Nastavení soukromí a cookies

Souhlasem se sdílením dat nám poskytnete informace, které potřebujeme pro zlepšování, analýzu a marketing napříč těmito webovými stránkami. Dále souhlasíte s předáním údajů třetím stranám a mimo EU. Prohlašujeme, že Vámi poskytnuté informace jsou zabezpečeny proti zneužití.

Nastavení soukromí a cookies

Souhlasem se sdílením dat nám poskytnete informace, které potřebujeme pro zlepšování, analýzu a marketing napříč těmito webovými stránkami. Dále souhlasíte s předáním údajů třetím stranám a mimo EU. Prohlašujeme, že Vámi poskytnuté informace jsou zabezpečeny proti zneužití.

Dejte nám prosím vědět, která data nám a našim partnerům dovolíte zpracovat.


Technická data

Trvale zapnuto

Webové stránky potřebují technická data pro správné fungování. Bez těchto dat by nebylo možné například vyhledávat, přehrát video nebo dokončit objednávku v e-shopu.

Analytické a statistické údaje

Analytické a statistické údaje nám pomáhají pochopit, jaké funkce jsou vaše oblíbené, co nám na webu nefunguje, jaké zařízení pro prohlížení stránek používáte a mnoho dalších.

KNTB logo

Český červený kříž ve Zlíně ocení dárce krve

Český červený kříž ve Zlíně ocení dárce krve

Oblastní spolek Českého červeného kříže ve Zlíně ocení 20. října bezpříspěvkové dárce krve, kteří chodí pravidelně darovat krev do Krajské nemocnice T. Bati ve Zlíně. Celkem se jedná o 252 lidí.

Čtyři dárci krve obdrží Zlatý kříž Českého červeného kříže 2. třídy, a to za neuvěřitelných 120 bezpříspěvkových odběrů. 18 dárců pak obdrží Zlatý kříž ČČK 3. třídy za 80 odběrů, 90 dárců získá Zlatou medaili prof. MUDr. Jana Janského za 40 bezpříspěvkových odběrů a 140 dárců stříbrnou medaili za 20 odběrů. Český červený kříž ve Zlíně již dříve ocenil také 250 dárců bronzovými medailemi za 10 bezpříspěvkových odběrů krve.

„Musím říct, že si nesmírně vážím každého dárce krve, o to více potom těch, kteří chodí darovat krev pravidelně řadu let bez ohledu na ekonomickou či pandemickou situaci. Každá darovaná krev pomůže nějakému konkrétnímu pacientovi, často zachrání život,“ řekla MUDr. Jana Pelková, primářka Hematologicko-transfuzního oddělení Krajské nemocnice T. Bati ve Zlíně.

Anna Vařáková, předsedkyně Oblastní výkonné rady Oblastního spolku Českého červeného kříže Zlín k tomu dodala: „Kromě toho, o čem hovoří zdravotníci, darování krve je pomoc lidem trpícím a vypovídá to také o morální kvalitě celé naší společnosti.“

Momentálně je v registru Hematologicko-transfuzního oddělení v Krajské nemocnici T. Bati ve Zlíně celkem 5.792 aktivních dárců krve v zastoupení všech věkových kategorií – nejvíce 40-49 let, větší polovina jsou muži. V letošním roce (do konce září) darovalo krev 433 prvodárců. V současné době ve Zlíně chybí hlavně negativní Rh faktory, nejvíce nula mínus. „Měli jsme nedávno pacienta s těžkou anemií, krvácením do hrudníku, zároveň se zánětem ledviny. Naši lékaři pro něj při operaci potřebovali deset krví právě nula mínus. Jak vidíte, stačí okamžik a může vám život zachránit deset lidí, kteří se před týdnem rozhodli darovat krev,“ konstatovala primářka Jana Pelková.

Zdá se, že používáte
nepodporovaný prohlížeč

Aby Vám tato webová stránka fungovala, potřebujete moderní podporovaný prohlížeč. Pokud používáte Windows 10, máte již nainstalovaný moderní prohlížeč Microsoft Edge, který můžete použít k zobrazení tohto webu.

Microsoft Edge Logo
Microsoft Edge

Moderní prohlížeč od společnosti Microsoft

Součást Windows 10
Mozilla Firefox Logo
Mozilla Firefox

Svobodný prohlížeč se zaměřením na soukromí

Google Chrome Logo
Google Chrome

Nejpoužívanější prohlížeč na světe od Googlu

KNTB logo Budoucnost Baťovky