a dárci krve již zachránili mnoho životů,“ uvedla MUDr. Jana Pelková, primářka Hematologicko – transfuzního oddělení Krajské nemocnice T. Bati ve Zlíně a dodala: „Chci především poděkovat všem, kteří k nám chodí darovat krev, velmi si toho vážíme. A zároveň bych chtěla vyzvat váhající zájemce nebo mladé lidi, aby přišli. Dárcem krve se může stát každý zdravý člověk od 18 do 60 let.“

Darovaná krev zachraňuje životy – to není reklamní slogan, ale holý fakt. Jeden těžce zraněný pacient v ohrožení života může „spotřebovat“ až 50 krví. Krev potřebují například i předčasně narozené děti. „Krev dárců může zachránit život našim nejmenším pacientům, tedy předčasně narozeným dětem. Některá miminka váží pouhých 500 gramů, i tak malé množství jako je sedm až deset mililitrů darované krve může zásadně přispět k záchraně jejich života. Jedním z takových miminek byla například Berenika, která se narodila ve 25. týdnu těhotenství, právě slaví své první narozeniny a má se čile k světu,“ doplnila Mgr. Marcela Pumprlová, vrchní sestra Novorozeneckého oddělení KNTB.

Na Hematologicko – transfuzním oddělení Krajské nemocnice T. Bati ve Zlíně přišlo v roce 2023 darovat krev 10.624 dárců, z toho bylo 686 prvodárců. Počet prvodárců se za loňský rok zvýšil oproti předchozímu roku o 120.

K darování krve je potřeba se objednat na webových stránkách nemocnice www.kntb.cz, kde zájemci najdou také podrobné informace o darování.

Malá Berenika na novorozenecké JIP - i v tomto případě krev dárce pomohla zachránit její život. 
Zdá se, že používáte
nepodporovaný prohlížeč

Aby Vám tato webová stránka fungovala, potřebujete moderní podporovaný prohlížeč. Pokud používáte Windows 10, máte již nainstalovaný moderní prohlížeč Microsoft Edge, který můžete použít k zobrazení tohto webu.

Microsoft Edge Logo
Microsoft Edge

Moderní prohlížeč od společnosti Microsoft

Součást Windows 10
Mozilla Firefox Logo
Mozilla Firefox

Svobodný prohlížeč se zaměřením na soukromí

Google Chrome Logo
Google Chrome

Nejpoužívanější prohlížeč na světe od Googlu

KNTB logo Budoucnost Baťovky

Nastavení soukromí a cookies

Souhlasem se sdílením dat nám poskytnete informace, které potřebujeme pro zlepšování, analýzu a marketing napříč těmito webovými stránkami. Dále souhlasíte s předáním údajů třetím stranám a mimo EU. Prohlašujeme, že Vámi poskytnuté informace jsou zabezpečeny proti zneužití.

Nastavení soukromí a cookies

Souhlasem se sdílením dat nám poskytnete informace, které potřebujeme pro zlepšování, analýzu a marketing napříč těmito webovými stránkami. Dále souhlasíte s předáním údajů třetím stranám a mimo EU. Prohlašujeme, že Vámi poskytnuté informace jsou zabezpečeny proti zneužití.

Dejte nám prosím vědět, která data nám a našim partnerům dovolíte zpracovat.


Technická data

Trvale zapnuto

Webové stránky potřebují technická data pro správné fungování. Bez těchto dat by nebylo možné například vyhledávat, přehrát video nebo dokončit objednávku v e-shopu.

Analytické a statistické údaje

Analytické a statistické údaje nám pomáhají pochopit, jaké funkce jsou vaše oblíbené, co nám na webu nefunguje, jaké zařízení pro prohlížení stránek používáte a mnoho dalších.