Tento web používá soubory cookie. Dalším procházením tohoto webu vyjadřujete souhlas s naším používáním souborů cookie. Více informací
Souhlasím

ARCHIV TISKOVÝCH ZPRÁV

Zlínské Baťově nemocnici je 85 let

4.4.2012

V dubnu před 85 lety byl položen základní kámen tehdejší Baťovy nemocnice, dnes Krajské nemocnice T. Bati, a. s., ve Zlíně. Iniciátorem k založení nemocnice byl podnikatel Tomáš Baťa, který na její výstavbu daroval jeden milion korun. Dne 9.4.1927 byly předloženy k užívání Stanovy Baťovy nemocnice, týž den položen základní kámen a už koncem roku 1927 byla otevřena vstupní budova a dva pavilony. První pacient byl do nemocnice přijat 21.11.1927.
Prvním ředitelem Baťovy nemocnice byl MUDr. Bohuslav Albert. Ve spolupráci s architektem Františkem Lydia Gahurou navrhli její plán: postavena byla jako tehdy celý Zlín – budovy byly z červených cihel a světle šedého betonu, zasazené do zeleně.
Do roku 1935 vzniklo dalších 14 pavilonů (chirurgické, interní, gynekologické, pro choroby infekční), o tři roky později byly postaveny Domovy pro přestárlé. V roce 1940 se Zlín dočkal také porodnice.
Správu a financování vykonával Baťův podpůrný fond. Jednalo se o vícesložkový systém financování.
Pro své postavení, vybavení, organizaci a výsledky byla nemocnice pokládána za jednu z nejlepších nejen v Československé republice, ale i ve střední Evropě.
V roce 1935, 12. července, byla v Baťově nemocnici slavnostně odhalena pamětní deska s bustou Tomáše Bati, a to při příležitosti třetího výročí jeho tragického úmrtí.   
V roce 1945 byla nemocnice přejmenována na Zemskou nemocnici. Vznikala zde další oddělení: oční, kožní, rentgenologické, neurologické, onkologické, neurochirurgické, rehabilitační a oddělení plastické chirurgie. Ve druhé polovině minulého století došlo k dobudování Baťovy nemocnice. Vzniklo nové, moderní a velké zdravotnické zařízení s novými odděleními: gynekologicko-porodnickým, interním, očním, chirurgickým, komplementem a LDN.
V březnu 2003 získala Baťova nemocnice statut krajské nemocnice a od 1. ledna 2006 působí jako Krajská nemocnice T. Bati, a. s. (KNTB). Patří mezi největší zdravotnická zařízení v ČR a s kapacitou 1084 lůžek je největší nemocnicí Zlínského kraje. Ročně je v ní hospitalizováno přes 40.000 pacientů. V řadě oblastí je KNTB spádovou nemocnicí s působností přesahující území Zlínského kraje. Je významným pracovištěm s centry specializované péče, kterých má 12: onkologické, perinatologické, iktové, kardiovaskulární, diabetologické, onkogynekologické, digestivní endoskopie, urogynekologické, centrum pro screeningovou kolonoskopii, pro biologickou léčbu těžké psoriázy, pro biologickou léčbu nespecifických střevních zánětů, pro diagnostiku a léčbu demyelinizačních onemocnění. Ve vytváření špičkových pracovišť s nejmodernějšími léčebnými postupy chce KNTB pokračovat.
V r. 2011 získala KNTB certifikát kvality ISO 9001 a úspěšně byly realizovány audity I. dle NASKL (Národní autorizační středisko pro klinické laboratoře). Ve stejném roce získala certifikát systému řízení podle normy HACCP, jež se týká stravovacího provozu.
Nejbližší budoucnost nemocnice vidíme v jejím dalším rozvoji a modernizaci s cílem zlepšit služby a prostředí pro pacienty a zaměstnance, zajistit vysokou kvalitu specializované péče a trend poskytování služeb moderní medicíny.

4.4.2012
Karla Havlíková
tisková mluvčí KNTB


Youtube Facebook Twitter Instagram LinkedIn