Tento web používá soubory cookie. Dalším procházením tohoto webu vyjadřujete souhlas s naším používáním souborů cookie. Více informací
Souhlasím

ARCHIV TISKOVÝCH ZPRÁV

Vyšetřit podezřelá mateřská znaménka si nechalo 116 lidí, u čtyř zachytili lékaři nádor

14.5.2012

Sto šestnáct lidí si dnes nechalo v kožních ambulancích zlínské Krajské nemocnice T. Bati, a. s. (KNTB) vyšetřit podezřelé změny na kůži a mateřská znaménka. Využili akce, kterou každoročně u příležitosti Evropského dne melanomu (EDM) kožní oddělení KNTB pořádá a lékaři kontrolují znaménka a pigmentaci na kůži zdarma. U jednoho pacienta zachytili lékaři melanom, u dalších tří jiný kožní nádor.
„Maligní melanom je nejzhoubnější nádor kůže a je důležité jeho včasné zachycení, pak je velká šance na vyléčení. Jsme proto rádi, že si lidé uvědomují nutnost prevence a přišli se nechat vyšetřit. Předcházet problémům by však měli nejen u příležitosti dne melanomu. Když člověk zjistí varovné signály, měl by raději hned navštívit kožního lékaře. Větší část melanomů vzniká i z nové pihy a ve zhoubný nádor se vyvíjí jeden až dva roky. Pigmentace roste, tmavne a má nepravidelný tvar. To je důvod nechat si změnu na kůži co nejdříve vyšetřit,“ řekl primář kožního oddělení KNTB Jan Šternberský.

„V posledním roce se mi na těle vytvořilo hodně nových menších mateřských znamének, proto jsem se rozhodla nechat si je vyšetřit. Sice mám obavy, aby to nebylo něco vážnějšího, ale na druhé straně si říkám: raději na problém přijít včas než pozdě,“ sdělila důvod své návštěvy v kožních ambulancích pětapadesátiletá žena ze Zlína.

Letos se konal už dvanáctý ročník Evropského dne melanomu a pravidelně tak upozorňuje širokou českou i evropskou veřejnost na rizika rakoviny kůže i na způsoby, jak těmto rizikům předcházet.

„Za uplynulých 11 ročníků se nám podařilo zachránit nejméně 125 lidských životů. Právě tolik bylo díky EDM podchyceno pacientů se zhoubným nádorem kůže,“říká koordinátorka projektu EDM v ČR profesorka Jana Hercogová.

Maligní melanom stále zůstává jedním z nejčastějších zhoubných nádorů, jehož incidence se stále zvyšuje zejména u mladých lidí, nejvyšší nárůst je pozorován u žen ve věku 25-29 let. Je však nejsnáze zjistitelným nádorem. V ČR na maligní melanom stále ročně zemře kolem 300 osob.

Myšlenka věnovat jeden den v roce prevenci vzniku melanomu se zrodila v Belgii, kde již v roce 1999 byla tato akce uspořádána pod vedením Dr. Thomase Maselise. Loni se zapojilo již 26 evropských zemí a letos by jich mělo být dokonce 31, nově třeba Irsko, Island nebo Finsko.

V ČR bylo za dobu existence EDM vyšetřeno na čtyřicet pět tisíc pacientů, nejvíce ze všech evropských zemí. Jen za poslední dva roky vyšetřili čeští kožní lékaři více než 13 tisíc spoluobčanů.

14.5.2012
Karla Havlíková
Tisková mluvčí KNTB
(Foto: hav)


Primář MUDr. Jan Šternberský, CSc., vyšetřuje pacienta klasickým dermatoskopemYoutube Facebook Twitter Instagram LinkedIn