Tento web používá soubory cookie. Dalším procházením tohoto webu vyjadřujete souhlas s naším používáním souborů cookie. Více informací
Souhlasím

ARCHIV TISKOVÝCH ZPRÁV

Vyšetření dříve odhalí Alzheimerovu chorobu

7.8.2017

Krajská nemocnice T. Bati ve Zlíně jako jedna z prvních v České republice (celkem tři pracoviště) a jediná ve Zlínském kraji zavedla speciální vyšetření, které je schopno u jedinců odhalit Alzheimerovu chorobu již ve fázi před plným rozvojem klinických příznaků.

Vyšetření provádí oddělení nukleární medicíny a PET/CT. „Přesněji jde o vyšetřování neuritických beta-amyloidních plaků, jejichž zvýšený výskyt je nalézán v mozku pacientů s Alzheimerovou chorobou. Tyto plaky jsou odhalovány pomocí pozitivní emisní tomografie a radiofarmaka flutemetamolu značeného radioaktivním fluorem,“ popisuje vyšetření primář Oddělení nukleární medicíny a PET/CT KNTB MUDr. Jaromír Bernátek a dodává, že pacientům se podává nitrožilně a následně jsou snímkováni pod speciální kamerou.
Jedná se o drahou výběrovou metodu plně hrazenou pojišťovnou, vyšetření může indikovat pouze několik vybraných neurologických pracovišť, mezi nimiž je i Neurologické oddělení Krajské nemocnice T. Bati. „Hodí se především pro pacienty v počátečním stadiu choroby, vyšetření je vysoce selektivní, musí se předem vyloučit všechny jiné možné příčiny,“ uvedl primář Neurologického oddělení KNTB MUDr. Jan Bartoník.
Prozatím byli touto metodou vyšetřeni pouze dva pacienti, jedním z nich je sedmdesátiletý pan Martin ze Zlína. „Přestože žiji aktivně, začal jsem mít velké problémy s pamětí a vzhledem k výskytu nemoci v rodině jsem se o problematiku začal aktivně zajímat. Zúčastnil jsem se dlouhotrvajícího výzkumného projektu v CEITEC Brno pod vedením profesorky Rektorové a byl jsem tam podrobně vyšetřen na paměť a kognitivní funkce. Nakonec jsem mohl absolvovat vyšetření ve Zlíně - naštěstí se Alzheimerova nemoc nepotvrdila. Velkým pozitivem tohoto vyšetření je jistota, že nemoc nebudu mít minimálně dalších deset až patnáct let. Rád bych poděkoval všem lékařům za pomoc,“ s úlevou říká Martin.
V případech, kdy se diagnóza Alzheimerovy nemoci potvrdí, mají neurologové k dispozici léčebné preparáty (tzv. kognitiva), které dokáží průběh nemoci zpomalit, zmírnit jednotlivé symptomy a tím zlepšit kvalitu života pacientů. „Jejich největší přínos je však zejména v počáteční fázi onemocnění. Kauzální léčbu, tedy léčbu příčiny, která způsobuje toto závažné onemocnění, zatím bohužel k dispozici nemáme,“ uzavírá téma primář Neurologického oddělení MUDr. Jan Bartoník.
Youtube Facebook Twitter Instagram LinkedIn