Tento web používá soubory cookie. Dalším procházením tohoto webu vyjadřujete souhlas s naším používáním souborů cookie. Více informací
Souhlasím

ARCHIV TISKOVÝCH ZPRÁV

Velikonoce byly pro lékaře kardiocentra v KNTB ve znamení infarktů

22.4.2014

Neobvykle velké množství akutních srdečních infarktů muselo v průběhu letošních Velikonoc řešit kardiovaskulární centrum ve zlínské Krajské nemocnici T. Bati, a. s. (KNTB). Během prodlouženého víkendu zasahovali intervenční kardiologové u devíti nemocných, z toho v pěti případech v nočních hodinách. Převážně se jednalo o nemocné ve věku do 60 let, nejmladší měl 44 let.

„Oproti minulému roku, kdy byly Velikonoce ve znamení změny počasí a sněhového přívalu, se jedná o trojnásobný nárůst. Jeden ze dvou 80letých pacientů měl další závažné nemoci a bohužel svému infarktu podlehl. Zbylých osm pacientů je nyní v dobrém zdravotním stavu,“ sdělil primář kardiocentra KNTB Zdeněk Coufal.

Přímá intervence, tedy zákrok, na uzavřené koronární tepně na katetrizačním sále podle něho významně zvyšuje šanci na včasném obnovení krevního zásobení srdečního svalu a minimalizaci rozsahu poškození srdce.

„Čtyři intervenční kardiologové našeho centra jsou v pohotovosti doma na telefonu, takže k výkonu celý tým, to znamená dva lékaři a dvě sestry, přijíždějí vlastním vozem z domu. Nejde tedy jen o vlastní záchranu života, ale také bezpečný a rychlý příjezd, což někdy vede i k diskuzím s dopravní či městskou policií,“ řekl primář.

Dva licencovaní intervenční kardiologové jsou ze Zlína. Dva drží službu z Kroměříže a při dojezdu do 30 minut se stává, že je jim naměřena o něco vyšší rychlost, než je povolená, vysvětlil primář. „Zdržení je v neprospěch pacienta,“ dodal.

V rámci interní kliniky a nízkoprahového příjmu interních oborů zaznamenali zdravotníci rovněž vysoké počty klientů.

„Průchod příjmovou ambulancí během svátečního víkendu představoval 135 nemocných, z nichž 59 bylo hospitalizováno. ‚Pouze‘ sedm klientů bylo ošetřeno v souvislosti s opilostí nebo jinou intoxikací. V roce 2013 byl v tuto dobu průchod nízkoprahovým urgentním příjmem interních oborů 128 lidí,“ doplnil primář Coufal.

22. 4. 2014
Karla Havlíková
Tisková mluvčí KNTB


Youtube Facebook Twitter Instagram LinkedIn