Tento web používá soubory cookie. Dalším procházením tohoto webu vyjadřujete souhlas s naším používáním souborů cookie. Více informací
Souhlasím

ARCHIV TISKOVÝCH ZPRÁV

Ve zlínské nemocnici bylo hospitalizováno už 13 pacientů s klíšťovou encefalitidou

8.9.2011

Za letošních osm měsíců muselo být ve zlínské Krajské nemocnici T. Bati, a. s. (KNTB), hospitalizováno už 13 pacientů s potvrzenou klíšťovou encefalitidou. Z nich 11 skončilo v infekčním oddělení a po jednom v dětském a neurologickém oddělení. 
„Je to značný nárůst proti loňskému roku, kdy v celém Zlínském kraji bylo zmíněné onemocnění potvrzeno u 17 lidí za celý rok. Tři z nich jsme tehdy hospitalizovali v našem oddělení,“ sdělil primář infekčního oddělení KNTB Ivan Macek. 
Lidé by se měli před klíšťaty více chránit: Do přírody oblékat dlouhé kalhoty a raději světlejší oblečení, na kterém je klíště lépe vidět. Obouvat uzavřené boty a ne sandály naboso. Vhodné je použití repelentů. 
„Po každé vycházce nebo pobytu na zahradě by se měli prohlédnout. Pokud najdou na těle přisáté klíště, co nejdřív ho odstranit. Klíště uchopte pinzetou a kývavými pohyby ho pomalu vyviklejte. Po odstranění místo přisátí potřete dezinfekcí,“ radí primář.
Inkubační doba klíšťové meningoencefalitidy je nejčastěji sedm až 14 dní, ale může být až 30 dní. Toto závažné onemocnění má dvoufázový průběh. Zpočátku se projevuje chřipkovými příznaky a středně vysokou horečkou kolem 38,5°C. Typický je dvoufázový průběh. Po dvou až třech dnech teploty, slabosti, únavy, bolesti kloubů a svalů přijde fáze klidu a pacient se cítí dobře. Pak však dochází ke zhoršení stavu, opět se objeví horečky a bolesti hlavy. Může se projevit i ztuhnutí šíje a zvracení. Většinou se objeví příznaky z postihnutí centrálního nervového systému, obrny nervů.
Proti klíšťové encefalitidě se lze chránit očkováním. „Zájemcům ho zajistíme i v naší infekční ambulanci. Zájemci se můžou objednat telefonicky na čísle 57 755 2631. Očkuje se celoročně, ale nejvýhodnější je podání prvních dvou dávek v zimních měsících, třetí dávka se aplikuje v odstupu roku. Přeočkování se provádí jednou dávkou v odstupu tří až pěti let. Cena jedné dávky včetně aplikace je 650 korun a na očkování zčásti přispívají i některé zdravotní pojišťovny,“ dodal primář Macek.

Příloha:
 
Mapa ČR – výskyt klíšťové encefalitidy podle okresů v r. 2010       


8.9.2011
Karla Havlíková
tisková mluvčí KNTB
Youtube Facebook Twitter Instagram LinkedIn