Tento web používá soubory cookie. Dalším procházením tohoto webu vyjadřujete souhlas s naším používáním souborů cookie. Více informací
Souhlasím

ARCHIV TISKOVÝCH ZPRÁV

Ve zlínském baby-boxu našli zdravotníci zdravou holčičku

9.3.2014

Zdravou holčičku našli v sobotu 8. března 2014 zdravotníci zlínské Krajské nemocnice T. Bati, a. s. (KNTB), v baby-boxu postaveném u areálu KNTB. Děvčátko je zdravé, váží 2710 gramů a měří 48 centimetrů. Dostalo jméno Gabriela Sobotová. Je druhým miminkem, které bylo ve zlínském baby-boxu odloženo.

„Deset minut po 22. hodině volali z vrátnice na naše oddělení, že je v baby-boxu dítě. Hned jsme tam běželi a za deset minut už byla holčička v naší péči v oddělení. Je naprosto v pořádku. Byla dobře oblečená, okoupaná, měla na sobě dokonce pampers plenu a měla také dobře ošetřený pupík. Děvčátko je donošené a zatím je v inkubátoru,“ sdělila Barbara Tesařová, zástupkyně primáře novorozeneckého oddělení KNTB.

Jméno dostala holčička podle dne, kdy se narodila. „Byla sobota a svátek měla Gabriela,“ vysvětlila Tesařová.

„Zlínský baby-box jsem před lety otvíral a jsem rád, že pomohl zachránit už druhé dítě. Dokazuje to, že baby-boxy mají smysl. Baby-box jsem otvíral v roce 2009 také v Kroměřížské nemocnici, kde bylo loni odloženo rovněž děvčátko. Gabriela je tedy už třetí holčička zachráněná v těchto schránkách pro odložená miminka, u jejichž zřízení jsem mohl být,“ řekl ředitel KNTB Pavel Calábek.

„Je to už 104. dítě, které bylo v ČR odloženo do baby-boxu. Když jsem otvíral první baby-box, nedovedl jsem si představit, že bude tolik odložených dětí. Moc z jejich odkládání radost nemám, proto jsem v Hájku, místě svého bydliště a sídla STATIM, postavil azylový dům. Nešťastné maminky mne mohou před odložením dítěte zavolat na číslo 602305139, já je ubytuji a poskytnu jim první pomoc,“ řekl Ludvík Hess, zakladatel baby-boxů v ČR.

Dodal, že malá Gabriela je pro něho jenom dokladem toho, že by si baby-box zasloužil i Vsetín, poslední město s nemocnicí ve Zlínském kraji, kde ještě není.

Prvním odloženým miminkem ve zlínském baby-boxu bylo 8. prosince 2010 také děvčátko, které tehdy dostalo jméno Věra. Baby-box byl v KNTB otevřen 6. 12. 2007 jako pátý v ČR.

9. 3. 2014
Karla Havlíková
Tisková mluvčí KNTB


Youtube Facebook Twitter Instagram LinkedIn