KNTB logo

AMBULANCE PRO PACIENTY S POSTCOVIDOVÝM SYNDROMEM POMÁHÁ LIDEM RŮZNÉHO VĚKU A S RŮZNÝMI POTÍŽEMI

Kašel, bolesti na hrudníku, zadýchávání či třeba vysoký krevní tlak. I po vyléčení z onemocnění covid-19 má řada lidí různorodé zdravotní potíže, které je omezují v profesním či běžném životě. Pomoc jim v těchto situacích poskytuje i ambulance pro pacienty s postcovidovým syndromem, kterou na jaře letošního roku otevřela Krajská nemocnice T. Bati ve Zlíně (KNTB). V dobách největšího náporu přijímala až pět pacientů denně. 
„Dnes je situace klidnější, s důsledky prodělaného onemocnění způsobeného novým typem koronaviru se ale setkáváme pořád. Některé pacienty máme v péči dlouhodobě,“ konstatovala Alena Zimulová, zástupkyně primáře Plicního oddělení, pod které ambulance pro pacienty s postcovidovým syndromem patří. 
Většina pacientů po takzvaném covidu, u kterých přetrvávají zdravotní potíže, se léčí u svých praktických lékařů. Do postcovidové ambulance míří ti, kteří potřebují odbornou pneumologickou péči. Zejména jde o pacienty po covidovém zápalu plic, kteří mají potíže s dýcháním a kašlem, a to i řadu týdnů po vyléčení. Pokud tyto stavy trvají tři měsíce, hovoří odborníci o takzvaném postakutním covidu, pokud ještě déle, jde o postcovidový syndrom. 
V postcovidové ambulanci KNTB podstoupí pacienti rentgenové vyšetření, které odhalí případné změny na plících, poté následuje kompletní funkční vyšetření. „Zjišťujeme případné zúžení v průduškách, snížení vitální plicní kapacity, snížení takzvané plicní difuze po zánětu plic. Ověřujeme také funkci plic z hlediska dostatečného okysličování, měříme tedy saturaci kyslíku v klidu a po námaze. Dle zjištěných problémů pacienty cíleně léčíme protizánětlivými léky nebo léky na rozšíření průdušek,“ sdělila Alena Zimulová.
Pokud vyšetření v postcovidové ambulanci odhalí problémy nesouvisející s plícemi a jejich funkcí, jsou pacienti odesílaní dle zjištěných výsledků k příslušnými specialistům. Mezi ně patří například psychologové, protože těžké průběhy onemocnění covid-19 mohou způsobovat výpadky paměti, nebo odborníci na svalovou atrofii, srdeční arytmii, cukrovku, žaludeční či zažívací potíže. „Škála problémů vyvolaných covidem je opravdu široká. Setkáváme se i se stomatologickými problémy, zhoršením zraku, dost lidí má problémy s vypadáváním vlasů,“ upozornila Alena Zimulová. 
Do postcovidové ambulance míří lidé různého věku. Nejčastější skupinu tvoří čtyřicátníci, léčbu ale podstoupili i patnáctiletí pacienti či senioři. Dosavadní praxe ukazuje, že díky odborné léčbě potíže zapříčiněné onemocněním novým typem koronaviru do půl roku zmizí nebo se zásadním způsobem zmírní. 

Pacienty do postcovidové ambulance nejčastěji odesílají praktiční lékaři. K vyšetření se lze objednat i napřímo, a to prostřednictvím telefonní linky registrace plicní ambulance 577 552 106.

Zdá se, že používáte
nepodporovaný prohlížeč

Aby Vám tato webová stránka fungovala, potřebujete moderní podporovaný prohlížeč. Pokud používáte Windows 10, máte již nainstalovaný moderní prohlížeč Microsoft Edge, který můžete použít k zobrazení tohto webu.

Microsoft Edge Logo
Microsoft Edge

Moderní prohlížeč od společnosti Microsoft

Součást Windows 10
Mozilla Firefox Logo
Mozilla Firefox

Svobodný prohlížeč se zaměřením na soukromí

Google Chrome Logo
Google Chrome

Nejpoužívanější prohlížeč na světe od Googlu

KNTB logo Budoucnost Baťovky

Nastavení soukromí a cookies

Souhlasem se sdílením dat nám poskytnete informace, které potřebujeme pro zlepšování, analýzu a marketing napříč těmito webovými stránkami. Dále souhlasíte s předáním údajů třetím stranám a mimo EU. Prohlašujeme, že Vámi poskytnuté informace jsou zabezpečeny proti zneužití.

Nastavení soukromí a cookies

Souhlasem se sdílením dat nám poskytnete informace, které potřebujeme pro zlepšování, analýzu a marketing napříč těmito webovými stránkami. Dále souhlasíte s předáním údajů třetím stranám a mimo EU. Prohlašujeme, že Vámi poskytnuté informace jsou zabezpečeny proti zneužití.

Dejte nám prosím vědět, která data nám a našim partnerům dovolíte zpracovat.


Technická data

Trvale zapnuto

Webové stránky potřebují technická data pro správné fungování. Bez těchto dat by nebylo možné například vyhledávat, přehrát video nebo dokončit objednávku v e-shopu.

Analytické a statistické údaje

Analytické a statistické údaje nám pomáhají pochopit, jaké funkce jsou vaše oblíbené, co nám na webu nefunguje, jaké zařízení pro prohlížení stránek používáte a mnoho dalších.