Tento web používá soubory cookie. Dalším procházením tohoto webu vyjadřujete souhlas s naším používáním souborů cookie. Více informací
Souhlasím

ARCHIV TISKOVÝCH ZPRÁV

Znaménka si nechalo vyšetřit 84 zájemců

25.4.2017

Mateřská znaménka a jiné kožní útvary si v rámci Evropského dne melanomu nechalo v kožním oddělení v Krajské nemocnici T. Bati zkontrolovat 84 lidí, u třech návštěvníků diagnostikovali lékaři zhoubný nádor bazaliom.
 
Vyšetření prováděli kožní lékaři standardně ručním dermatoskopem, u podezřelých lézí volili přesnější analýzu digitálním dermatoskopem. Evropský den melanomu pořádá kožní oddělení KNTB každoročně. „K rizikovým faktorům pro vznik melanomu patří světlý fototyp kůže s tendencí ke spálení, nadměrné a opakované slunění, navštěvování solárií - především do 35 let věku, velký počet znamének a pih, atypická znaménka nebo například výskyt melanomu v rodině,“ uvedla primářka kožního oddělení KNTB MUDr. Hana Tomková a dodala: „Pro prognózu melanomu je nejdůležitější včasné odstranění chirurgicky vyříznutím.“
Den melanomu se sice pořádá jednou za rok, zájemci si ale samozřejmě mohou v kožním oddělení KNTB nechat preventivně prohlédnout mateřská znaménka a pigmentové projevy kůže kdykoliv během celého roku. Stačí se objednat na telefonním čísle 577 552 217. Loni takto lékaři vyšetřili celkem přes 1400 pacientů. Ke zkvalitnění jejich práce do budoucna přispěje nový typ digitálního dermatoskopu, který letos nemocnice zakoupí z evropských dotací.
Kožní oddělení KNTB jako jediné ve Zlínském kraji a jedno ze tří pracovišť na Moravě nabízí pacientům s povrchovými kožními nádory a přednádorovými stavy kůže také fotodynamickou léčbu. "Fotodynamická terapie spočívá v aplikaci fotosenzibilizátoru na kůži např. ve formě krému a po určité době inkubace následuje ozáření červeným světlem specifické vlnové délky. Při této fotodynamické reakci jsou uvolňovány kyslíkové radikály, které cíleně ničí postižené buňky a okolní zdravá kůže zůstává neovlivněna," vysvětlila primářka Tomková. Včasný záchyt některých nádorových ložisek kůže se tak může obejít i bez skalpelu. Také proto jsou preventivní vyšetření velmi důležitá.

 

Primářka H. Tomková vyšetřuje pacienta digitálním dermatoskopem.


Youtube Facebook Twitter Instagram LinkedIn