KNTB logo

COVIDOVÉ PACIENTY UŽ PŘIJÍMAJÍ I DALŠÍ NEMOCNICE V KRAJI, V UHERSKÉM HRADIŠTI ODKLÁDAJÍ OPERACE

Ve Zlínském kraji se mění systém péče o pacienty s koronavirem, vedle Uherskohradišťské nemocnice je začaly přijímat už i všechny další nemocnice v jednotlivých okresech. Důvodem změny je rostoucí počet hospitalizovaných s covidem-19. Dosud byla pro covidové pacienty z celého kraje vyčleněna právě nemocnice v Uherském Hradišti, její kapacita se ale začíná plnit a musí už odkládat plánované operace. Vedení nemocnic Zlínského kraje ve Zlíně, Uherském Hradišti, Vsetíně a Kroměříži se na změně distribuce covidových pacientů v tomto týdnu dohodlo i se zdravotnickou záchranou službou a s provozovatelem soukromé nemocnice ve Valašském Meziříčí.

„Počet covid pozitivních pacientů, kteří potřebují péči na nemocničním lůžku, v posledních dnech výrazně roste. Ještě před týdnem jsme jich měli v Uherském Hradišti hospitalizovaných čtyři desítky, k dnešku už je to skoro jednou tolik. Museli jsme proto upravit systém pro příjem covidových pacientů, aby celá váha této péče neležela jen na Uherskohradišťské nemocnici,“ vysvětlil Radomír Maráček, předseda představenstev nemocnic Zlínského kraje. Do Uherskohradišťské nemocnice budou podle jeho slov přijímáni covid pozitivní pacienti z okresu Uherské Hradiště. „Z celého kraje tam budou i nadále směřováni pacienti v nejtěžších stavech, kteří potřebují umělou plicní ventilaci, odborníky i zázemí pro péči o ně máme vybudované právě tam. Zároveň jsme ale v každé z našich nemocnic vyčlenili patnáctilůžkovou stanici, kam už nyní přijímáme covidové pacienty ze spádového území jednotlivých okresů. Tato lůžka máme vybavena kyslíkem a zároveň jsme volili jejich umístění tak, abychom covidové pacienty mohli bezpečně izolovat od lidí hospitalizovaných s jinými diagnózami,“ ujistil Radomír Maráček.

Na nové covidové lůžkové stanici ve zlínské nemocnici leží aktuálně pět pacientů ve stabilizovaném stavu, další pacient s koronavirem je na oddělení anesteziologie, resuscitace a intenzivní medicíny, je ve velmi vážném stavu a je napojený na mimotělní oběh pomocí přístroje ECMO, který má právě Krajská nemocnice Tomáše Bati ve Zlíně k dispozici jako jediná v kraji. V Kroměřížské nemocnici je momentálně jeden covid pozitivní pacient, ve Vsetínské nemocnici zatím žádný. V Uherskohradišťské nemocnici je aktuálně hospitalizováno 68 covid pozitivních pacientů, 8 z nich je na ARO ve vážném stavu, přičemž 6 pacientů je na umělé plicní ventilaci. „Mimo lůžek ARO, následné intenzivní péče a infekčních lůžek máme připravenu ještě další stanici s lůžky vybavenými kyslíkem pro příjem covid pozitivních pacientů, kterou jsme v těchto dnech aktivovali a už i tam máme první pacienty,“ uvedl Petr Sládek, ředitel Uherskohradišťské nemocnice. 

Od pondělí příštího týdne se právě Uherskohradišťská nemocnice chystá odkládat plánované operace. „V provozu nám nyní chybí bezmála devadesát zdravotníků, v souvislosti s koronavirem je to asi patnáct z nich, další jsou ale v pracovní neschopnosti nebo na ošetřovném. Pro nově aktivovanou lůžkovou stanici jsme navíc museli poskládat týmy, které jsme vytvořili ze zdravotníků z našich oddělení. Ze všech těchto důvodů, a také s ohledem na vývoj onemocnění covid-19 v uherskohradišťském okrese, musíme až do odvolání zrušit plánované operační výkony. Toto opatření se samozřejmě netýká akutních operací, které provádíme dál, a také ambulantně prováděných výkonů. Objednané pacienty o tomto rozhodnutí informujeme. Pokud se situace v regionu zlepší, budeme okamžitě reagovat a operační program obnovíme,“ podotkl Petr Sládek.

Nemocnice Zlínského kraje nyní v souvislosti s covidem postrádají na svých odděleních asi tři desítky zdravotníků, další ale v provozu chybí v souvislosti s neschopenkami a ošetřovným. „Při jarní vlně koronaviru jsme se potýkali s chybějícími personálními kapacitami právě z důvodu ošetřovného v době, kdy byly uzavřené školy. Zajišťujeme pět odběrových míst v kraji, dvě z nich i o víkendech, pět dní v týdnu vyjíždíme sanitkami k odběrům i do domácností. Navíc s rostoucím počtem pacientů s se dá očekávat, že bude přibývat i nakažených zdravotníků. Musíme počítat i s variantou, že budeme nuceni omezovat plánovanou operativu. Zatím se k tomu ale s výjimkou Uherskohradišťské nemocnice nechystáme a fungujeme v plném rozsahu,“ doplnil předseda představenstev Radomír Maráček.
Zdá se, že používáte
nepodporovaný prohlížeč

Aby Vám tato webová stránka fungovala, potřebujete moderní podporovaný prohlížeč. Pokud používáte Windows 10, máte již nainstalovaný moderní prohlížeč Microsoft Edge, který můžete použít k zobrazení tohto webu.

Microsoft Edge Logo
Microsoft Edge

Moderní prohlížeč od společnosti Microsoft

Součást Windows 10
Mozilla Firefox Logo
Mozilla Firefox

Svobodný prohlížeč se zaměřením na soukromí

Google Chrome Logo
Google Chrome

Nejpoužívanější prohlížeč na světe od Googlu

KNTB logo Budoucnost Baťovky

Nastavení soukromí a cookies

Souhlasem se sdílením dat nám poskytnete informace, které potřebujeme pro zlepšování, analýzu a marketing napříč těmito webovými stránkami. Dále souhlasíte s předáním údajů třetím stranám a mimo EU. Prohlašujeme, že Vámi poskytnuté informace jsou zabezpečeny proti zneužití.

Nastavení soukromí a cookies

Souhlasem se sdílením dat nám poskytnete informace, které potřebujeme pro zlepšování, analýzu a marketing napříč těmito webovými stránkami. Dále souhlasíte s předáním údajů třetím stranám a mimo EU. Prohlašujeme, že Vámi poskytnuté informace jsou zabezpečeny proti zneužití.

Dejte nám prosím vědět, která data nám a našim partnerům dovolíte zpracovat.


Technická data

Trvale zapnuto

Webové stránky potřebují technická data pro správné fungování. Bez těchto dat by nebylo možné například vyhledávat, přehrát video nebo dokončit objednávku v e-shopu.

Analytické a statistické údaje

Analytické a statistické údaje nám pomáhají pochopit, jaké funkce jsou vaše oblíbené, co nám na webu nefunguje, jaké zařízení pro prohlížení stránek používáte a mnoho dalších.