Tento web používá soubory cookie. Dalším procházením tohoto webu vyjadřujete souhlas s naším používáním souborů cookie. Více informací
Souhlasím

ARCHIV TISKOVÝCH ZPRÁV

Zlínský geriatrický den zaujal na dvě stovky návštěvníků

7.9.2017

Ve Zlíně se dnes uskutečnil tradiční Zlínský geriatrický den. Zúčastnily se ho téměř dvě stovky odborníků a zájemců o problematiku geriatrie. Shodli se na jednom – nároky na tento zdravotnický obor jsou rok od roku vyšší.

Kvalitní medicína a vyvíjející se diagnostika prodlužují délku života a mění demografickou strukturu populace. „Postavení geriatrie a následné péče je stále naléhavější vzhledem k měnící se demografické křivce obyvatelstva. V současné době je u nás populace 65+ zastoupena téměř dvaceti procenty, v roce 2030-2040 se předpokládá zvýšení na 30 procent. Největší nárůst lze předpokládat ve skupině osmdesátiletých,“ uvedl primář Centra klinické gerontologie Krajské nemocnice T. Bati MUDr. Milan Forejtar, jeden z organizátorů akce, která byla letos zaměřena na diabetes a kardiologii.

„Srdeční selhání je velmi aktuální záležitostí, narůstá, a někdy se o něm říká, že bude epidemií 21. století. Není to sice nemoc jako taková, ale je to stav, do kterého řada onemocnění vyústí. V ČR se aktuálně srdeční selhání týká zhruba 250 tisíc lidí, z toho 200 tisíc je starších šedesáti let, což je vysoké číslo. A dá se očekávat, že bude do budoucna narůstat,“ řekla prof. MUDr. Lenka Špinarová, přední česká kardioložka, která se jako přednášející Zlínského geriatrického dne zúčastnila. Dodala také, že srdeční selhání je v České republice nejčastější příčinou úmrtí.

Zlínský geriatrický den se konal již po dvaadvacáté. Organizovalo ho Centrum klinické gerontologie Krajské nemocnice T. Bati spolu s Českou gerontologickou a geriatrickou společností. Akce se uskutečnila pod záštitou hejtmana Zlínského kraje Jiřího Čunka a primátora města Zlína MUDr. Miroslava Adámka.

Youtube Facebook Twitter Instagram LinkedIn