Tento web používá soubory cookie. Dalším procházením tohoto webu vyjadřujete souhlas s naším používáním souborů cookie. Více informací
Souhlasím

ARCHIV TISKOVÝCH ZPRÁV

Zlínská krajská nemocnice má nové prostory pro dlouhodobou intenzivní péči

1.3.2012

Nové pracoviště dlouhodobé intenzivní péče (DIP) s 10 lůžky má zlínská Krajská nemocnice T. Bati, a. s. (KNTB). Je v prostorách opraveného 12. pavilonu v přední části areálu nemocnice a dnes tam byli umístěni první pacienti. Úpravy pavilonu začaly na začátku loňského listopadu a stály 14,5 milionu korun, které hradí Zlínský kraj. Opravy zajišťovala firma MANAG Zlín. Dosud bylo pracoviště DIP od svého vzniku v září 2011 provizorně umístěno v 17. pavilonu.
„Dvanáctý pavilon má bezbariérový přístup a pracoviště má charakter boxového systému. Je zde devět boxů, z toho osm jednolůžkových a jeden dvoulůžkový. Pracoviště je součástí anesteziologicko-resuscitačního oddělení – ARO. Lůžka DIP jsou velmi potřebná pro pacienty, jejichž zdravotní stav je po kritickém onemocnění již stabilizovaný, ale neobnovila se u nich ještě jedna nebo více ze životních funkcí. Právě takové pacienty umisťujeme přímo z ARO nebo jednotky intenzivní péče na pracoviště DIP,“ řekl primář ARO KNTB Radovan Turek.
Podle ředitele KNTB Bohuslava Škubala je lůžek DIP ve Zlínském kraji nedostatek. „I proto nás loni oslovila Všeobecná zdravotní pojišťovna s tím, zda bychom měli o DIP zájem. Pacientů vyžadujících delší intenzivní péči přibývá, proto jsme pracoviště DIP začali budovat. Jeho zřízením jsme posunuli péči o naše pacienty směrem k lepšímu,“ sdělil ředitel.
Lůžka DIP jsou určena pacientům, kterým průměrná ošetřovací doba na lůžku ARO nebo jednotky intenzivní péče nestačí k přechodu do standardních životních podmínek. „Nejčastěji se jedná o dospělé pacienty, kteří kromě základní diagnózy, jako je například chronické plicní onemocnění, těžké koronární a cévní příhody nebo pacienti po vážných úrazových stavech, trpí řadou závažných komplikujících onemocnění a vyžadují dlouhodobou umělou plicní ventilaci. Ta je součástí komplexní léčby, která vede k obnovení schopnosti spontánního dýchání. Na DIP se postaráme o postupné odvykání pacienta od umělé plicní ventilace,“ vysvětlil primář Turek.
Před otevřením nových prostor pracoviště DIP byla v 12. pavilonu kompletně vyměněna elektroinstalace, vodoinstalace, topení, vzduchotechnika a nově zabudována klimatizace. Původní příčky nahradily zvukově izolační. Podlahy jsou izolovány proti vodě. Součástí pracoviště DIP je vyšetřovna, sesterna, sociální zázemí pro personál a pacienty. Těm bude k dispozici velká koupelna s WC, kam je může personál převézt na posteli. Celé pracoviště je vybaveno novým nábytkem.


Do nových prostor pracoviště DIP byli umístěni první pacienti.


1.3.2012
Karla Havlíková
tisková mluvčí KNTB
(Foto: hav)
Youtube Facebook Twitter Instagram LinkedIn