Tento web používá soubory cookie. Dalším procházením tohoto webu vyjadřujete souhlas s naším používáním souborů cookie. Více informací
Souhlasím

ARCHIV TISKOVÝCH ZPRÁV

Zájem o vyšetření plic a prevenci měly desítky lidí

12.10.2018

O měření oxidu uhelnatého ve vydechovaném vzduchu i rady odborníků z Plicního oddělení Krajské nemocnice T. Bati mělo ve zlínském obchodním centru Zlaté jablko zájem více než 150 lidí. Akce Zdravé plíce se konala u příležitosti Týdne zdraví.
 

Většina kolemjdoucích se u stánku zdravotníků z plicního oddělení zastavila s tím, že by chtěli přestat kouřit nebo pomoci zanechat kouření někomu blízkému. Mnoho návštěvníků nekuřáků však také chtělo pouze vědět, jak si své plíce udržet zdravé. „Nejvíce se u nás zastavovaly starší ženy kuřačky. Nechaly se změřit na spirometru, a když se ujistily, že výsledky opravdu nejsou dobré, začaly se zajímat, jak bychom jim mohli pomoci přestat kouřit,“ řekla vrchní sestra Plicního oddělení Kateřina Paličková.
Ke stánku přišel také čtyřicetiletý pan Milan ze Zlína, který je silný kuřák již řadu let. „S kolegou jsme zkoušeli už několikrát přestat, vždycky jsme se však k cigaretám vrátili. Tak jsem si řekl, že to zkusíme jinak. Ale kolega se stydí, budu ho tady muset dotlačit,“ dodal se smíchem.
Návštěvníci se také mohli seznámit s plícemi zblízka díky nafukovací maketě plic včetně reálného modelu nádoru.

V České republice je cca 2 250 000 kuřáků a zhruba jeden milion z nich ročně zkouší s kouřením přestat. V souvislosti s tímto návykem u nás umírá 18 tisíc lidí za rok především na nádorová onemocnění a kardiovaskulární nebo respirační choroby.

 


Youtube Facebook Twitter Instagram LinkedIn