Tento web používá soubory cookie. Dalším procházením tohoto webu vyjadřujete souhlas s naším používáním souborů cookie. Více informací
Souhlasím

ARCHIV TISKOVÝCH ZPRÁV

Zlínská krajská nemocnice usiluje o pneumoonkologické centrum

4.7.2011

O získání statutu pneumoonkologického centra usiluje plicní oddělení Krajské nemocnice T. Bati, a. s. (KNTB), ve Zlíně. Umožnil by poskytovat pacientům s rakovinou plic drahou biologickou léčbu a lékaři by je nemuseli posílat do fakultní nemocnice v Olomouci. K získání statutu je třeba splnit určité požadavky, které ze všech nemocnic Zlínského kraje KNTB splňuje nejlépe.
„Máme plicní jednotku intenzivní péče, přístrojové vybavení na bázi invazivní bronchoskopie, zajištěnou čtyřiadvacetihodinovou nepřetržitou bronchoskopickou službu, potřebné personální zajištění včetně atestovaného pneumoonkologa, kterého má naše nemocnice jako jediná ve Zlínském kraji,“ řekl primář plicního oddělení Vladimír Řihák.
„Všeobecná zdravotní pojišťovna nám zatím výkony nenasmlouvala, i když všechna kritéria splňujeme. Čekají nás další jednání. Jsme přesvědčeni, že pacienti s rakovinou plic si zaslouží tu nejlepší péči, aniž by museli dojíždět za léčbou mimo Zlínský kraj,“ sdělil ředitel KNTB Bohuslav Škubal. 
Nemocnice má od letošního roku plicní onkoložku (pneumoonkoložku). Plicní oddělení tak mohlo od ledna převzít do své péče pacienty s rakovinou plic z onkologického centra KNTB. V něm se pacientům dostávalo potřebné péče, ale nebylo možné jim poskytovat drahou biologickou léčbu. Její dostupnost je podmíněna právě zřízením pneumoonkologického centra.
„Od ledna 2011 do dnešního dne máme nově diagnostikovaných 26 pacientů s rakovinou plic. Celkem jich evidujeme téměř 100,“ řekla plicní onkoložka Lenka Šišková. Jejím příchodem do plicního oddělení KNTB se zkrátila doba od zahájení diagnostiky po začátek samotné léčby až o dva týdny. „Někomu se to může zdát málo, ale zejména pro psychiku pacienta je velmi důležité začít s léčbou co nejdřív,“ poznamenala lékařka.
Úspěšnost léčby v případě malého rozsahu a včasné operace je podle ní velká. „V časných stadiích onemocnění je šance na delší než pětileté přežití 73 procent. Úspěšnost léčby narůstá i díky našemu hrudnímu chirurgovi profesorovi Jiřímu Kleinovi, který dělá i nejsložitější operace plic,“ sdělila.
Nejvíc pacientů s rakovinou plic je ve věkové kategorii 50 až 70 let, ale objevuje se i v mladších věkových skupinách. Pokud jde o počty, tak u mužů s rakovinou plic se posledních pět let téměř nemění. Avšak výrazně vzrůstá rakovina plic u žen. „Podstatně víc žen, a to už od mladého věku, kouří. Ovšem ne všechny nádory plic evidujeme jen u kuřaček,“ uvedla plicní onkoložka Šišková.   
Obecně podle ní počet pacientů s rakovinou roste ne proto, že je hodně nových nálezů, ale proto, že díky nové léčbě žijí tito pacienti déle. „Přežití je až 22 měsíců,“ dodala lékařka.


4.7.2011
Karla Havlíková
tisková mluvčí KNTBYoutube Facebook Twitter Instagram LinkedIn