Nastavení soukromí a cookies

Souhlasem se sdílením dat nám poskytnete informace, které potřebujeme pro zlepšování, analýzu a marketing napříč těmito webovými stránkami. Dále souhlasíte s předáním údajů třetím stranám a mimo EU. Prohlašujeme, že Vámi poskytnuté informace jsou zabezpečeny proti zneužití.

Nastavení soukromí a cookies

Souhlasem se sdílením dat nám poskytnete informace, které potřebujeme pro zlepšování, analýzu a marketing napříč těmito webovými stránkami. Dále souhlasíte s předáním údajů třetím stranám a mimo EU. Prohlašujeme, že Vámi poskytnuté informace jsou zabezpečeny proti zneužití.

Dejte nám prosím vědět, která data nám a našim partnerům dovolíte zpracovat.


Technická data

Trvale zapnuto

Webové stránky potřebují technická data pro správné fungování. Bez těchto dat by nebylo možné například vyhledávat, přehrát video nebo dokončit objednávku v e-shopu.

Analytické a statistické údaje

Analytické a statistické údaje nám pomáhají pochopit, jaké funkce jsou vaše oblíbené, co nám na webu nefunguje, jaké zařízení pro prohlížení stránek používáte a mnoho dalších.

KNTB logo

Biologická léčba u dětí patří k těm nejdražším, významně však pomáhá

Dětská lékařka a osteoložka Petra Čamborová se v Krajské nemocnici T. Bati ve Zlíně věnuje malým pacientům s onemocněním kostí a kloubů. V posledních letech přibývá dětí, které už v raném dětství začnou trpět autoimunitním onemocněním, nejčastěji však lékařka řeší vrozené genetické nemoci.

Patnáctiletý chlapec, jeden z pacientů MUDr. Petry Čamborové, má vzácnou diagnózu, která se projevuje jako křivice (hypofosfatemická křivice vázaná na chromosom X). Je to onemocnění vrozené, geneticky podmíněné a celoživotní. Významně postihuje pohybový aparát nemocných, kterým se začnou křivit končetiny, negativní vliv má také na ledviny. Laicky řečeno, nemoc způsobuje vylučování fosforu z těla, kvůli jeho absenci v kostech chybí i vápník. Proto jsou měkké, křivé a krátké, pacienti také často trpí obrovskými bolestmi. „Chlapce mám v péči už 10 let, bylo mu pět, když jsme u nás jeho onemocnění diagnostikovali. Tehdy musel začít polykat fosfátové roztoky, které jsou obecně hůř pacienty tolerovány, a navíc neléčí příčinu onemocnění,“ říká MUDr. Petra Čamborová, Ph.D. z Dětského oddělení Krajské nemocnice T. Bati.

V roce 2019 přišla farmaceutická firma s cílenou biologickou léčbou na tuto vzácnou chorobu. Chlapec byl druhým pacientem v České republice, který se jí začal léčit, a patří mezi „nejdražší“ pacienty v krajské nemocnici. Léčba stojí téměř sedm milionů korun ročně. „Léky mu aplikuji jednou za dva týdny injekčně a klinicky se velmi zlepšuje. Vyrostl, vyrovnaly se mu končetiny, nemá bolesti, a stabilizovala se mu funkce ledvin. Léčba od raného věku dává naději, že bude průběh nemoci mnohem lepší,“ konstatuje Petra Čamborová s tím, že pojišťovna zatím hradí léčbu pouze do 18 let.

Dětská lékařka Petra Čamborová diagnostikuje malé pacienty ve zlínské krajské nemocnici také v revmatologické ambulanci. „Dřív byla některá onemocnění čistě záležitostí dospělých, dnes už je ale zaznamenáváme i u dětí. Nejde jen o kostní nemoci, ale obecně o systémové autoimunitní nemoci jako revmatoidní artritida, sklerodermie, dermatomyozitída a další, které se objevují i u čím dál mladších pacientů. V revmatologické ambulanci pátrám po systémových nemocech, diagnostikuji děti z celého Zlínského kraje a k centrové léčbě je pak odesílám ke specialistům do Brna. Děti s vrozenými kostními nemocemi z celé Moravy však jezdí přímo k nám,“ dodává jediná dětská osteoložka ve Zlínském kraji.

Obecně se dětští lékaři v Krajské nemocnici T. Bati ve Zlíně shodují, že stoupá počet dětí s různými autoimunitními onemocněními. Například Crohnova choroba byla vždy záležitostí dospělých, nyní ji však mají také dvouleté děti. Roli podle nich hraje prostředí i způsob života. Děti mají málo pohybu a nemají správnou výživu. Stoupá také počet matek, které v kojeneckém věku dětí cíleně odmítají preventivní programy.

Zdá se, že používáte
nepodporovaný prohlížeč

Aby Vám tato webová stránka fungovala, potřebujete moderní podporovaný prohlížeč. Pokud používáte Windows 10, máte již nainstalovaný moderní prohlížeč Microsoft Edge, který můžete použít k zobrazení tohto webu.

Microsoft Edge Logo
Microsoft Edge

Moderní prohlížeč od společnosti Microsoft

Součást Windows 10
Mozilla Firefox Logo
Mozilla Firefox

Svobodný prohlížeč se zaměřením na soukromí

Google Chrome Logo
Google Chrome

Nejpoužívanější prohlížeč na světe od Googlu

KNTB logo Budoucnost Baťovky