Nastavení soukromí a cookies

Souhlasem se sdílením dat nám poskytnete informace, které potřebujeme pro zlepšování, analýzu a marketing napříč těmito webovými stránkami. Dále souhlasíte s předáním údajů třetím stranám a mimo EU. Prohlašujeme, že Vámi poskytnuté informace jsou zabezpečeny proti zneužití.

Nastavení soukromí a cookies

Souhlasem se sdílením dat nám poskytnete informace, které potřebujeme pro zlepšování, analýzu a marketing napříč těmito webovými stránkami. Dále souhlasíte s předáním údajů třetím stranám a mimo EU. Prohlašujeme, že Vámi poskytnuté informace jsou zabezpečeny proti zneužití.

Dejte nám prosím vědět, která data nám a našim partnerům dovolíte zpracovat.


Technická data

Trvale zapnuto

Webové stránky potřebují technická data pro správné fungování. Bez těchto dat by nebylo možné například vyhledávat, přehrát video nebo dokončit objednávku v e-shopu.

Analytické a statistické údaje

Analytické a statistické údaje nám pomáhají pochopit, jaké funkce jsou vaše oblíbené, co nám na webu nefunguje, jaké zařízení pro prohlížení stránek používáte a mnoho dalších.

KNTB logo

17. květen je dnem vysokého krevního tlaku

Závažné onemocnění, které nebolí.  17. květen je dnem vysokého krevního tlaku

Onemocnění může poškodit srdce, mozek, ledviny, oči, ale i třeba končetinových či útrobních cév. Problémem je, že zmíněné onemocnění nebolí. Řeč je o hypertenzi neboli vysokém krevním tlaku. 17. květen je každoročně věnován mezinárodnímu dni hypertenze.

Jde o poměrně časté onemocnění. „Uvádí se, že postihuje 30-45 % dospělé populace. V České republice tak může tímto onemocněním trpět 1,5 až 2 miliony lidí. Ne všichni však o své nemoci vědí. Některé zdroje uvádějí, že až 50 % nemocných není rozpoznaných,“ uvedl Zdeněk Coufal, vedoucí lékař Kardiovaskulárního centra a primář kardiologického oddělení.

Nebezpečí, které plyne z nediagnostikované nebo nedostatečně léčené hypertenze, spočívá právě v riziku poškození srdce, mozku, ledvin, očí, ale i třeba končetinových či útrobních cév. Problémem je, že vysoký krevní tlak nebolí. Bolestivé jsou však případné následky – srdeční infarkt, mozková mrtvice, selhání ledvin, zhoršení až ztráta zraku. Přitom je tak snadné těmto katastrofám předejít – stačí krevní tlak hlídat: u zdravých lidí postačí kontrola krevního tlaku 1x za rok, u rizikových jedinců je vhodné měření častější. Za normální tlak se považuje hodnota 120/80mmHg, hodnoty 130-139/85-89 mmHg jsou tzv. „vyšším normálním tlakem“, nad 140/90mmHg se již jedná o hypertenzi. Správný životní styl (omezení příjmu soli v potravě, redukce hmotnosti, omezení sedavého způsobu života, vyvarování se psychosociálnímu stresu, zanechání kouření, léčba syndromu spánkové apnoe) může pomoci se snížením tlaku, ale většinou musíme sáhnout k některému z léků, kterých dnes naštěstí máme poměrně širokou paletu.

Ať již měření krevního tlaku u lékaře nebo samoměření doma by mělo mít určitá pravidla: měření by mělo být v pohodlné pozici vsedě, po 5-10 minutách klidu, na pravé či levé paži (jednou za čas na obou pažích) v úrovni srdce s manžetou odpovídající šířky (2/3 délky paže). První měření se nehodnotí a z 2. a 3. měření se stanovuje průměr. Nejlepší výpovědní hodnotu má 24-hodinové automatické ambulantní měření krevního tlaku (tzv. „tlakový Holter“), které vypovídá nejen o absolutních hodnotách krevního tlaku, ale i o denní variabilitě a přítomnosti či nepřítomnosti nočního poklesu. „V případě zjištění hypertenze doporučujeme obrátit se na svého praktického lékaře a včas zahájit léčbu. Jen cca 10 % nemocných s hypertenzí má tzv. sekundární hypertenzi, tedy potenciálně léčitelné jiné onemocnění, jehož důsledkem je vysoký krevní tlak. U ostatních nezbývá než léčit vlastní hypertenzi, a to většinou doživotně,“ uzavřel Zdeněk Coufal.

 

Zdá se, že používáte
nepodporovaný prohlížeč

Aby Vám tato webová stránka fungovala, potřebujete moderní podporovaný prohlížeč. Pokud používáte Windows 10, máte již nainstalovaný moderní prohlížeč Microsoft Edge, který můžete použít k zobrazení tohto webu.

Microsoft Edge Logo
Microsoft Edge

Moderní prohlížeč od společnosti Microsoft

Součást Windows 10
Mozilla Firefox Logo
Mozilla Firefox

Svobodný prohlížeč se zaměřením na soukromí

Google Chrome Logo
Google Chrome

Nejpoužívanější prohlížeč na světe od Googlu

KNTB logo Budoucnost Baťovky