Tento web používá soubory cookie. Dalším procházením tohoto webu vyjadřujete souhlas s naším používáním souborů cookie. Více informací
Souhlasím

ARCHIV TISKOVÝCH ZPRÁV

Znaménka si ve Zlíně nechaly vyšetřit desítky lidí

23.4.2018

Mateřská znaménka a jiné kožní útvary si v rámci Evropského dne melanomu nechalo na Kožním oddělení v Krajské nemocnici T. Bati zkontrolovat přes 60 zájemců. U jednoho návštěvníka diagnostikovali lékaři podezření na zhoubný nádor.

Vyšetření prováděli kožní lékaři standardně ručním dermatoskopem, u podezřelých lézí volili přesnější analýzu digitálním dermatoskopem. „K rizikovým faktorům pro vznik melanomu patří světlý fototyp kůže s tendencí ke spálení, nadměrné a opakované slunění, navštěvování solárií - především do 35 let věku, velký počet znamének a pih, atypická znaménka nebo například výskyt melanomu v rodině,“ uvedla primářka kožního oddělení KNTB MUDr. Hana Tomková.

Den melanomu je rozšířenou preventivní akcí, která se dnes konala na mnoha místech v České republice. Zájemci si však mohou na Kožním oddělení KNTB nechat preventivně prohlédnout mateřská znaménka a pigmentové projevy kůže kdykoliv během celého roku. Stačí se objednat na telefonním čísle 577 552 217.

Kožní oddělení KNTB jako jediné ve Zlínském kraji a jedno ze tří pracovišť na Moravě nabízí pacientům s povrchovými kožními nádory a přednádorovými stavy kůže také fotodynamickou léčbu. "Fotodynamická terapie spočívá v aplikaci fotosenzibilizátoru na kůži např. ve formě krému a po určité době inkubace následuje ozáření červeným světlem specifické vlnové délky. Při této fotodynamické reakci jsou uvolňovány kyslíkové radikály, které cíleně ničí postižené buňky a okolní zdravá kůže zůstává neovlivněna," vysvětlila primářka Tomková. Včasný záchyt některých nádorových ložisek kůže se tak může obejít i bez skalpelu. Také proto jsou preventivní vyšetření velmi důležitá.

Youtube Facebook Twitter Instagram LinkedIn