Tento web používá soubory cookie. Dalším procházením tohoto webu vyjadřujete souhlas s naším používáním souborů cookie. Více informací
Souhlasím

ARCHIV TISKOVÝCH ZPRÁV

Zlínská krajská nemocnice získala certifikát kvality ISO 9001

3.11.2011

Certifikát kvality ISO 9001:2008 od společnosti LL-C (Certification) obdržela letos v říjnu zlínská Krajská nemocnice T. Bati, a. s. (KNTB). Certifikát potvrzuje, že byl zaveden systém managementu kvality v KNTB a že splňuje požadavky uvedené normy.

„Získání certifikátu je podstatným krokem ke zkvalitnění služeb a poskytované zdravotní péče. Zvýší také prestiž nemocnice v rámci kraje i celé republiky,“ sdělil ředitel KNTB Bohuslav Škubal.
Vedení nemocnice se pro zavedení systému managementu kvality rozhodlo před více než rokem. „Důvodem bylo řídit naši nemocnici lépe a efektivněji. Hlavním cílem bylo vytvoření skutečně funkčního systému řízení kvality, který nebude zatěžován zbytečným papírováním,“ řekl ředitel.
Za hlavní výhody certifikace považuje fakt, že nemocnice získala účinný nástroj pro své řízení a rozvoj, který se zlepšuje s ohledem na spokojenost pacienta - zákazníka. Interně přinesla certifikace pořádek ve většině dokumentace, zrušení nepotřebných dokumentů, zavedení systému správy a aktualizace řízené dokumentace.
V rámci přípravy k certifikaci byly zdokumentovány a popsány všechny procesy ovlivňující činnost nemocnice. „Kromě hlavních procesů, které se týkají přímo léčebné péče, byly popsány také procesy pomocné, a to jak zdravotnické, tak i procesy infrastruktury. Neméně důležité je jejich udržování a zlepšování,“ sdělila vedoucí oddělení řízení kvality KNTB Jaroslava Hudečková.
V měsíci červnu a červenci 2011 byly v laboratořích (laboratoř lékařské mikrobiologie, oddělení patologie, hematologicko-transfuzního oddělení, oddělení klinické biochemie) úspěšně realizovány audity I. dle NASKL (Národní autorizační středisko pro klinické laboratoře). Získaná osvědčení mají platnost dva roky. V měsíci listopadu bude proveden také audit I. dle NASKL v imunologické laboratoři spadající pod plicní oddělení.
Ve zlepšování kvality pokračuje nemocnice i nadále. V současné době je dokončena příprava k certifikaci systému řízení podle normy HACCP, jež se týká přípravy stravy v oddělení stravování. Dokončena by měla být ještě do konce tohoto roku.
Cílem veškeré činnosti související se zlepšováním kvality je nejen zvýšení konkurenceschopnosti nemocnice, bezpečnosti a kvality poskytovaných služeb. Jde také o zvýšení důvěryhodnosti a spolehlivosti KNTB ve vztahu k pacientům a ke zdravotním pojišťovnám.


3.11.2011
Karla Havlíková
Tisková mluvčí KNTBYoutube Facebook Twitter Instagram LinkedIn