Tento web používá soubory cookie. Dalším procházením tohoto webu vyjadřujete souhlas s naším používáním souborů cookie. Více informací
Souhlasím

Centrální operační sály

Centrální operační sály

Centrální operační sály
Oddělení centrálních operačních sálů (COS) poskytuje pracovní prostor a zázemí pro 10 operačních oborů působících v Krajské nemocnici T. Bati, a. s. COS byly vybudovány v r. 2000 a vybaveny moderními technologiemi pro provádění i velmi náročných operací. Sály jsou klimatizované s laminárním prouděním vzduchu.


  • Dálkově ovládané komponentní operační stoly umožňují uzpůsobení tvaru stolu dle typu prováděné operace a polohování pacienta během operačního zákroku.
  • Pojízdné sálové RTG přístroje se používají pro určité druhy operací a operační sály jich mají celkem pět. Rentgenové snímky, zhotovené v radiodiagnostickém oddělení, jsou předávány po síti (PACS) a na sálech jsou operatérovi k dispozici v digitalizované podobě na LCD monitorech přímo u operačního stolu.
  • Nezbytnou součástí soudobých operací je moderní anestézie (znecitlivění). Ta je prováděna na anesteziologických přístrojích vybavených moduly ke sledování životních funkcí pacienta a řízenému podávání anestetik. Nastavitelné alarmy (poplachová hlášení), řízené mikroprocesory, "hlídají" pacienta během operace a usnadňují náročnou práci anesteziologa a anesteziologické sestry.
  • Přesné usazení umělých kloubů řídí bezdrátové navigační zařízení v ortopedických sálech.
  • Laparoskopické operace vyžadují speciální nástroje, endoskopickou kameru a video-řetězec. V současnosti máme čtyři takové sestavy (nově s vysokým rozlišením obrazu HDTV). Čtyři operační mikroskopy slouží potřebám neurochirurgie, očního oddělení, plastické chirurgie a ORL.
  • Od r. 2006 používáme rouškování operačního pole na jedno použití, jak nám to ukládá evropská a česká norma.
  • Podrobnější informace o prováděných operacích najdete na stránkách jednotlivých operačních oborů.
 
Youtube Facebook Twitter Instagram LinkedIn