Nastavení soukromí a cookies

Souhlasem se sdílením dat nám poskytnete informace, které potřebujeme pro zlepšování, analýzu a marketing napříč těmito webovými stránkami. Dále souhlasíte s předáním údajů třetím stranám a mimo EU. Prohlašujeme, že Vámi poskytnuté informace jsou zabezpečeny proti zneužití.

Nastavení soukromí a cookies

Souhlasem se sdílením dat nám poskytnete informace, které potřebujeme pro zlepšování, analýzu a marketing napříč těmito webovými stránkami. Dále souhlasíte s předáním údajů třetím stranám a mimo EU. Prohlašujeme, že Vámi poskytnuté informace jsou zabezpečeny proti zneužití.

Dejte nám prosím vědět, která data nám a našim partnerům dovolíte zpracovat.


Technická data

Trvale zapnuto

Webové stránky potřebují technická data pro správné fungování. Bez těchto dat by nebylo možné například vyhledávat, přehrát video nebo dokončit objednávku v e-shopu.

Analytické a statistické údaje

Analytické a statistické údaje nám pomáhají pochopit, jaké funkce jsou vaše oblíbené, co nám na webu nefunguje, jaké zařízení pro prohlížení stránek používáte a mnoho dalších.

KNTB logo

CHOPN je plíživé a nebezpečné onemocnění

Pod zkratkou CHOPN se skrývá chronická obstrukční plicní nemoc. Typicky postihuje především kuřáky, ale i lidi vystavené intenzivnímu pasivnímu kouření. Týká se převážně jedinců nad 40 let a vzniká postupně. Světový den chronické obstrukční plicní nemoci si připomínáme 20. listopadu. 

Při chronické obstrukční plicní nemoci dochází k chronickému zúžení průdušek. „To vzniká postupně, v důsledku chronického zánětu dýchacích cest, způsobeného dlouhodobou inhalací škodlivých částic a plynů. Převážně se jedná o kouření, samozřejmě má škodlivý vliv i znečištění životního prostředí. Onemocnění je léčitelné, je možné stabilizovat stav a výrazně zpomalit progresi, vzniklé změny ale již není možné úplně vyléčit. Pro diagnózu je rozhodující funkční vyšetření plic – spirometrie. Jedná se o neinvazivní a nebolestivé vyšetření plicních objemů,“ uvedl primář Plicního oddělení Krajské nemocnice T. Bati ve Zlíně MUDr. Gustáv Ondrejka, Ph.D. a dodal: „Pacienti pozorují postupně se zhoršující pocit dušnosti a chronický kašel. Typickým příznakem je i horší tolerance námahy. Dušnost je nejprve při větší fyzické námaze, ale postupně se projevuje i při menší námaze a v pokročilých stádiích může být i v klidu. Nemoc velmi často provází chronický kašel s vykašláváním hlenů. Vzhledem k významné roli kouření se u pacientů často přidávají i jiné nemoci, u kterých je kouření rovněž významným faktorem. Jsou to hlavně kardiovaskulární onemocnění, ale i plicní rakovina.“ 

Léčba je komplexní a je založena zejména na topické, to znamená v plicích působící inhalační léčbě. „Využíváme léky, které mají schopnost „rozšířit“ průdušky a zlepšit funkční parametry plic.  Důležitá je léčba komplikací, například respiračních infekcí a neméně důležitá je i léčba přidružených nemocí, například kardiovaskulárních nemocí,“ doplnil primář Ondrejka.  

Velmi důležitá je prevence.  Nejdůležitější je zanechání kouření, případně i pasivního kouření. Záleží také hodně na životosprávě, fyzickém pohybu, udržení optimální tělesné hmotnosti. Preventivně proti zhoršení onemocnění funguje i důsledné očkování proti chřipce a nemoci covid-19. „U pacientů s chronickou obstrukční plicní nemocí může mít onemocnění covid-19 výrazně horší průběh, který vede k respiračnímu selhání s nutností podávání kyslíku, někdy až umělé plicní ventilace. Kombinace těchto dvou onemocnění může ohrozit pacienta na životě. To ale platí rovněž u onemocnění chřipkou. Proto ten důraz na důsledné očkování,“ upřesnil primář Plicního oddělení KNTB Gustáv Ondrejka. 

Současný počet lidí, trpících chronickou obstrukční plicní nemocí v České republice, je odhadem cca 700 000 pacientů. V péči zdravotníků je však přibližně pouze 250 000 z nich, ostatní zůstávají nepoznáni a neléčeni. Ročně přitom umírá na tuto nemoc zhruba 3 500 lidí. V plicní ambulanci Krajské nemocnice T. Bati ve Zlíně je v péči asi tisícovka pacientů s touto diagnózou.

Zdá se, že používáte
nepodporovaný prohlížeč

Aby Vám tato webová stránka fungovala, potřebujete moderní podporovaný prohlížeč. Pokud používáte Windows 10, máte již nainstalovaný moderní prohlížeč Microsoft Edge, který můžete použít k zobrazení tohto webu.

Microsoft Edge Logo
Microsoft Edge

Moderní prohlížeč od společnosti Microsoft

Součást Windows 10
Mozilla Firefox Logo
Mozilla Firefox

Svobodný prohlížeč se zaměřením na soukromí

Google Chrome Logo
Google Chrome

Nejpoužívanější prohlížeč na světe od Googlu

KNTB logo Budoucnost Baťovky